Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 56 of 56

Thread: Yaris diesel sau Hybrid ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Și poza că nu a mers initial

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    sorry for off

1. cat costa o baterie de hibrid si cat tine ?( masina de mai sus de ex).
    2. cat e consumul mediu ( de exemplu pe 1000 km) + viteza medie + greutatea trasportata ( toti parametrii simultan)
    3. calcul de consum (fara revizii sau mentenanta ) pe 10.000 km - un diesel de 2 l ~ 7 l / 100 ~ 1.2 eur l ~ 700 l ~ 840 eur . Daca punem un consum de benzina de 5~ 600 eur.
    multuiplicam cu 10 (100.000 km deci cam 3 ani la mine ) = 8400 / 6000 => 2400 eur diferenta
    pretul de achizitie 5000 vs 10.000. mai calculez sau da cu virgula ? in 100.000 km avem 13400 vs 16000. unde e economia ? nu mai fac upscale catre 200.000 km sau 300.000

calculul meu de consum a fost facut asa - consum mediu motorina 6.7, iarna/toamna (~ 5 grade temp medie), viteza medie in 5000 km~ 60 km / h, 4,5 persoane(0.5 =catel)

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Poate facem un thread nou cu versus.
    Iti lipseste costul reviziilor si a mentenantei. Si cutia automata. Nu stiu daca o masina similara Passatului, diesel cu vreo 140 cp, cu navi , dsg si alte alea (adica ce are un g3) de prin 2011 - 2012, la vreo 120.000 - 150.000 km are pretul de 5.000 euro. Eu unul cred ca e semnificativ mai mare.
    FYI:la mine cel putin, viteza medie pe ultimii 10.000 km e de 23 km/h iar consumul de 5,4% (asa arata computerul). La plin pe plin e de cca 6,8%, dar GPL. Daca tu socotesti la viteza medie de 60 km/h - poate o fi ca tine in ceea ce priveste consumul, dar la mine, la drumuri cu viteze medii apropiate de 60 km/h, ducea spre 4-4,4 % (Traseu Tulcea - Bucuresti, pe la urziceni)
    In rest, de baterie, costuri, gasesti la sectiunea dedicata cam tot. Iar ca performante dinamice, da sunt destule curci cu staif care rad de mine cand le iau nasul pe sosea...
    Dar in final, da, eu am un cuc la mansarda care imi tot canta :hibride la la la.... Fiecare cu ce-i place si cu ce ii satisface nevoile.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    nici nu mai zic de preturile alea daca o iei de fitze.
    n-ai precizat (la acel consum) si incarcarcatura
    intre " un cap de vita furajata" si ..4 capete + bagaje e o diferenta . majora

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Mda ... Credeam ca Yaris-ul nu are probleme de dpf. Stiam de ala cu 450k km si am ramas socat cum un motor de 1.4 diesel duce atatia km in vremurile astea. Cred ca voi ramane la benzina pana la urma ca e incerta treaba cu dieselurile in oras + restul problemelor. Un compromis de +3 litri / 100 km nu e un compromis mare. Si caluti mai multi. Si alta clasa. Voi ramane la Honda Civic GT euro5. Daca va fi cazul de naveta, probabil voi lua diesel la momentul respectiv.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Eh, totul se petrece cu 1,5 persoane in masina (adicatelea una bucata nenea de 100 kg si una bucata pici de 50 kg). Am mers si cu masina plina (3 adulti, piciul din dotare si bagaje cca 150 kg), iar consumul e mai mare cu cca 0,8l. Dar am talpa mica atunci cand merg cu masina plina, ma cam sperie inertia mai mare la frane dupa ce era sa fac afis o copila care mi-a sarit in fata intr-un sat, asa ca apas mai usor acceleratia.

