Results 1 to 4 of 4

Thread: Zgomot Plastice Auris 2013

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris Hibrid

Zgomot Plastice Auris 2013

Salutare!
    Am doua zgomote in habitaclu si as vrea sa stiu daca sunt caz izolat sau e o problema frecventa.
    Primul este de la usa sofer, la panoul usii, se aude un trosnet cand plec de pe loc mai puternic sau cand franez.
    Al doilea, vine de undeva din plafon, ori de la suportul de ochelari ori din zona parasolarului pasagerului. Daca pun putina presiune pe ele (adica le imping cu degetul, zgomotele dispar).

E drept ca masina fiind foarte silentioasa, le aud mai tot timpul.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris 1.8 hybrid Sol 2017
    Eu nu am nimic din ce mentionezi tu, in 9000 km, din decembrie 2017.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris 1.8 hybrid Sol 2017
    M-am pricopsit si eu cu un greieras, in zona stalpului fata stanga. Este un zgomot care isi face prezenta pe drumuri mai putin bune, la viteza de 20-50 km/h, si se auda ca o vibratie/flambare.
    Mentionez ca se aude si cu radioul si AC oprite si la recenta revizie de 15000 km greierasul nu si-a facut simtita prezenta. Revizia am facut-o la Toyota Nord si testul pentru indentificarea zgomotului a fost facut in parcare, la o viteza maxima de 20 km/h.
    Normal ca am facut galagie, ca eu am mentionat viteza la care se aude greierasul si ei nu au vrut sa iasa cu ea in trafic sa se incadreze in vitezele mentionate de mine. Mi-au recomandat sa fac o alta programare sa mai cerceteze problema mentionata, dar eu le-am spus sa se ocupe acum, ca eu nu ma angajez cu jumatate de norma la ei, dar fara niciun rezultat.
    Am ramas cu un gust amar, fac reviziile la ei din 2010, dar servicii mai proaste decat acum nu am avut niciodata. Ca o coincidenta, era cineva acolo cu o problema de genul asta, greierasi, si i-au spus sa vina in alta zi pentru ca azi este aglomerat in trafic, fiind vineri, si ca ei nu pot sa piarda timpul
    Are cineva vreo recomandare, de unde ar putea fii zgomotul? Eu banuiesc ca este din ventilatie sau boxa de langa stalpul fata. O sa fac inca o programare si daca nici atunci nu rezolv nimic ma gandesc sa fac reclamatie, numai ca nu stiu unde. La Toyota Romania nu am de gand, pentru ca tot ei sunt si imi consum energia degeaba, aveti vreo sugestie?

Toyota Addict tzepesch's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris Luna+ 2L D-4D
    Idioti asta de la Inchcape.

Eu am detectat sursa unui astfel de zgomot, un barait care aparea intre 1600-2000-2200 RPM. Era gura de admisie a aerului, pana in filtru. Conducta aia e din plastic rigid si e facuta din mai multe bucati. Se cam uzasera buretii antivibratii si baraia pe caroserie, cumva de ma apucau toti dracii. Si evident, au facut-o la service la un moment dat dar n-au vrut sa-mi spuna ce si cum. Am depistat-o eu la un moment dat si am re-etansat imbinarile si legatura cu caroseria a gurii respective.

Zgomotul a disparut.
    Toyota ... Surprinzatoare Lexus ... HighTechShiet ...

Liberte, Fraternite, Toyote

reclamatii supreme fata de toyota romania, numai la cust.service(arond)toyota-europe.com sau http://www.toyota.eu/contact/Pages/default.aspx

Tags for this Thread