Page 4 of 42 FirstFirst 1234567891011121314 ... LastLast
Results 91 to 120 of 1256

Thread: Toyota CHR

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    cam ala am auzit si eu eu ca e intr-un oras cu ceva trafic iarna.
    De aia am mers pe hibrida.. stau undeva la 5.6 iarna..

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota chr
    Buna tuturor am un chr de aproximativ o luna as vrea sa va intreb a reusit cineva sa puna multimedia din telefon pe display cu mirror link?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    merge cu niste lg-uri vechi. cu versiunea 1.0 sau ceva de genul

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR C-Ult Hybrid
    Salut. Am cerut la Toyota Bucuresti SUD un pret pentru inca un set de senzori TPMS ca sa ii pun pe cauciucurile originale de vara acum cand le schimb inapoi pentru CHR-u meu. Pretul dat de ei e 960RON!! ceea ce mi se pare enorm pentru 4 senzori. A luat cineva aftermarket ? Cei de la Autosoft mi-au zis ca au avut probleme cu senzorii de Toyota si recomanda sa iau de la ei ca au fost cazuri in care nu au putut sa ii cloneze sa mearga pe 2 seturi.
    A doua intrebare: si-a montat cineva carlig de remorcare pe modelul Hybrid? vreau sa il folosesc sa imi montez un rack de biciclete.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    eu mai jos de 140 de euro un set nu am vazut. Fara montaj.
    La urmatorul set ma lipsec, sunt inutili oricum.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota chr
    Poti sa imi dai mai multe detalii ce model de tel lg sau un link? Ms.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Modele vechi de LG care au Mirrorlink 1.0. de acum 4-5 ani.
    Mai poti incerca o aplicatie, Sygic car navigation. Aia are driver special de Mirrorlink inclus in aplicatie care merge pe aproape orice telefon, si practic asa ai navigatie pe ecranul ala mare.
    Instalezi aplicatia, trebuie sa optiunea aia de development la conexiunea USB, conectezi telefonul via USB, apesi pe butonul de sync de pe unitatea multimedia, si trebuie sa apara Sygic in meniul de pe ecranul sistemului
    multimedia.
    Aplicatia e mai slaba decat Google Maps sau Waze, dar tot e mai bine decat nimic.
    Last edited by leeloo; 18-05-2018 at 01:57 PM.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Salutare, mi-am comandat și eu modelul chr hybrid, varianta full led classy.
    Mi-au spus că termenul de livrare este între 6 și 24 iulie. Nu am avut prea multe variante de culoare așa că am ales acel gri metalizat. Mi-ar fi plăcut un bi-tone dar ar fi ajuns în septembrie poate chiar octombrie.
    Mașina mi-a plăcut mult cum este desenată, cel puțin la exterior, la interior nu-i mare scofală, dar cel mai trist sunt cu acel sistem de navigație și pentru cât de bine arată mașina ar fi putut să fie un sistem de infotaiment mai special măcar să aibă un Apple car și android.
    Pentru drumuri mai lungi cât vă consumă acest model hibrid? De exemplu dacă mergeți între 120-140 la oră pe autostradă?
    Senzorii pentru cauciucurile de iarnă. Mă între. Dacă merită, să-i achiziționez și pe aceștia.
    Trebuiesc resetați de fiecare dată și puși în ordine pe roată? Stă aprins martorul sau și piuie în absența acestuia. Nu-i vorba de bani dar.a gândesc că îmi vor face probleme la fixare schimb de anvelope.
    Aveți ideea niște jenti pe 16 se potrivesc sau minim 17?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Eu si interiorul il apreciez, cel putin calitatea materialelor, designul e subiectiv.
    De cand a mai dat caldura cam 5.1 am avut la ultimul drum pe autostrada, la intoarcere portbagajul chiar full, 2 persoane in masina. roti de 18 inch, tinut cam la 120 pe GPS. In oras cam la fel am. merg numai la ore de varf. Iarna pe ger am 6 . Pna la vreo 7-8k km, cand se mai lasa motorul si se formeaza bateria, o sa consume mai mult.
    Senzorii nu merita. Eu am luat dar pur si simplu nu mertia, costa prea mult. in plus e si bataie de cap. Nu stiu cat costa chestiile astea in Romania, dar in belgia in loc sa dau sa zicem un 800-1000 de euro pe un set complet de jenti de 17 inch de calitate + gume brand cunoscut cu tot cu montaj inclus, am ajuns undeva la 1600. Si mai e o treaba, in loc sa te duci sa schimbi rotile cu totul si gata, mai faci un drum la reprezentana sa programeze noul set . asta o sa faci la fiecare schimbare de set, deci de 2 ori pe an.. Singurul efect e un martor aprins.
    Daca vrei de 16 inch, merg si alea . In Belgia toyota zice ca nu are pentru C-HR de 16, dar in alte tari vand fara probleme, deci merg.