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    @kedavras: O mica istorie: cand s-a lansat Yaris-ul diesel, pe prima generatie, cu motorul de 1.4, 1ND-TV, toata lumea a fost foaaa, fain motor.
    Acum, fast forward 15 ani, cumperi un Yaris nou, cu motor diesel, ce cod are acesta? 1ND-TV cumva?
    Nu s-a schimbat nimic la motorul respectiv, din 2002 pana astazi, decat ca s-a adaugat DPF, a fost complicat, astfel incat sa indeplineasca normele de poluare a lu' peste. Un bullshit, de parca cu aditivii A si B, si nu stiu ce filtru, scoate apa in loc de gaze pe esapament (dar asta e alta poveste).

Concret, orice Toyota diesel de pe piata, cu motor de 1.4 diesel, fie ca e ea Yaris, Auris sau Corolla, are o singura versiune de motor: 1ND-TV. Asta are si avantaje si dezavantaje. Odata, cel mai palpabil este ca sunt si vor fi probabil multe motoare in dezmembrari si se pot combina intre ele, iar piesele probabil au preturi mai normale, fiind ceva mai solicitate decat un motor special, facut pentru un singur model, dar ca dezavantaje este ca nu ai o noua tehnologie de care sa zici: whoaa, uite ce chestie tare mi-am luat eu si cum merge. Pur si simplu este un motor care isi face treaba si atata tot.
    Pe de alta parte, nici hibridul nu este mai rasarit, acelasi motor de 1.5 din Yarisul hybrid din ziua de azi, fiind acelasi 1NZ-FXE lansat pe Priusul Gen I in 1997! Deci exact acelasi motor se monteaza si dupa 20 de ani, si da, probabil acum au ceva baterii mai bune si o cutie cu niste motoare electrice mai compacte si mai fiabile, dar concret nici Prius-ul Gen I nu se strica prea repede, mergea sute de mii de km fara intretinere speciala. Deci da, Yarisul Hybrid din ziua de azi are acelasi tren de rulare (more or less), exact ca cel de acum 20 de ani. Pur si simplu Toyota capitalizeaza investitia majora facuta in tehnologia asta, doar modificand putin design-ul exterior al masinilor.

Despre Civic de 1.8...cam acelasi lucru ca si in cazul dieselului de Yaris, motorul R18 fiind lansat in 2006 si de atunci nemaischimbandu-se nimic la el. Ah, l-au mai masurat odata si i-au pus eticheta de Euro 5, apoi l-au gatuit cu un catalizator mai restrictiv si l-au detunat un pic. Nothing to write home about.

Motoarele (oricare din cele mentionate anterior), merg foarte bine, isi fac treaba corect, tot ce vreau sa subliniez este ca tehnologia a avansat foarte putin pe motorizarile respective in ultimii ani. Daca ai gasit probleme mentionate pentru yarisurile diesel sau la civicurile pe benzina dupa 10 ani, poti fi 90% sigur ca sunt inca valabile si inca se aplica si pentru modelele nou fabricate.
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    @kedavras: O mica istorie: cand s-a lansat Yaris-ul diesel, pe prima generatie, cu motorul de 1.4, 1ND-TV, toata lumea a fost foaaa, fain motor.
    Acum, fast forward 15 ani, cumperi un Yaris nou, cu motor diesel, ce cod are acesta? 1ND-TV cumva?
    Nu s-a schimbat nimic la motorul respectiv, din 2002 pana astazi, decat ca s-a adaugat DPF, a fost complicat, astfel incat sa indeplineasca normele de poluare a lu' peste. Un bullshit, de parca cu aditivii A si B, si nu stiu ce filtru, scoate apa in loc de gaze pe esapament (dar asta e alta poveste).

