Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 58 of 58

Thread: Garantie extinsa

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Asa cum ti-au zis si colegii anterior, tu ce te astepti, sa dai 200 de RON, sa nu ai nici un fel de istoric de mentenanta, si apoi sa te duci sa ceri baterie noua (pe care ei cereau vreo 3000 de euro din ce-mi aduc aminte), si sa ti-o schimbe gratis? Asa? Pe ochii frumosi?
    Pai nici eu nu ti-as schimba-o.

E treaba ta ca ai dat 200 de RON fara sa te interesezi pe ce ii dai. Nici dealerul probabil nu a mentionat, probabil a "simtit" ca nu are sens, iar pana la urma treaba lor e sa faca bani...din orice, ca nah, Romania, o ducem rau, si nu ne acuza nimeni ca de ce nu am spus... noi nu am mintit cu nimic...

Eu zic sa te lasi pagubas, mai poti incerca, dar sincer, vei pierde vremea. Pune mana pe surubelnita, desfa bateria, ia-ti multimetru si treci la treaba. Sau ce, credeai ca iei rabla sh de ani de zile, alergata de altii pe toate coclaurile, probabil fara nici un istoric si fara kilometraj, si va merge forever? Chilipiruri impecabile nu exista, fii un pic realist.

De calitatea inexistenta a pozelor, din care nu se intelege nimic, puse pe orizontala, nu mai zic nimic...

Lasandu-l pe colegu' nou la o parte, pana la urma si Toyota sa se spele pe cap cu garantiile lor cu tot. E clar de ani de zile ca testerea respectiva pe care ei o fac e o gluma, si la un moment dat trebuie sa te astepti ca apar si indivizi de genul, care o sa vina inapoi si o sa-ti dea cu hartiile si facturile in cap, o sa-ti faca scandal, si o sa te faca cu ou si cu otet peste tot, ei fiind siguri ca isi cer dreptul. In testele facute de ei nu sunt verificate si masurate bateriile individual, nu ti se da fisa cu starea fiecarui element, care este timpul lui de viata, etc.
    Baga testerul, da check, print, gata, that's it. Sa fim un pic realisti, asta nu e testare serioasa, pe baza careia tu chiar sa te angajezi ca schimbi o baterie de mii de euro cand e cazul; in primul rand ca ar trebui sa aiba limita de km, si nu are.
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Vreau sa fac referire doar la garantie si extragarantie toyota. Cu avensisul meu care in februarie face 5 ani am avut 3 intrari in service si lucrari facute pe garantie (pompa ambreiaj, rulment roata si injector) toate schimbate fara niciun cost. Nu ii ridic in slavi pe cei de la Toyota Cluj dar banuiesc ca daca sunt respectate niste cerinte sistemul de garantie este functional. Din februarie pot opta pentru extinderea garantiei cu pana la 3 ani sau 240.000 km ( o plata de 470 euro) dar daca voi face asta este clar ca imi asum si faptul ca in urmatorii 3 ani voi efectua reviziile la reprezentanta. Din ce am citit in conditiile de extragarantie eu personal consider ca merita extinderea ei.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3 + Suzuki Swift
    @LittleM@n

Din cate stiu eu, in cazul in care apare o problema la bateria hibrid, si masina beneficiaza de garantia extinsa pentru sistemul hibrid (si evident sunt respectate toate clauzele trecute in contract),cei de la Toyota nu vor inlocui bateria defecta cu una noua, ci cu una reconditionata, iar toata treaba ar dura cam 7 zile(deci n-ar fi exclus sa o reconditioneze chiar pe cea de pe masina)...cel putin asa am inteles de la paul-alin.