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Quote Originally Posted by Gremlin View Post
    ar fi putut să fie un sistem de infotaiment mai special măcar să aibă un Apple car și android.
    Toyota se arată îngrijorată de modul în care Google utilizează datele pe care le colectează de pe mașinile unde este instalat Android Auto. Se pare că cei de la Google sunt interesați de mai mult decât viteza mașinii, respectiv locația sa, și colectează date despre turația motorului, temperatura uleiului, temperatura lichidului de răcire, ș.a. Ca atare, și la cele mai recente modele Toyota Android Auto nu este oferit, ci doar Apple Car Play.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Era bine și atât. Oricum folosesc un iPhone de ceva timp

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by leeloo View Post
    Eu si interiorul il apreciez, cel putin calitatea materialelor, designul e subiectiv.
    De cand a mai dat caldura cam 5.1 am avut la ultimul drum pe autostrada, la intoarcere portbagajul chiar full, 2 persoane in masina. roti de 18 inch, tinut cam la 120 pe GPS. In oras cam la fel am. merg numai la ore de varf. Iarna pe ger am 6 . Pna la vreo 7-8k km, cand se mai lasa motorul si se formeaza bateria, o sa consume mai mult.
    Senzorii nu merita. Eu am luat dar pur si simplu nu mertia, costa prea mult. in plus e si bataie de cap. Nu stiu cat costa chestiile astea in Romania, dar in belgia in loc sa dau sa zicem un 800-1000 de euro pe un set complet de jenti de 17 inch de calitate + gume brand cunoscut cu tot cu montaj inclus, am ajuns undeva la 1600. Si mai e o treaba, in loc sa te duci sa schimbi rotile cu totul si gata, mai faci un drum la reprezentana sa programeze noul set . asta o sa faci la fiecare schimbare de set, deci de 2 ori pe an.. Singurul efect e un martor aprins.
    Daca vrei de 16 inch, merg si alea . In Belgia toyota zice ca nu are pentru C-HR de 16, dar in alte tari vand fara probleme, deci merg.
    O singură chestie nu înțeleg? Să zicem că voi achiziționa doar un set de jante și anvelope de iarnă fără senzori. Când le voi scoate pe cele stoc de fabrică iar la primăvară le voi pune înapoi, tot vor trebui resetați senzorii în condițiile în care au fost date jos fără să mă ating propriu-zis de anvelope?
    Dacă se ține minte printr-un semn și se pun pe poziție jantele fix din locul în care au fost scoase oare va mai trebui să vizitez Toyota pentru resetare?

Calitatea materialelor într-adevăr decentă, mă refeream la design, ceasurile și computerul de bord plus tableta cu al lor sistem care mi se pare greoi, lipsa butonului clasic de volum și cam atât.
    Cum a spus și Robert Adam, pentru cât de bine arată mașina la exterior, puteau face niște ceasuri și un interior mai spațial.
    Tindeam să aleg intre KIA Niro și chr. Niro mi-a plăcut mai mult la interior sincer.
    Nu pot spune că nu sunt entuziasmat de mașină, încă mi se pare în continuare ceva special fresh pentru industria auto, mai ales că n-am avut niciodată o mașină japoneză ( vin de pe nemțești).

Nu înțeleg iar încă o chestie dubioasă. Poate nu mai țin eu minte, dar pe portierele din spate ale mașinii sunt folosite materiale de o calitate mai proastă, plastic dur vs ușile față plastic moale, în rest îmi place.

Încă o chestie legată de navigația Toyota pe care o primesc gratis la acest pachet. Ați folosit-o, își face treaba? Pentru că dacă e ok nici nu-mi mai trebuie waze sau google.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    cred ca tot o sa trebuiasca imperechiati senzorii iar cu ECU cand le pui la primavara.
    Niro are niste plastice horror fata de CHR, scaunele sunt mai proaste la comfort, dar sistemul de infotainment e mai bun, + ca include si apple carplay/android auto.
    Mie sincer diferenta de pret intre cele doua de 3-4 k euro sau cat o mai fi acum, cam acolo par a fi banii, la calitatea materialelor din interior.
    Nu ca Niro e o masina rea neaparat.. e chiar foarte ok. Si eu am oscilat intre ele. As fi mers pe NIRO, fiind mai zgarcit din fire, dar nevasta + interiorul m-au convins. Nu regret.
    Pana acum nu am vazut sistem de navigatie pe vreo masina care sa se apropie de google maps/waze, la nici o marca, si am mers cu destule.
    De asta nici nu optat pentru el. Probabil ca la drumuri lungi o fi ok, in oras tot waze as prefera...