Concret, orice Toyota diesel de pe piata, cu motor de 1.4 diesel, fie ca e ea Yaris, Auris sau Corolla, are o singura versiune de motor: 1ND-TV. Asta are si avantaje si dezavantaje. Odata, cel mai palpabil este ca sunt si vor fi probabil multe motoare in dezmembrari si se pot combina intre ele, iar piesele probabil au preturi mai normale, fiind ceva mai solicitate decat un motor special, facut pentru un singur model, dar ca dezavantaje este ca nu ai o noua tehnologie de care sa zici: whoaa, uite ce chestie tare mi-am luat eu si cum merge. Pur si simplu este un motor care isi face treaba si atata tot.
    Pe de alta parte, nici hibridul nu este mai rasarit, acelasi motor de 1.5 din Yarisul hybrid din ziua de azi, fiind acelasi 1NZ-FXE lansat pe Priusul Gen I in 1997! Deci exact acelasi motor se monteaza si dupa 20 de ani, si da, probabil acum au ceva baterii mai bune si o cutie cu niste motoare electrice mai compacte si mai fiabile, dar concret nici Prius-ul Gen I nu se strica prea repede, mergea sute de mii de km fara intretinere speciala. Deci da, Yarisul Hybrid din ziua de azi are acelasi tren de rulare (more or less), exact ca cel de acum 20 de ani. Pur si simplu Toyota capitalizeaza investitia majora facuta in tehnologia asta, doar modificand putin design-ul exterior al masinilor.

Despre Civic de 1.8...cam acelasi lucru ca si in cazul dieselului de Yaris, motorul R18 fiind lansat in 2006 si de atunci nemaischimbandu-se nimic la el. Ah, l-au mai masurat odata si i-au pus eticheta de Euro 5, apoi l-au gatuit cu un catalizator mai restrictiv si l-au detunat un pic. Nothing to write home about.

Motoarele (oricare din cele mentionate anterior), merg foarte bine, isi fac treaba corect, tot ce vreau sa subliniez este ca tehnologia a avansat foarte putin pe motorizarile respective in ultimii ani. Daca ai gasit probleme mentionate pentru yarisurile diesel sau la civicurile pe benzina dupa 10 ani, poti fi 90% sigur ca sunt inca valabile si inca se aplica si pentru modelele nou fabricate.
    Cam asta denota fiabilitatea japoneză, "dacă fac ceva bun de ce să îl schimbe"...nu sunt atât de "inventivi" ca alții, vezi 1.4 tdi, 1.6 tdi, 1.0 tfsi, 0.9 tce, 1.2 tdi, 1.0 ecoboost...și tot așa...

BasicPost Thanks/Likes
    Asta cam asa este, ei cand fac un motor, il fac bine, si gata
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Yaris
    Quote Originally Posted by foxbat View Post
    tonul parca a luat-o spre hater-eala.
    un diesel cinstit e 4000...5000 eur. un hybrid in conditii similare e cel putin dublu.
    de preturile de noi nu mai zic. 10 vieti platesti la ele.
    una peste alta, masina este un lux nu o necesitate. daca am ajuns ca pentru o inlocuire de baterie sa fie nevoie sa mergi in service si tester e nasol.
    primul pas in decizie este bugetul - exista sau nu,
    discutia incepe dupa asta.
    In sfirsit cineva care nu se lasa influentat de moda.
    Acum citeva zile am vindut un Accord 7 restiling,diesel cu 140cv.Cei care zic ca motoarele diezel japoneze,nu sint printre cele mai bune si ca motorul pe benzina "dureaza" mai mult,ori au avut decit golfuri sau renault uri ori nu au inteles nimic.
    Personal,am avut in ultimii 18 ani zece masini.Precum diezelul,nu e motorul pe benzina cit o fi lumea.
    Problema e ca polueaza,e drept.Insa asta ar trebui sa fie strict o problema a celor care produc nu a utilizatorului, insa cum se intimpla mereu,cum cei care produc,platesc "taxe" celor de la putere,problema este "mutata" putin cite putin catre cel de jos.....
    Eu personal am probat Ch R. Nu e nici pe departe la inaltimea care pare.
    La drum lung,e ca si cum ai merge cu un motostivuitor.Costurile de reparatie si intretinere sint prohibitive,precum toate preturile pt masinile hibride.Autonomia strict cu baterie este ridicola,iar consumul,odata ce o scoti din oras este mare,la fel ca la celelalte hibride.....daaaar esti la Moda daca iti iei hibrid,si pe deasupra pare ca conduci o masina din viitor,lucru care pt multi este important.
    Cum am spus,am avut pina de curind un Accord, cu care pe autostrazile din Eu,am lasat in ridicol,golfuri,pasat uri si cam tot ce imi aparea in cale(cind conduceam singur in masina).Imi amintesc ca Nu am "putut" cu um AMG u prin Franta,si am lasat o mai moale caci era periculos.....
    Deci:teoria ca marile marci de autoturisme nu mai produc diezel este mai falsa ca democratia din Romania...Jaguar,Mercedes....continua sa produca/vinda diezel.
    Daca se merita sa cumperi diezel sau nu,este alta tema,nu pt ca nu ai putea sa intri cu masina diezel in marile orase,chestie care daca s ar pune in aplicare in Romania ar o gluma proasta, caci oricum nu ar respecta o nimeni,ci pt ca taxele si preturile la carburantul diezel v or urac mult.
    Un saludo!

