Results 1 to 6 of 6

Thread: Camera marsarier Prius G2

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2

Camera marsarier Prius G2

Salut,
    Mă gândesc să pun o cameră de marșarier la Priusul G2 recent achiziționat. Știu ca există variantă de echipare cu cameră din fabrică. Al meu am văzut că are la hayon, în stânga numărului, deasupra, un început de decupare. Problema e că nu am găsit o cameră care să se potrivească la formă cu acea decupare. Altă problemă e că se pare că nu există (sau nu găsesc eu) un convertor care să poată asigura afișarea imaginii de la cameră pe MFD existent. Nu prea mă încântă oglinda cu display pusă peste oglinda originală...

A montat cineva cameră de marșarier la Prius G2?
    Ce model de cameră ați folosit?
    Ați reușit să faceți rost de acea interfață pentru MFD?
    Ce probleme / surprize pot apărea la montaj?

Mulțumesc!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Curent: Prius 2008; ex: Toyota Auris SOL 2.0 D4-D (2008)
    Problema e mai complicata nitel.
    Exact ce model de Prius ai? Cu sau fara navigatie? Din ce an?
    Pentru unele modele nu ai nevoie decat de camera (vezi pe aliexpress, gasesti cam la 20$).
    Pentru altele ai nevoie de convertor. Singurul de care stiu ca functioneaza e de la Costaltech, costa vreo 350$ si nu se expediaza decat in SUA (deci trebuie sa ai pe cineva acolo care sa ti-l trimita).

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2
    Prius G2 (2007), fara navigație.
    Sincer, nu aș da așa mult pe treaba asta. Mai degrabă o soluție after-market de calitate, care e undeva pe la maxim 7-800 lei (camera, display și montaj profesionist).
    Totuși, aș fi vrut să văd dacă a făcut cineva așa ceva la Prius G2.
    La G3 știu că sunt sistemele alea cu Android care înlocuiesc o parte din consolă, dar aia e altă poveste.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL
    G2 ul meu avea camera aftermarket, insa pe navigatie. tota ce stiu e ca s-a montat la inchape si a fost ceva bataie de cap

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Curent: Prius 2008; ex: Toyota Auris SOL 2.0 D4-D (2008)
    Nu prea merita bataia de cap.
    Poti sa pui si pe G2 sistem cu Android fara prea mari probleme, si nu iesi cu mult mai scump.
    Iti trebuie sistemul (ti-as recomanda sa alegi intre Joying, Ownice si Xtrons), rama adaptoare (Metra, CARAV sau orice altceva - cauta Prius 2 2din fascia) si un rezistor de 68Ohm.
    Daca ai sistem JBL si nu vrei sa iti dai batai de cap, iti mai trebuie si un adaptor Metra TYTO-01 (recomand). I
    In rest, ceva rabdare si poti sa iti montezi tu tot ce vrei.

In cel mai rau caz, daca nu te intereseaza decat camera de marsarier, ia-ti una wireless si un display tip pop-up. La cat de gol e bordul la prius, respectivul ecran nu va deranja cu nimic.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2
    Mersi de detalii. Interesant.
    Înțeleg că ai așa ceva montat? Dacă da, poți să pui ceva poze și cam cât a costat? Nu mi-e foarte clar, ecranul asta înlocuiește MFD? Asta nu prea mi-ar plăcea...

Da, am sistem JBL, cu CD changer, dar fara bluetooth.

Deocamdata îmi montez senzori de mers înapoi și mai studiez ce variante am pentru cameră și sistem multimedia cu Android.