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by leeloo View Post
    cred ca tot o sa trebuiasca imperechiati senzorii iar cu ECU cand le pui la primavara.
    Niro are niste plastice horror fata de CHR, scaunele sunt mai proaste la comfort, dar sistemul de infotainment e mai bun, + ca include si apple carplay/android auto.
    Mie sincer diferenta de pret intre cele doua de 3-4 k euro sau cat o mai fi acum, cam acolo par a fi banii, la calitatea materialelor din interior.
    Nu ca Niro e o masina rea neaparat.. e chiar foarte ok. Si eu am oscilat intre ele. As fi mers pe NIRO, fiind mai zgarcit din fire, dar nevasta + interiorul m-au convins. Nu regret.
    Pana acum nu am vazut sistem de navigatie pe vreo masina care sa se apropie de google maps/waze, la nici o marca, si am mers cu destule.
    De asta nici nu optat pentru el. Probabil ca la drumuri lungi o fi ok, in oras tot waze as prefera...
    Cum ți se pare răspunsul motorului și a transmisiei la plecarea de pe loc sau urcarea pantelor ori a unor depășiri? Penalizează așa de rău, adică ai întâmpinat probleme și ți-ai fi dorit un cuplu mai mare sau niște cai în plus?
    Diferența dintre normal și sport se simte?
    Eu n-am apucat să testez toate lucrurile astea.
    De asemenea, cuplul unui motor hybrid ar trebui să fie instant la plecarea de pe loc, asta înseamnă că la o plecare de de la semafor ar trebui pe românește să se simtă ca un diesel.
    Nu vreau să fiu înțeles greșit n-am nevoie de valențe sportive și nu sunt genul care îi dă tare, dar anumiți indivizi sau prieteni mi-au criticat motorizarea și mi-au zis că mașina e puturoasă la modul voi vedea la momentul adevărului

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    prietenii tai probabil nici nu sau invartit in jurul parcarii cu o astfel de masina si se iau dupa tot felul de mari jurnalisti la care orice masina cu CVT si sub 250 de cai e cah.
    Masina trage la fel de bine ca orice masina de 120 de cai si greutatea aia.
    Pe sport reactiile sunt mai rapide si la pedala si la cutie. E chiar periculoasa in oras, ca la cea mia mica atingere a pedalei pleaca, e diferenta mare fata de modul normal sau ECO.
    Din cauza modului de functionare a cutiei e ciudata, adica ajungi instat la maxijm de RPM si apoi masina accelereaza, motorul ramane la acelasi RPM. Daca te uti la viteza creste bine.
    Pe 0-100 este fix cat alte masini din clasa ei. De exemplu. mazda 3 G120 ( adica motorul 2l benzina 120 de cai) , cam aceasi greutate, automata, 0-100 km/h in 10.06 sec, C-HR in 10.09. si C-HR e cu vreo 150 kg mai grea.
    Renault captur, versiunea de 120 de cai AT tot aceasi clasa, 10.6 si ala . deci si C-HR e si ea acolo cu restul.
    Eu am avut Mazda 3 si pot sa iti spun ca aia la peste 100 km/h sau incarcata murea, iar la cel mia mic deal o calcai, motorul ala urla, si nimic... .. fugeau aia cu twingo pe langa mine.. .
    Avea un mare gol de cuplu dupa 4k rpm. C-HR in schimb, ajutata de motorul ala electric, nu moare ci urca constant pana la 150. Nu spectaculos, dar nici nu conteaza ca e deal, incarcata, goala etc, nu se simte diferenta asa mare.
    Minusl la C-HR e zgomotul la acceleratii puternice, motorul urla destul de tare, mai ales comparat cu cat de silentioasa e cand mergi electric sau la turatii normale.
    Tu ai cumparat-o asa fara drive test ?

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Mie imi plac omuletii care isi dau cu parerea despre masini, si mai ales despre Toyotele hibrid, desi n-au mers in viata lor cu una, probabil nici macar nu au stat langa una in parcare. O singura intrebare am pentru ei: de cand are ecran cu touchscreen la vreo masina producatorul lor favorit? Ca Priusul are din '97...
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Eu am testat decât varianta 1.2 turbo care nu mi-a displăcut, n-am apucat să o testez și pe hybrid însă. Aștept cu nerăbdare modelul. Oricum nu sunt vreun vitezoman că nu-mi stă în caracter dar am văzut destule exagerări

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Tocmai ce am fost sunat de către dealer pentru a mă informa că mașina în maxim trei săptămâni începând de astăzi îmi va fi livrată. Nu mai sunt nevoit să aștept până pe data de 24 iulie, asta e super, sunt entuziasmat.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    e grea asteptarea asta. ...

