Results 1 to 6 of 6

Thread: Zapada in compartimentul motor

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav 4 hybrid

Zapada in compartimentul motor

Buna ziua ,
    Detin o Toyota RAV 4 hybrid de 197 HP , si in 26 februaie am plecat din Constanta catre Bucuresti pe autostada A2 . Conditiile a fost foarte grele dar am ajuns cu bine la Bucuresti . Pentru ca aveam semnal de alarma de la nivel lichid parbriz , am cautat un loc ferit si am deschis capota motor sa pun lichid . Acolo SURPRIZA , in partea dreapta ( unde sunt cele 3 fise portocalii) era plin de zapada . Dupa citeva zile am ajuns la reprezentanta TOYOTA Constanta , si de acolo raspunsul a fost ca este SUV si ca asa e intimpla iarna . Nu stiu ce sa mai cred , pentru ca refuz sa cred asa ceva .
    A mai patit cineva asa ceva sau macar a auzit despre asa ceva ? Care ar fi rezolvarea acestei probleme ?
    Va multumesc anticipat pentru orce ajutor .

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    salut
    am mai intrebat un coleg pe aici dar n-a raspuns. pe partea de 4x4 e asa dezastru cum zice lumea pe youtube ? Ce am vazut acolo m-a lasat fara cuvinte.
    Scuze pentru off desi daca ma gandesc bine s-ar putea sa fie legate daca pana si zapada intra in ea. Si stiu ca e o galagie de bani

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Nu mai deschideti capota. Problem solved.. Ontopic trebuie vazut cum ajunge zapada acolo si daca exista o solutie. Vezi si pe ploaie intensa daca zona se uda excesiv. La orice masina compartimentul motor va fi ud daca mergi cu 140 km/h pe ploaie intensa.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    E un pic aiurea sa se umple de zapada fix in zona cu fire...Poate ar fi o idee de reintrodus calandrul, ca la Oltcit, pe vremuri
    Is not normal, insista ca reprezentanta sa vina cu explicatii. Altfel, cere garantie pe viata, pentru ca nu ti se pare normal sa ai balta in zona cablurilor de alimentare. Problem solved. Daca se va strica, ai hartia la mana, le dai cu ea-n cap.
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Daca ai mers pe viscol eu cred ca este normal, compartimentul motor nu este etans...ia gandeste-te daca vei merge pe un drum de tara neasfaltat cam pe unde vei gasi "plin" de praf??? Si daca particulele fine de zapada s-au adunat mai ales in jurul celor 3 cabluri portocalii cred ca a intervenit si fizica (curent electric, ioni pozitivi, negativi ceva de genul). Eu cred ca firele sunt bine izolate si nu pun probleme de scurtcircuit, nu se aduna acolo apa ca o balta dar umezeala (in conditii de umezeala excesiva) sau praf (in conditii de praf excesiv) consider ca se poate depune. Km multi si fara stres.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav4hyb
    Salut,
    E posibil sa fi mers prin multe dune/maluri de zapada, de s-a adunat zapada in compartimentul motor. Si eu am mers cu zapada in fata (viscolul de la sfarsitul lunii febr.) pe traseul Buc- Buzau, dar nu am gasit zapada la motor, incat sa ma impacientez. Iar pe ploaie abundenta am condus vreo 500 de km. prin Croatia , la vit.de 100-120/h . Nu a intrat apa la nici o mufa.
    Atentie mare, insa, la traversarea unor cursuri de apa, mai adanci de 20-30 cm. Producatorul nu recomanda, ca intra apa la motoarele electrice. Deci, mare grija; e SUV nu e pt. OffRoad!
    Bafta!