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Hibrida merita in orasele in care rup taxele la diesel. Si la mers preponderent in oras (la minee, sotia merge cu Priusul 90% in oras minim)
    La Toyota problema, in timp, ar fi ca a renuntat complet la diesel. Deci nasol cu piesele OE dupa perioada obligatorie de productie. Si char daca vor fi, veinastepta dupa ele de ti se vor lungi uechile
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Yaris
    E clar ca viitorul este electric.Acum multi ani producatorii de petrol au cumparat actiuni la greu la fabricile de baterii.
    Cea ce deranjeaza,este ca cei de sus vor sa,treaca costurile tranzitiei de motorizare pe carburant la motorizare electrica,pe "spinarea" noastra si noi aplaudam ca si cum ne ar face o favoare.......si in plus ne "imbulzim" sa aplaudam,"vai ce frumoasa masina!" "vai ce putin consuma!",si nici macar nu e adevarat. Daca ar "putrezi" un pic in vitrina nu ar fi asa scumpe,cred eu.

BasicPost Thanks/Likes
    In plus, nu din benzina scoti avantajele financiare la hibride: nu tu impozit, nu tu distrbutie, nu tu curele, nu tu filtre de motorina schimbate la doua revizii.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Yaris
    Quote Originally Posted by kretzu77 View Post
    In plus, nu din benzina scoti avantajele financiare la hibride: nu tu impozit, nu tu distrbutie, nu tu curele, nu tu filtre de motorina schimbate la doua revizii.
    Banuieste cineva ce se va intimpla cu pretul kw de energie electrica in urmatorii ani?
    Dar cu pretul bateriilor de la hibride?
    hahahahaha

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid,Hilux 2.4 D4D AT
    ce pret baterii la hibride ? ce le schimbi ca pe ciorapi ? oricum probabil ca o sa scada. Era singurul lucru care scade.
    Pretul la energie si la pompa va creste incontinuu si creste de 30 de ani incoace, fie prin taxe, fie prin alte artificii.
    Tin minte si acum cand stateam in in Luxmbeourg, unde e cea mai ieftina benzina din europa de vest, in 2008 cand era cel mai scump petrol pe la 120 USD barilul, benzina era fix ca anul trecut cand era 40 usd. Care e explicatia ? Ca inflatie ca accize, ca nu stiu ce.. pretul al energie si la pompa nu va scadea niciodata.

BasicPost Thanks/Likes

Yaris diesel sau Hybrid ?

Problema e ca cresterea pretului la kWh va lovi fix in toata populatia: multe tari traiesc doar cu curent electric, si toata casa este alimentata si incalzita doar cu curent electric.
    Asta e...new era. Copii nostrii vor trage, nu noi, deci ce ne pasa....