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Nerăbdarea își spune cuvântul. Mai ales că am rămas doar în baza acestei mașini. N-am alta.
    Am observat, defapt n-am prea observat prin România prea multe Toyota chr.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    In belgia, si in bruxelles in special e plin, s-a umplut orasul.
    MAi am 2 la mine pe strada, le vad destul de des, si e o strada mica..
    Bine nici nu e o masina foarte ieftina, sunt ceva mai scumpe decat concurenta lor directa, poate de asta nu sunt asa multe in Ro inca.

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE

Toyota CHR

Super, deci peste 3-4 ani se umple Romania de ele ))

Sa aveti grija de ele, acolo, la Bruxelles, ca romanilor le plac masinile frumoase!
    Si sa le luati FULL, fara piele
    '04 Jaguar XJ6 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Păi când mai văd câte una, alerg în trafic să o prind pentru a putea să o admir.
    Și totuși îmi place ideea că sunt mai exclusiviste. Țin minte cu Mazda acum câțiva ani buni aceeași fază, abia vedeai dar acum mare explozie la fiecare colț de stradă și drum apare câte un mazda în special Mazda 3
    Mi-e teamă să nu fie detronat seria 3.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    din cate stiu obiectivul toyota a fost sa vanda 100 k anul asta in Europa. si in aprilie erau deja vandute 48k bucati.
    Fabrica din Turcia a trecut la 3 schimburi.
    Singurul model de la toyota mai bine vandut ca numar e yaris, si avand invedere ca 80% din vanzarile de C-HR in europa sunt hibride, e si cel mai vandut hibrid la ora asta din gama toyota.
    Asa ca o sa fie departe de a fi exclusivist
    Vestea buna e ca conform unui studiu din UK, e pe locul 2 in EU la pastrarea valorii de revanzare, dupa 3 ani inca ve scoate 60% din pretul de noua..

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Un preț de revânzare bun după 3 ani, însă după 6 oare cât, fiindcă am de gând să o țin intre 5 și 6 ani. Pentru mașinile achiziționate noi indiferent că-i luată sub formă de leasing sau cash n-ar merita mai devreme de atât după părerea mea.
    Devalorizarea e mult mai mare...
    E strict o părere, nu săriți pe mine

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    nu cred ca stie nimeni cat o sa fie dupa 6 ani, avand in vedere modelul e aparut de 2 ani.
    oricum e semn bun.
    financiar are sens sa pastrezi masina cumparata noua cat mai mult,dar poate nu iti mai place, poate te muti la munte si iti trebuie un pick-up. poate mai faci vreo 2 copii...

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Mă văd deja în situația în care dacă mi se pare greoi și plictisitor sistemul multimedia voi recurge la înlocuirea întregului dispozitiv multimedia.
    Ceva în genul acesta.
    Am observat și alte dispozitive care nu ar necesita înlocuirea în totalitate a sistemului, ci doar o șmecherie prin mufare care îți va da posibilitatea să faci mirroring . Am văzut chiar un filmuleț pe YouTube.

Look what I found on AliExpress
    http://s.aliexpress.com/faArEVJj

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Gata așteptarea. Am intrat în rândul posesorilor c-hr. O primă impresie foarte bună. Îmi place deși am luat-o la ghici fără un test drive al modelului hybrid.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Sa o stapanesti sanatos si fara vizite la service !

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Chiar sunt încântat de ea. Cine a văzut-o azi și a mers cu mine pe locul pasagerului și-a dat seama că cvt sau ecvt nu mai este neapărat o piedică în drum. În modul sport e chiar plăcută prin oraș. Îmi place cum se înfige , pentru mine e mai mult decât suficient. Poate sunt eu mai chill în trafic și n-am avut niciodată o mașină puternică sau am fost limitat de resurse astfel încât să fac o comparație, însă eu cred că pentru un hybrid nu puteam face o alegere mai bună de atât. Live e altceva. Am un consum de 6,7 afișat dar cu aerul blană fiindcă a fost zăpușeală azi.
    Nu regret achiziția.
    Mi-au spus pe la 1000 de km să vin cu mașina pentru o verificare a mașinii. Asta e procedura.

Page 4 of 42 FirstFirst 1234567891011121314 ... LastLast

Tags for this Thread