Results 1 to 3 of 3

Thread: Dimensiuni anvelope pro si contra - 215/45/17 - 205/55/16 - 195/65/15

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius 3 - 2010

Lightbulb Dimensiuni anvelope pro si contra - 215/45/17 - 205/55/16 - 195/65/15

Salutare,

Recent am achizitionat un Prius 3 si cu anvelope 25/45/17.

Vreau sa imi iau si cele pentru iarna (sau all seson - Michelin CrossClimate), pro si contra la dimensiuni/consum?

care e latimea recomandata la janta?

Multumesc

Dorin

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Pentru iarna ar merge pe 195/65/15
    Pentru vara, mergi pe ce vrei, in functie de cum conduci masina si calitatea drumurilor. Cu cat talonul este mai mic, cu atat este mai putin confortabila, dar cu calitati dinamice relativ mai bune. Relativ pentru ca diferenta dintre 45 si 55 nu cred ca o vei simti pe o masina gen Prius, ci pe una mai joasa, mai sportiva, mai nervoasa sau la viteze de DN (ca autostrazile nu prea sunt asa virajate. sa conteze stabilitatea in curbe suplimentara pe care ti-o ofera o janta mia lata si cu talon mai mic).
    La consum ii las pe altii ca spuna, ca nu am testat niciodata consum in functie de talonul jantei, doar confort si stabilitate la viraje.
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Toyota Addict dan.gutu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    corolla 1.4vvti & auris hybrid & autobuz Crafter
    Ca si dimensiune (inaltime) sunt comptibile.Si eu la Aurisul Hibrid as vrea sa trec la 205/55/16,am ajuns la concluzia ca pentru drumurile noastre este prea mult 17".Am facut proba cu rotile de la Corolla si se simt altfel gropile,liniile de tramvai etc.Cel putin pentru iarna ,asa cum a spus si colegul sunt ideale 195/65/15.In ambele cazuri trebuiesc alte jante.

Tags for this Thread