Ca tot a aparut discutia asta, chiar o sa intreb data viitoare cand o sa fac testul HHC la Toyota Timisoara, daca cumva apare vreo problema la bateria hibrid, daca beneficiez de ceva sau daca testul il fac doar pentru cultura mea generala , tinand cont de faptul ca, nu am toate reviziile trecute in caietul de service(mai exact pe cele facute de fostul proprietar), ci doar alea de cand masina e in posesia mea.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by tuxtm View Post
    @LittleM@n

Din cate stiu eu, in cazul in care apare o problema la bateria hibrid, si masina beneficiaza de garantia extinsa pentru sistemul hibrid (si evident sunt respectate toate clauzele trecute in contract),cei de la Toyota nu vor inlocui bateria defecta cu una noua, ci cu una reconditionata, iar toata treaba ar dura cam 7 zile(deci n-ar fi exclus sa o reconditioneze chiar pe cea de pe masina)...cel putin asa am inteles de la paul-alin.

Ca tot a aparut discutia asta, chiar o sa intreb data viitoare cand o sa fac testul HHC la Toyota Timisoara, daca cumva apare vreo problema la bateria hibrid, daca beneficiez de ceva sau daca testul il fac doar pentru cultura mea generala , tinand cont de faptul ca, nu am toate reviziile trecute in caietul de service(mai exact pe cele facute de fostul proprietar), ci doar alea de cand masina e in posesia mea.
    Din cate am inteles eu azi de la ei dupa ce am vb cu o alta persoana de la toyota cluj pt ca primul angajat cu care am vb de fiecare data efectiv nu e in stare sa dea niste explicatii el te invarte si te rasuceste doar sa dai o anumita suma de bani .si sa nu va ma spun ca eu cand am luat masina in noiembrie si am fost la verificare am intrebat unde trebuie sa fac servisul si intretinerea la motorul termic iar primul diler a spus asa : unde doriti nu sunteti obligat sa il faceti la noi ( si asta a spus-o de fata cu 2 martori ) in schimb cel de azi mi-a spus alt ceva :
    trebuie sa iti faci reviziile in servis autorizat rar pt toyota iar la revizie in afara de schimb ulei si filtre trebuie sa iti curete si motorasul si filtrele pt racire la baterie in caz contrar nu ai garantie si faci testul doar pt culgura ta generala .... iar daca indeplinesti conditiile si tii se duce bateria ti-o schimba cu alta noua nh o reconditioneaza la ei se schimba acestea sunt inf care le-am primit eu azi.
    Ei pana azi nu am fost inf de aceste aspecte ca eu ar trebuii sa imi fac in servis autorizat rar .... si multe altele .
    Ei au luat de la mine lunar 200 lei in ideea ca ... eu am facut doar un test .
    Bun eu am platit acel test dar pe urma lui beneficiez de o garantie dar se pare ca nu am acea garantie din ce cauza :ca nu am fost informat de catre dilerul auto

Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk

Forum Fan vvt-i_fan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    2018 Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo
    Quote Originally Posted by spayu_ciumegu View Post
    Eu am luat masina in noiembrie am facut 2 schimburi de ulei dar nu pot face dovada de servis autorizat piesele sunt de la toyota

Eu am reinoit garantia la ficare 15000 km ultima reinoire am facut-o in 05.01.2018 si de atunci amfacut 2200 km si akm cei de la toyota nu vor sa imi schimbe bateriile chiar daca este necesar

Eu am fost la fiecare 15.000 km la toyota pt efectuarea masuraturilor si efectuarea extinderii ac si acts si facturi cum ca am fost deci ?? Dc mi-a mai facut garantie daca nu aveam schimbul de ulei facut in servia autorizat ??

Bine ca la fiecare 15000 km am dat 200 lei pt extindere si nici macar o data nu am fost i trebat de revizii sau de mentenanta ...

Ei au luat de la mine lunar 200 lei in ideea ca ... eu am facut doar un test
    Daca ai luat masina in Noiembrie..cate masuratori ai facut pana acum? Faci mai mult de 15.000 km lunar? Cumva taximetrist? Altfel ceva nu se leaga...

