Results 1 to 4 of 4

Thread: Sfat achiziție Lexus IS200

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Sfat achiziție Lexus IS200

Bună seara tuturor!
    Mă numesc Florin, am 24 de ani și tocmai ce m-am înscris pe acest forum.
    Motivul înscrierii mele pe acest forum ar fi că, de ceva vreme îmi stă gandul la un Lexus IS200, 2.0 benzină 155 cai, modelul din 2003, țin să menționez că nu-mi place viteza, ci pur și simplu îmi place mașina de la A la Z, însă nu știu prea multe despre acest model în general și nici despre firmă, știu doar că Lexus ar fi diviziunea de lux a mărcii Toyota, iar din ce m-am mai documentat, posesorii din SUA, dar chiar și din Europa, ar fi foarte mulțumiți de Lexus în general, cand vine vorba de calitate-fiabilitate.
    Acum vă întreb pe voi
    1.Se merită acest model la ora actuală ?
    2. Care sunt problemele cele mai des întalnite la acest model ?
    3. Motorul este atat de "strong" la fiabilitate ?
    4. Întreținerea este una exagerată sau este o întreținere cat se poate de rezonabilă ?
    Aș vrea să aud părerea celor care au deținut sau dețin acest model, cam ce părere au ei despre acest model, dacă au avut probleme cu acest motor, etc.

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE

Sfat achiziție Lexus IS200

1. Daca merita sau nu, asta o stii doar tu.
    GXE10-le e in general o masina faina, e adevarat, depinde de gusturi.
    Din pacate, in ultimii ani nu prea am mai zarit nici unele in mintile lor, majoritatea parca sunt masini de raceri/riceri.

1G-FE-ul este un motor interesant si numai din prisma faptului ca are 6 cilindrii. A fost singurul motor de 2.0 6 in linie facut de Toyota (s-ar putea sa ma insel, dar nah...anyway).
    In versiunea montata pe IS200/Altezza are si vvt-i, deci are si un mic avantaj de economie de combustibil, fata de versiunea anterioara.

2. Cele mai intalnite probleme nu cred ca le gasesti pe forum, pentru ca nu este o masina prea populara in Ro, ai mai multe sanse pe cele straine. Cauta in principal dupa Toyota Altezza / AS200 / Lexus IS200. Versiunea intre 2003 si 2005 este intr-adevar cea cu facelift, si probabil mai recomandabila.
    3. Iarasi, probabil forumurile straine sunt mai de ajutor la intrebarea asta, desi pe olx parca toate IS-urile din perioada aia sunt ultimele cazane posibile; totusi oamenii le vand drept functionale, deci probabil motoarele inca invart...
    Parerea mea este ca motorul va fi indeajuns de strong pe cat este de ingrijit.
    4. Banuiesc ca la o masina de 15 ani+, cam toata intretinerea tot cam atata costa. Ia in calcul ca e in 6 cilindrii, deci la anumite chestii va fi mai scumpa ca un motor cu 4.
    Exista sansa sa ai nevoie de piese care nu se mai gasesc in RO sub nici o forma, nici macar reprezentanta sa nu ti le poata aduce, nici in dezmembrari sa nu mai fie, si sa fii nevoit sa-ti aduci de afara.

Bine ai venit, si te asteptam cu avionul la prezentare
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Bună dimineața!
    Îți mulțumesc frumos pentru sfaturile utile, într-adevar, Lexus în general se adresează pieței din SUA și e posibil să am probleme cu unele piese în găsirea lor.
    În lista mea de cumpărături aș avea Lexus IS200 [ însă e posibil să renunț la idee, chiar dacă de mic îmi place modelul ],Toyota Avensis 2004 pe diesel, un "prieten al mediului înconjurător", cu alte cuvinte un Prius generația a doua, o Honda Civic hybrid 2006 și un Saab 9-3 diesel 2006.
    Sper totuși ca pana la urmă să răman cu o japoneză, fiindcă mi-am pierdut încrederea în mașinile germane, dar și ochii mi-au obosit să tot văd germane la fiecare colț de stradă, iar cele franceze.....well, mai bine spun "pas".
    Din nou îți mulțumesc pentru sfaturi și da, sper ca acel avion să fie unul japonez

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Intre Civic hibrid sau Prius, nici nu te mai intreba: Prius fara nici o indoiala.
    Intre Saab 9-3 si Avensis, alegi Saab-ul doar daca iti place sa lucrezi la masini, sa te faci ca porcu plin de ulei, si...sa nu mearga tot timpul cum trebuie. Sunt masini faine, dar pe dedesubt tot niste Opeluri sunt. Si desi ar trebui sa gasesti in multe cazuri sa ti se potriveasca piese de Vectra, au ele cate un brat sau bieleta speciala, si le gasesti doar la reprezentanta pe bani grei. Iarasi, in cunostinta de cauza iti spun
    Vrei sa nu-ti bati capul. Iei Avensis. Preferabil pe benzina. Dieselurile sunt deja batrane, multe sunt super alergate, si sigur ca si intretinere te va costa mai mult decat benzinara. Si 1-2 litrii, cat e diferenta de economie de combustibil, ii vei baga in piese si reparatii. Bine, acum daca gasesti oferta faina la diesel, asta e alta poveste.

Mai intai stabileste-ti un buget; sa mai ai cel putin inca 1500 de euro pusi deoparte pentru serviceul ce urmeaza sa i-l faci masinii; nu stii ce noroc ai, poate ai castana, dar poate nimeresti si una la care trebuie sa te faci de motor nou.
    Ai bugetul, cauta IS200. Vezi ce gasesti in mintile lui. Nu gasesti, cauta Prius/Avensis, vezi ce-ti convine. Cel mai probabil Avensisurile vor fi mai ieftine decat Priusurile, si, sincer, te simti mai ca intr-o masina in Avensis decat in Prius.
    Avensisul are clar alura si feeling de masina serioasa, iti da o satisfactie misto sa fii la volanul lui. Probabil ca si IS-ul la fel. Masinile astea din clasa medie/mare au ceva aparte
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0