Results 1 to 10 of 10

Thread: Fum albastru

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis t25 d4d

Fum albastru

Salutare! Detin o Toyota Avensis 2.0 d4d 126 cp, iar de ceva vreme am observat niste fum albatru la schimbarea treptelor de viteza din viteza a 2-a in a 3-a si din viteza a 3-a in viteza a 4-a, undeva de la 2500 la 3300 rpm. Fumul dispare apoi si nu apare de fiecare data. Masina are 160.000 de km, am schimbat de curand uleiul si la 10.000 scazuse de la nivelul maxim pe joja, undeva purin sub jumatate, in conditiile in care masina a mers mai mult in regim de oras. Ce ar putea fi? Daca a mai avut cineva aceasta problema, il rog sa ma ajute, sa nu incep sa schimb aiurea piese la masina. Multumesc

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Iti consuma un pic de ulei: pe la camasi, turbo, sau vreo garnitura. Daca face doar uneori, ignor-o, si aia e. Fa-i reviziile la cate 10k km, monitorizeaza situatia, si cam atat momentan... atat timp cat nu-ti scoate fum constant, nu are alte simptome, e greu de spus ce este de vina.
    '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis t25 d4d
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Iti consuma un pic de ulei: pe la camasi, turbo, sau vreo garnitura. Daca face doar uneori, ignor-o, si aia e. Fa-i reviziile la cate 10k km, monitorizeaza situatia, si cam atat momentan... atat timp cat nu-ti scoate fum constant, nu are alte simptome, e greu de spus ce este de vina.
    Au fost saptamani in care nu a scos deloc, ieri i-am facut schimbul de ulei si filtre, am pus Motul 5w30 eco-clean FE, si cand am plecat de la service, a scos ceva fum, nu foarte mult. Pentru ca sunt adeptul unei masini impecabile, vreau sa o fac sa nu scoata deloc. Turbina functioneaza impecabil, intra la turatia potrivita, nu scoate sunete ciudate, compresie are motorul foarte buna, uleiul se innegreste dupa cateva sute chiar peste 1000 de km.

BasicPost Thanks/Likes
    Este diesel. Orice tractor va scoate fum, este normal sa functioneze asa, asa a fost conceput, daca iti doresti o masina impecabila si ai diesel, atunci trebuie sa ai parte de fum. N-ai fum, atunci ceva nu e in regula.
    Si da, este normal sa ai ceva comportamente diferite imediat ce ai inlocuit filtrul si uleiul. Si benzina se comporta asemanator.

Vrei fara fum? Vinde-o si ia-ti benzinara.
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Sau electrică

Trimis de pe al meu MI 4S folosind Tapatalk

"
    From now on I want everybody to put their efforts together and unite in finding a way to make superior vehicles. Nothing is so good that it cannot be made better."
    Kiichiro Toyoda – Founder of Toyota Motor Corporation, May 1939

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis t25 d4d
    Este diesel. Orice tractor va scoate fum, este normal sa functioneze asa, asa a fost conceput, daca iti doresti o masina impecabila si ai diesel, atunci trebuie sa ai parte de fum. N-ai fum, atunci ceva nu e in regula.
    Si da, este normal sa ai ceva comportamente diferite imediat ce ai inlocuit filtrul si uleiul. Si benzina se comporta asemanator.

Atunci mai astept ma mai informez, poate nu are nimic... am avut modelul t22 diesel, nu a scos gram de fum vreodata, apoi t25 de 116 cp, la fel, fara gram de fum, vad ca asta e mai pretentioasa.

Quote Originally Posted by viodan22 View Post
    Atunci mai astept ma mai informez, poate nu are nimic... am avut modelul t22 diesel, nu a scos gram de fum vreodata, apoi t25 de 116 cp, la fel, fara gram de fum, vad ca asta e mai pretentioasa.

Eee, eu visesz la un Lexus hibrid, insa sunt mic deocamdata.

Last edited by LittleM@n; 08-12-2017 at 01:43 PM.

BasicPost Thanks/Likes
    T25-ul meu 1CD scotea fum daca trageai de ea, so...depinde de masina, motor, vechime, ingrijire, etc.

Atat T22-ul, cat si T25-urile tale au avut 1CD; varianta de 126CP este o alta generatie de motoare, 1AD.
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Forum Fan vvt-i_fan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    2008 Avensis Executive 1.8vvt-i

Mai, eu n-am simtit niciodata nimic deosebit dupa ce am schimbat uleiul si f. ulei - servisare la ~10.000km (asta ca ai mentionat de motoare benzinare).

Altfel, singura masina diesel fara filtru de particule pe care nu am vazut-o sa scoata fum (albastru sau negru) a fost un Avensis 2.2 de 150cp care fusese toata viata lui condus ca un motor pe benzina (proprietarul nu cred ca stia ce e ala schimb la 2500rpm). Ca idee, avea consum mediu de vreo 11l / 100km masina aia. Am mers de ceva ori la drum "in coloana" cu masina respectiva si nu am vazut vreodata ceva care sa semene a fum la coada, scotea ea ceva insa era ceva ce semana mai mult a combinatie de praf saltat de pe drum + ceva gaze gri.
    Toyota Avensis Executive 1.8 vvt-i

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis t25 d4d
    Quote Originally Posted by vvt-i_fan View Post
    Mai, eu n-am simtit niciodata nimic deosebit dupa ce am schimbat uleiul si f. ulei - servisare la ~10.000km (asta ca ai mentionat de motoare benzinare).

Altfel, singura masina diesel fara filtru de particule pe care nu am vazut-o sa scoata fum (albastru sau negru) a fost un Avensis 2.2 de 150cp care fusese toata viata lui condus ca un motor pe benzina (proprietarul nu cred ca stia ce e ala schimb la 2500rpm). Ca idee, avea consum mediu de vreo 11l / 100km masina aia. Am mers de ceva ori la drum "in coloana" cu masina respectiva si nu am vazut vreodata ceva care sa semene a fum la coada, scotea ea ceva insa era ceva ce semana mai mult a combinatie de praf saltat de pe drum + ceva gaze gri.
    Nici eu nu merg cu ea ca un mos, dovada faptul ca am media de consum undeva la 7.3l. Scimb tot timpul peste 3000 cateodata si la 4000 rpm. Ma mira faptul ca scoate acel fum uneori. De sapt trecuta nu am mai vazut fum dupa ea deloc, si am facut vreo 2000 de km.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis t25 d4d
    T25-ul meu 1CD scotea fum daca trageai de ea, so...depinde de masina, motor, vechime, ingrijire, etc.

Atat T22-ul, cat si T25-urile tale au avut 1CD; varianta de 126CP este o alta generatie de motoare, 1AD.
    Am impresia ca alea au fost cele mai reusite motoare diesel ale vremii respective. La t25 cu 1cd pe ea, aveam consum de maxim 6.5, oricat as fi tras de ea. Si n-am avut mila de masina aia cand a fost vorba de mers cu ea. Insa intotdeauna service-ul a fostnfacut la timp, si cu piese de calitate.