Bun eu am platit acel test dar pe urma lui beneficiez de o garantie dar se pare ca nu am acea garantie din ce cauza :ca nu am fost informat de catre dilerul auto

Fals. Ai fost informat in cel mai oficial mod posibil, in scris (nu verbal, sa zici ca te-a aburit ala). Dar nu te-ai obosit sa citesti cele 2 foi pe care ti le-au dat si pe care probabil le-ai semnat de luat la cunostinta. Scrie foarte clar acolo, masina trebuie sa aiba istoric de mentenanta la dealer sau service autorizat. Vina este doar a unei singure persoane aici.

Data viitoare, ar fi indicat sa citesti hartiile care ti se pun sub nas, te pot scuti de neplaceri pe viitor. Asta asa, ca sfat.
    Altfel, te-ai zgarcit la 1 ora de manopera la revizie (50-150 lei, functie de service), mai ales daca zici ca ai luat consumabilele de la reprezentanta, originale. Sincer, sa platesti adaos de 50-70% la consumabile dar sa faci economie la manopera..mi se pare hilar. Probabil ca a meritat..

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by vvt-i_fan View Post
    Daca ai luat masina in Noiembrie..cate masuratori ai facut pana acum? Faci mai mult de 15.000 km lunar? Cumva taximetrist? Altfel ceva nu se leaga...

Fals. Ai fost informat in cel mai oficial mod posibil, in scris (nu verbal, sa zici ca te-a aburit ala). Dar nu te-ai obosit sa citesti cele 2 foi pe care ti le-au dat si pe care probabil le-ai semnat de luat la cunostinta. Scrie foarte clar acolo, masina trebuie sa aiba istoric de mentenanta la dealer sau service autorizat. Vina este doar a unei singure persoane aici.

Data viitoare, ar fi indicat sa citesti hartiile care ti se pun sub nas, te pot scuti de neplaceri pe viitor. Asta asa, ca sfat.
    Altfel, te-ai zgarcit la 1 ora de manopera la revizie (50-150 lei, functie de service), mai ales daca zici ca ai luat consumabilele de la reprezentanta, originale. Sincer, sa platesti adaos de 50-70% la consumabile dar sa faci economie la manopera..mi se pare hilar. Probabil ca a meritat..
    Daca nu as fii intrebat dilarul auto unde trebuie facuta mentenanta la motorul termic as fii tacut din gura dar am intrebat si intrebatre lui a dost :
    Unde doriti important e sanu efectuati mai mult de 15000 km si sa va re intoarceti la noi pt a fefectua o alta extindere de garantie

BasicPost Thanks/Likes
    Daca nu as fii intrebat dilarul auto unde trebuie facuta mentenanta la motorul termic as fii tacut din gura dar am intrebat si intrebatre lui a dost :
    Unde doriti important e sanu efectuati mai mult de 15000 km si sa va re intoarceti la noi pt a fefectua o alta extindere de garantie

Fara nicio rautate, dar daca dealerul a spus ca poti sa faci revizia "unde doriti" iti garantez ca nu s-a referit sa o faci in spatele blocului impreuna cu vecinul priceput la toate. Daca nu poti dovedi ca ai efectuat mentenanta motorului termic la timp si corect, cei de la service nu cred ca vor asigura pe garantie schimbarea bateriei.

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Adica trebuie sa ai stampila unui service pe cartea de service.
    Eu nu am avut cartea de service la o revizie, mi-a notat pe o hartie ce sa trec in rubricile alea (ca sa fiu sgur ca nu sar casuta) si mi-au pus tampila cand am mai avut drum pe acolo.
    Oricum aveam facturile cu consumabilele si cu manopera service-ului.
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Liviu`s View Post
    Acesta este. Mai incearca si la alt service Toyota.
    Corect,
    Ce filtru are sistemul hibrid de trebuie completat?Lipseste ceva de pe masina ?
    Last edited by ubik; 23-01-2018 at 11:15 PM.