Hibrida pe de alta parte mai are un avantaj important peste diesel (cel putin in privinta Yarisului): ai cutie automata, in loc de manuala; CVT-ul din hibridele Toyota merge exceptional, si-ti reduce foarte mult stresul de condus (din ce verificasem ultima oara, nu a existat niciodata Yaris diesel automat). Plus de asta, este mult mai silentioasa in oras, mai ales la viteze mici.
    Numai din perspectiva asta, si dieselul paleste si nu-si mai vede rostul...

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Hmm, kw recuperat din frane si mers la vale care e gratis... se scumpeste. really? . Te intereaseaza pretul la energie electrica cand ai o hibrida?
    Pretul la baterie va creste in conditiile in care cererea e din ce in ce mai mare iar oferta creste si ea (adicatelea economie de scala).
    Eu unul nu prea inteleg logica
    Last edited by AdrianR; 07-07-2018 at 08:44 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Pt cei care nu înțeleg economia:

O hibrida nu necesita încărcare la priza.
    Consuma ridicol de puțin
    Au 10 ani garanție la baterii
    Reviziile nu sunt mai scumpe ca la o mașină normala pe benzina. Cel puțin în primii 6 ani. După aia plătești 150 de lei testul că sa ai garanția până la 10 ani pt baterii.
    Confortul este incredibil. Zgomot spre zero. Cutia se mișcă superb.

In 2017 am platit zero impozit și zero parcări in București
    In 2018 voi plati zero impozit și din nou zero parcări.
    In 2018 voi merge in mai multe capitale europene unde voi plati.....da zero că sa parchez și să mă deplasez in centrul orașului.

Viitorul este electric. Momentan hibrid ca tehnologia bateriilor e încă la început

Dieselul enorm de multe dezavantaje pe care va las sa le descoperiți din citit sau pe buzunarul vostru.

Eu din păcate m-am despărțit de un diesel după varianta 2

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Yaris
    Quote Originally Posted by colin View Post
    Pt cei care nu înČ›eleg economia:

O hibrida nu necesita încărcare la priza.
    Consuma ridicol de puțin
    Au 10 ani garanție la baterii
    Reviziile nu sunt mai scumpe ca la o maČ™ină normala pe benzina. Cel puČ›in în primii 6 ani. După aia plăteČ™ti 150 de lei testul că sa ai garanČ›ia până la 10 ani pt baterii.
    Confortul este incredibil. Zgomot spre zero. Cutia se miČ™că superb.

In 2017 am platit zero impozit Č™i zero parcări in BucureČ™ti
    In 2018 voi plati zero impozit Č™i din nou zero parcări.
    In 2018 voi merge in mai multe capitale europene unde voi plati.....da zero că sa parchez Č™i să mă deplasez in centrul oraČ™ului.

Viitorul este electric. Momentan hibrid ca tehnologia bateriilor e încă la început

Dieselul enorm de multe dezavantaje pe care va las sa le descoperiți din citit sau pe buzunarul vostru.

Eu din păcate m-am despărČ›it de un diesel după varianta 2

Asa o fi ca prea zici cu foc.
    Eu personal sint convins ca dieselul va disparea,la fel ca si benzina.
    Asta cu 0 impozite si 0 parcari va avea o viata mai scurta ca o erectie in tranvai: odata ce se vor vinde "citeva" hibride,avantajele vor disparea,nu asta e ideea.
    Cu parcatul in centrul oraselor europene....mai usor,caci multe orase europene(vezi Ravenna,Roma....) nu mai permit intrarea cu masinile in centru exeptie facind riveranii si cei care au un permis de intrare(cei care intra pt intretinere si aprovizionare)....
    Concluzie,daca locuim in Romania si vom folosi masina in tara si la drumuri lungi,tot diesel este rentabil(oricit visam frumos ca ne va iesi totul ieftin si vom fi cei mai frumosi din parcare).Daca locuim in Bucuresti(alta Romanie) e posibil sa fie rentabil hibridul.
    Cei care locuiesc afara vor stii ei insasi ce e mai rentabil,unii isi pot permite dieseluri noi(indeplinesc standardele de poluare),altii isi cumpara nave spatiale(CHR).
    Asta cu cu reparatiile ieftine nu stiu cum ai calculat o...majoritatea masinilor hibride sint inca in garantie, dar poate sti tu ceva.

