Results 1 to 8 of 8

Thread: Zgomot la viteza mica doar cand se apasa pedala de frana

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    COROLLA Hatchback 1.6 VVT-i - 81 KW 110 CP 2006

Zgomot la viteza mica doar cand se apasa pedala de frana

Salutare,

Detin o COROLLA VII (hatchback / _E12U_, _E12J_) (1.6 VVT-i - 81 KW) din 2006. Masina are 10 ani si 100.065 km. Pana acum am schimbat bateria la 6 ani si anul trecut bieletele de directie. Anul acesta cand am facut revizie, pe langa filtre, ulei si cureaua de accesorii am schimbat si discurile si placutele de frana fata si spate.

De o luna am un zgomot, un fel de "daga, daga, daga", care initial se auzea ori de cate ori calcam pedala de frana pana la jumate, doar la viteza mica de genul: mers in coloana, mers pe o straduta, viteza in jur de 10-20 km/h. Pe la service-uri nu-si pot da seama de unde se aude....toti spun ca toate sunt la locul lor si nu are nici o logica si nici un motiv sa faca. Mai nou, acel zgomot nu se mai aude de la bun inceput, doar dupa ce mergi o perioada cu ea. Plec linistit de acasa, nu se aude nimic si abia dupa ce merg 20-30km incepe sa faca zgomot, dar tot la viteze reduse si tot la apasare pe pedala de frana.

Am tot zis ca o fi de la culisele etrierului, de la placutele metalice de la etrier (care tin placutele de frana)...dar se pare ca nu. Azi a vazut masina un alt mecanic si mi-a zis ca zgomotul pe care-l aude ar fi din cauza flansei din capatul amortizorului. Daca ar fi asa nu ar trebui sa scoata aceleasi sunete si la denivelari, la gropi...etc...de ce se aude doar la apasatul pe frana?

Am uitat sa precizez, zgomotul se aude la roata dreapta fata.
    S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema?

Multumesc!

Toyota Addict bog_dee's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E12 HB 1.4vvti 2005
    La mine a fost o culisa blocata la etrier, s-a rezolvat prin degripare, schimbare burdufuri.. Se auzea la viteze mici un sunet ascutit/frecare si disparea la cea mai mica atingere a franei; la peste 30-40km/h nu se mai auzea in interior, doar daca deschideam geamul, si uneori nici asa, doar pe stradute marginite de case in apropiere din care se reflecta sunetul.

Zgomotul apare la viteza mica indiferent de cat de mult apesi frana? Adica se aude si la franari puternice si la usoare? La franari puternice de la 80-100 nu simti un tremurat in volan?

Deoarece a aparut recent, sansele sunt mari sa fie din cauza pieselor de la revizie..

Posibil sa se fi ovalizat discurile de frana. Ce marca ai luat discuri / placute?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Se aude doar la viteza mica...nu se aude la viteza mai mare. Nu se simte nimic in volan, nu scartie si nu scoate nici un zgomot la denivelari, trecere peste limitatoare de viteza. Zgmotul se aude cand apas pedala de frana dar si cand mentin presiunea pe pedala. O sa incerc sa montez o camera sa inregistrez macar sunetul daca pe video nu o sa se vada nimic.

Discurile si placutele montate sunt JAKOPARTS.

Toyota Addict bog_dee's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E12 HB 1.4vvti 2005
    Posibil sa fie si de la placute (daca este un scartait metalic - toate placutele sunt mai nou "eco" cu tot felul de adaosuri prin ele si atunci scartaie in contact cu discul) sau de la combinatia placute/discuri.

Mai verifica o data culisele etrierului. La mine cea de sus era blocata..

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Ma duc maine cu ea sa se uite. Oricum se pare ca a ajuns la momentul in care trebuiesc inlocuite chestii.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salutare,

Au trecut 2 ani de cand am scis aici...si pot spune ca acea problema nu a disparut si nimeni nu-si da seama de la ce ar fi. Inainte facea la 15-20 min dupa ce plecam cu masina...acum face dupa primul minut.
    Poate cineva recomanda un mecanic bun care sa-si dea seama de la ce ar fi. Toata lume si-a dat cu presupusul....fiecare cu alta ipoteza. In 2 ani nu am gasit 2 ipoteze identice.

Cand zic mecanic bun, ma gandesc la cineva care chiar stie meserie. De oameni care sa-si dea cu presupusul, fara nici o minima logica, sunt satul.
    Am auzit ca exista mecanici care repara numai Volvo...si sunt specializati. Stiti pe cineva care a reparat numai Toyota la viata lui?

Multumesc mult!

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    La reprezentanta ai fost?
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,
    Am aceiasi problema, am schimbat discuri placute si problema persista. Daca ai rezolvat ceva te rog poate ai timp si-mi dai si mie cateva idei.
    Din cand in cand se aprinde si martorul de ABS.
    Multumesc!

Tags for this Thread