Results 1 to 4 of 4

Thread: Achiziție Toyota Auris 1,8Hybrid

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T25

Achiziție Toyota Auris 1,8Hybrid

Salutare, dețin un Avensis T25 2.2D4D la moment și cam îmi face probleme, următoarea ma gindesc la un Auris 1,8 Hybrid Facelift dupa 2010.

Ce sfaturi mi-ați oferi sa atrag atenția la cumpărare? Anume unde și ce probleme au?

Am găsit o oferta 1,8Hybrid, 03/2012, 73000km, ultima revizie 70000km, culoare albă, cu navigator, încălzitor scaune fata, roti iarna/vara in jur la 8500€(elvetia) pe piața dacă sa luam după așa complectatie și km ajung undeva in 10000€, ma gindesc sa nu fie ceva banal( vinzatorul e privat adică nu e garaj)

Căutând pe net am dat de 2 variante
    1)1.8 Hybrid 136ps
    2)1.8 Hybrid VVTi 99ps
    Care este diferența din acesta modele??

Am nevoie de mașina doar 20km pe zi si ma gindesc ca acest hybrid nu ar face probleme cum îmi face acum Avensis-ul pe diesel.

In privința bateriilor este cineva care a avut probleme sau dacă ați auzit orice informație despre acest model va rog sa îmi scrieți voi fi recunoscător!

(cineva îmi recomanda sa iau simplu 1,6 sau 1,8 benzin (dar doresc automat și automat îl gasesc doar pe 1,6) sa nu ma complic prea tare cu hybrid-ul, dar am testat una hybrid și doar emoții pozitive au rămas)

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV 4 HYBRID 2017
    Salut.
    Motorul este același. Am întrebat in Germania si mi s a spus că 99 cai are motorul termic si 136 cai este puterea combinată ( termic + electric ).Trec 99 cai pentru ca sunt impozitele și asigurările mai mici.In Germania se plătesc și în funcție de putere.Bateriile au garanție 10 sau 12 ani.Nu am auzit sa fie probleme.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    E identic prius g3. In sectiunea din forum cu pricina si o sa aflii tot ce te interseaza pe partea de baterie, transmisie, motor.
    Pe scurt: motor termic in ciclu atkinson 1,8 l, 99 ponei, una bucata motor electric tractiune care parca are vreo 70 ponei si care impreuna fac 136( da, cutia de viteze schimba regulile adunarii) plus inca o bucata motor electric care functioneaza pe post de generator. Baterie garantata 10 ani, nu pica toata odata, se pot schimba doar elementii defecti, comparand cu generatiile anterioare, te poate tine bine mersi peste 15 ani, cutie cvt, probleme... nu prea daca e ingrijita si ii dai ce ii trebe.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    auris ST
    auris hybrid TS intre 2013 -2014 = f fiabile , cele din toamna 2014 = euro 6 ..f avantajoase , nu se strica mai nimic la ele doar ca trebuie sa nu le lasi cu lunile in parcare . ce e foarte important si nu zice multa lume : cuplul motorului electric se aduna la cel al benzinarului ( cand mergi hybrid ) si iese distractie maxima pe pante abrupte ...adica numai cei mari iti mai stau in fata . In rest numai de bine ..asteptam 2019 cu motor de 2 litri si cutie cvt + 1 pinion pana la 70km/h.

Tags for this Thread