Forum Fan vvt-i_fan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Aparent are filtru de ventilatie, sau ar trebui sa aiba, din moment ce zic ca lipseste.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Aparent are filtru de ventilatie, sau ar trebui sa aiba, din moment ce zic ca lipseste.
    Aparenta n-are legatura cu logica sau cu realitatea...si la cate anomalii vezi in ziua de azi trebuie sa verifici.De aceea am intrebat daca lipseste ceva de pe masina...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Asta este la o alta prius 2 clar ca nu are ...

BasicPost Thanks/Likes
    Nu au filtre, nu mai cauta, nu le-am vazut nici la I, nici la II, nici la III. Ti-au spus si ei acolo ceva, sa te usuiasca.
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior corollla's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E 15
    "Intotdeauna asigurati-vă că executarea lucrărilor de către dealerul/reparatorul autorizat esteconfirmata in Carnetul de service (electronic), astfel in cazul apariţiei unei avarii, puteţi săprezentaţi cartea de service reparatorului."
    Doar dealerul are acces la cartea de service electronica, cu alte cuvinte la ei trebuie facuta revizia

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2007
    Intru si eu cu o intrebare pentru ca dupa citirea acestui topic lucrurile au devenit putin mai neclare.

Pe scurt, am achizitionat in august un Prius 2007 din Germania. A avut un unic proprietar, detin carte de service cu toate reviziile facute la zi, toate in acelasi autohaus (http://www.auto-buhl.de). Verificarea seriei de sasiu in service-ul toyota de la mine in oras arata doua intrari in baza de date, in 2011 si 2014 iar datele din sistem coincid cu datele din cartea service. Masina a facut o medie de ~10-15k km/an iar acum sunt cu ea la 128k.

Mi-am facut o programare pentru revizie la noi la inceputul lui martie si mi s-a propus si testul hhc. Domnul de la toyota mi-a spus ca in cazul in care testul trece, primesc o garantie de un an de zile pe baterie si ca daca ulterior apar probleme imi va fi inlocuita cu una noua.

Acum insa citesc ca acest lucru este valabil doar pentru masinile care au mai putin de 10 ani de la data achizitiei..

Intrebarea ar fi, ce a vrut sa-mi spuna angajatul service-ului? E posibil sa fi comis o eroare si sa fi uitat ca sunt 12 ani de la data primei inregistrari? Practic, testul HHC ma acopera cu ceva la vechimea masinii mele (cu toate reviziile facute anual) sau doar imi atesta ca bateria e fie OK fie nu, iar dupa ce-am plecat din curtea lor sunt pe cont propriu?

Multumesc

BasicPost Thanks/Likes
    Dap, dupa ce pleci de acolo, esti pe cont propriu. Nu-ti va schimba nici un dealer bateria pe gratis. Eu n-am auzit de asa ceva pana acum.
    Garantia aia e un fel de ploaie in vant, sa justifice costul exagerat ca iti citesc tensiunile pe celule.
    Eu nu as face asa ceva, ma descurc la fel de bine cu OBD-ul pe bluetooth/wifi.

Membru junior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Absolut de acord.

Eu am dus masina in reprezentanta cind am luat-o din Germania doar pentru linistea piticilor mei.
    La testul de baterie iti da o foaie pe care zice Test OK si atita tot.
    Torque e muuult mai detaliat...
    If it ain't broke... fix it until it is.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2007
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Dap, dupa ce pleci de acolo, esti pe cont propriu. Nu-ti va schimba nici un dealer bateria pe gratis. Eu n-am auzit de asa ceva pana acum.
    Garantia aia e un fel de ploaie in vant, sa justifice costul exagerat ca iti citesc tensiunile pe celule.
    Multumesc pentru raspuns, astept prima zi de luni din martie si revin apoi cu lamuriri. Mi se pare totusi ciudat ca mi-a spus ca primesc 1 an garantie desi cu cateva clipe in urma vorbeam de faptul ca are aproape 12 ani

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 2.0 d4d Sol / Auris HSD 2012 Executive
    se poate vedea in Torque voltajul celulelor din bateria HV ?
    inteb pentru prius 3 / auris
    Corolla E15 2.0 D-4D Sol scoate fum ca loganul de MAI
    TOYOTA --> --< alte masini...

BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    La mine se vad.

torque.png

Am bagat si rezistentele ca se vad si alea.

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Uau !!!
    am o chinezarie un ELM 327 cu conectare prin bluetooth, mi-a fost frica sa-l conectez la hybrida.

cobor la masina ...

update
    vad toate valorile motorului termic, pe partea de baterie HV nimic.
    banuiesc ca am nevoie de Torque Pro
    Last edited by David; 20-03-2019 at 01:51 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Recomand Hybrid Asistat, face niste rapoarte minunate pentru Hybrid Reporter. Atunci o sa zici oooooaaauu!

Ceva de genul https://drive.google.com/file/d/16rv...w?usp=drivesdk

BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Quote Originally Posted by David View Post
    vad toate valorile motorului termic, pe partea de baterie HV nimic.
    banuiesc ca am nevoie de Torque Pro
    Pai ti-ai adaugat PID-urile custom pentru Prius 3?

custom PID Prius.png

Si da, eu am Torque Pro. Mi s-a parut un pret mai mult decit decent pentru ce stie sa faca.

Hybrid Assistant pe de alta parte e alt animal. Te ajuta sa-ti imbunatatesti consumul/stilul de condus o hibrida plus monitorizare realtime pentru parametrii importanti, si da, are de-a grafice si informatii pasate la Hybrid Reporter de te doare capu'.

Singura chestie e ca-i trebuie un adaptor bun, nu-i place orice chinezarie. Io cu asta ma descurc onorabil.

LE: Daca ai Auris vezi ca nenea asta a facut o lista de custom PID's pentru Auris derivata din cea de Prius.

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by wolfydRg View Post
    Recomand Hybrid Asistat, face niste rapoarte minunate pentru Hybrid Reporter. Atunci o sa zici oooooaaauu!

Ceva de genul https://drive.google.com/file/d/16rv...w?usp=drivesdk
    Foarte interesante graficele din Hybrid Reporter. Am analizat si eu cateva grafice folosind acest ELM327 si am constatat ca stau bine cu procentele la Braking Efficiency si Inefficient Ignitions

BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Da' cu Acceleration Nervousness cum stai?

Acu' 6 luni cind am luat masina sotia era pe la 9. Acu' recent vad ca a scazut pe la 5.

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    pfoaa, am deschis cutia pandorei
    Nu am adaugat nici un PID supliementar, acum citesc cum se face asta. In primul rand fac Upgrade la Torque Pro.
    Am o chinezarie gen :
    https://www.aliexpress.com/item/Supe...f-7f480c8b8b14

multam mult pentru Info

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by burebista View Post
    Da' cu Acceleration Nervousness cum stai?

Acu' 6 luni cind am luat masina sotia era pe la 9. Acu' recent vad ca a scazut pe la 5.
    In cele doua Hybrid Reporter facute am avut 5.79 si 5.84

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    un prim screen shoot, la rece, fara sa o pornesc
    am bagat pid-urile manual, pentru Prius 3 le are aplicatia torque pro

bateria HV usor descarcata, nu am pornit-o, o sa vad valorile si in mers, adica cat mai tin grupurile de celule curent in load.
    bateria de 12v cam cere a fi inlocuita, stiam asta am verificat-o cu un multimetru.
    cam asta arata :
    IMG-20190324-WA0000.jpg

multumiri burebista, Oagamann

Page 2 of 2 FirstFirst 12