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by colin View Post
    In 2017 am platit zero impozit și zero parcări in București
    In 2018 voi plati zero impozit și din nou zero parcări.
    In 2018 voi merge in mai multe capitale europene unde voi plati.....da zero că sa parchez și să mă deplasez in centrul orașului.
    Cum platesti zero parcari in Bucuresti?
    Sunt locuri anume sau orice parcare publica, doar in bafa ca esti hibrid?

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by megaderam View Post
    Asa o fi ca prea zici cu foc.
    Concluzie,daca locuim in Romania si vom folosi masina in tara si la drumuri lungi,tot diesel este rentabil(oricit visam frumos ca ne va iesi totul ieftin si vom fi cei mai frumosi din parcare).Daca locuim in Bucuresti(alta Romanie) e posibil sa fie rentabil hibridul.
    Stai putin.
    Deviem.
    Nimeni nu a zis de drumuri lungi.
    Pe drumuri lungi preponderent si multi km pe an, dieselul e rege in continuare.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    nu si la gen 4. Eu nu am avut diesel cu consumul asta ever nici la mers pe autostrada, nu la masina de greutate similara .
    Si multi la diesel dau consumuri record, facute intre regenerari. Face o regenerare si toata media aia fantastica se duce pe fereastra.
    La ce diesel am avut, daca resetam consumul inainte de o regenerare, cu prima ocazie cand o face, creste media cu 0.5l lejer..
    un diesle vechi non-dpf probabil ca e mai frugal, dar nu astea noi.
    Last edited by leeloo; 09-07-2018 at 01:12 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius 3 2012
    Salut, este primul meu post pe acest forum. In ultimii 10 ani am avut (si am in continuare) doar diesel - euro 4 si euro5. De la 70 de cai la 200. Nemtesti, italienesti, frantuzesti, coreence etc. Daca motorul e ce trebuie, nu tremura, nu vibreaza, consmul poate sa fie extraordinar de bun sau doar decent. Eu fac cam 70000 km pe an - in bucuresti, in tara dar si in Europa. Inca am un diesel 2013 (euro 5) cu 355000 de km reali, din care 100000 facuti numai in Bucuresti. Nu a avut nicio treaba cu dpf, egr sau altele. Bujiile incandescente sunt originale!!!! E manuala, consum real in aglomeratie cu AC 6 la suta, iarna 7.5. In afara, pe DN, cam 4.8-5 pe distante mari, 1000-2000 de km. Autostrada, 6-6.5 la viteze de 130-140 constant. Real.
    Si acum Priusul. Il am de o luna si jumatate. L-am cumparat strict din ratiuni financiare. Nu sunt ecologist si nici cu moda (de care o fi ea) nu le am. Nu are rost sa vb de ecologie daca doar 3 trailere maritime polueaza intr-un an cat toate automobilele din lume la un loc. Doar mutam poluare, atata tot. Atunci, pt ignorantul de mine conteaza doar banii. Cand am luat eu priusul ( la sf de iulie, cu ajutorul forumului, caruia i multumesc pe aceasta cale) era 5.7 lei motorina. Acum e aproape 6 lei. Ce n-am luat nici eu in calcul e ca Priusul nu bate la consum dieselul doar in oras ( unde mi se pare normal, e ajutat de electric), dar si in afara, unde am scos 4.8 cu diesel, am 4.6 cu hibridul. Si vb de 4 persoane in masina!!!!! Sambata am plecat din comuna Berceni la 4 dupa-amiaza catre Pescaria lui Mihai in Agigea. La 5.40 fix eram in parcarea restaurantului. Viteza o calculati voi. Consum 5.8, unul din cele mai mari pe care le-am avut pana acum.
    Bucuresti-Lucca 1640 km (prin Serbia) 18.5 h. Consum 5.1 cu pilot pe autostrada la 135 pe bord (de la belgrad pana la destinatie). In conditii similare, cu dieselul 5.7.
    Toate consumurile Priusului sunt cele de pe bord. Numai ca, masina are GPL din prima saptamana. Montat la Chitila, tot datorita forumului. Ce inseamna in costuri? Pai Italia a fost cam asa: 4150 km in total cost combustibil 170 de euro. Consum real la pompa 6.7 litri de gpl (70 la suta autostrada si munte). In bucuresti consuma real mai putin gpl decat motorina!!!! In fix acealeasi conditii. La drum lung, cam un litru in plus de gpl fata de diesel. La un cost actual de 2.4 gpl fata de 5.9 diesel. La km care ii fac lunar, cam 1500 de lei castig numai din diferenta de pret de combustibil.
    Ce n-am luat in calcul? Pai consumul de benzina...In 13000 de km (cat am facut cu Priusul intr-o luna jumate) au zburat doua liniute dintr-un plin. Sa zicem un sfert din 45 de litri. Irelevant, dar probabil ca iarna creste ceva mai mult, se incalzeste mai greu motorul.
    E lent Priusul? Daca vrei tu, da. Daca vrei sa fie rapid, o depasire, o intrare pe banda, ai ceva peste 400 nm la dispozitie. Si butonul Power. Cutia automata nu gandeste, nu intarzie, nu schimba aiurea (ca n-are ce). Ai apasat acceleratia, te-ai dus.Dezavantajul e zgomotul facut de motor.
    Asta cu hibridele ca-s un moft mi se pare cea mai tare afirmatie, tipic romania. Priusul e masina preferata pe taxi in Italia, Franta si Spania, dar da ea e un moft. Ca taximetristul e un ecologist, care vrea sa fie la moda, nu sa aiba o masina cu costuri minime de operare. Dar na, ce stiu ei? Romanul stie ca hibridul e asa, un moft, doar de oras, in afara i se blocheaza bateria daca-l scoti.
    PS 1. Fara caterinca, raman si fanul diesel. Pe diesel am pus si o tona (1000 de kile!!!!) Si n-a avut nimic, ba chiar a avut si un consum nesmtit de vreo 5.7 litri pe 400 de km. Pe prius, chiar daca-l incarc peste limita (5 persoane si bagaje), nu putem vb de acelasi conditii. Hibridul are limitarile lui.
    PS2 Scuze pentru postul exagerat de lung si de offtopi, dar am facut o comparatie mai pe larg hibrid-diesel. Cu bune, cu rele...

