Results 1 to 4 of 4

Thread: Problema tehnica

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota rav4

Problema tehnica

Buna ziua! Am o Toyota Rav 4 diesel din 2007 si ma confrunt cu 2 probleme.
    Una dintre ele ar fi ca atunci cand merg, in treapa a 4-a si a 5-a la 2000 de turatii masina incepe sa tremure foarte tare, iar atunci cand o scot din viteza nu mai face asa, iar uneori cand este in treapta a 2-a, masina face la fel.
    Iar a 2-a problema este ca mi-am gasit o roata pe spate stanga cu toate prezoanele desfacute. Tin sa mentionez ca am schimbat rotile de pe fata pe spate, dupa am avut 2 drumuri mai lungi si am circulat zi de zi cu masina. Care sa fie cauza in ambele probleme?
    Astept pareri! Multumesc!

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    1. In stationare tureaza motorul pana la 2000 rmp. Vezi daca se simte ceva in jurul acelei turatii. Ar trebui sa ai o mica vibratie, care in sarcina se amplifica. Posibil un injector sa fie cu probleme. Un tester te-ar ajuta, vazut ce se inyampla la turatia respectiva. Alta cauza...planetara, poate cea din dreapta unde exista un rulment intermediar la multe masini. De asemenea, volanta ar putea fi obosita.
    2. N-au fost stranse prezoanele/piulitele la roata respectiva. Sunt pe con, deci nu se desfac aiurea. Chiar daca ai un filet stricat nu se desfac si celelalte 4.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    2. Daca sunt jante de tabla, sunt pe con. Daca sunt jante de aliaj OEM, sunt cu scaun drept.
    Oricum, nu au fost stranse, sau te-a aranjat vreun vecin (mai sunt cazuri pe net, ia si cauta; si-au desfacut rotile si le-au cazut cand plecau la plimbare...scandal, alea alea)
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota rav4
    In legatura cu prima problema, asa o sa fac!
    Iar in legatura cu a 2-a problema, daca era sa nu fie stranse prezoanele, nu ar fi trebuit sa se desfaca in drum spre Constanta, Iasi sau in oricare alta zi, deoarece circul zilnic cu masina. Ma repet, dupa ce am schimbat cauciucurile fata-spate si invers, am avut doua drumuri lungi si nu s a intamplat nimic atunci, pana intr-o seara cand a stat masina pe loc in parcare si cand am plecat, dupa 10 km a inceput sa scoata un zgomot si sa tremure foarte tare.
    Multumesc mult!!

Pai cam la asta ma gandesc si eu.De asta am si intrebat. Pentru siguranta )

Tags for this Thread