BasicPost Thanks/Likes
    Asa este, on the long term ai un avantaj la hibride, dar nu este mare, si e relativ.
    Am constatat de curand ca nici motoarele mari, pe benzina, nu consuma exagerat, folosite in conditii bune (drumuri lungi, orase decente, etc). Pe noi Bucurestiul ne omoara.
    Un Audi A4 3.2 2006 quatrro, are medie la drum lung ~7l/100km.
    E o cretinitate asta cu eco si micsorarea motoarelor, dar in fine...ce stim noi...

BasicPost Thanks/Likes
    Sunt proaspat posesor de vigneta cu parcare gratuita in Bucuresti (pe hibrida).
    dpmv asta e un mare plus (ca o tine). Iar de cand cu marirea tariflor de parcare in centru, de deja mana cereasca.
    A doua masina este diesel. Si va mai fi.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    la masini mici nu mai vad rostul la diesel. ( mici ma gandesc pana de dimnesiunea unui pick-up, sau gen landcruiser cu sasiu separat 2 t goala.. )
    GEN 4 a imbunatatit mult consumul la viteze mai mairi de autostrada, si deja si acolo sta mai bine ca un diesel. mai ales comparat tot cu ceva nou euro 6 , cu regenerari de DPF la fiecare 150 de km...

Page 2 of 2 FirstFirst 12