Results 1 to 26 of 26

Thread: Parcare gratuita hibride si electrice Bucuresti

Toyota Addict outlaw's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius 2012 alb perlat

Parcare gratuita hibride si electrice Bucuresti

Salutari,

Noi vesti bune pentru posesorii de Prius (inmatriculate in Bucuresti): parcare gratuita.
    Articol: http://www.green-report.ro/parcare-g...rid-bucuresti/

HCGMB: http://cloud.tapatalk.com/s/574d122c...5_20160526.pdf

Intrebarea este: care e procedura de eliberare a vinietei si care sunt acele locuri de parcare publice - gen Universitate, Obor etc.?

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Este un lucru bun, in Germania am vazut ca astfel de locuri de parcare au chiar si priza pentru incarcare...doar sa nu se intample ca la locurile speciale pentru cei cu dizabilitati, unde cu cat este mai mare si luxoasa masina cu atat are "drepturi" mai mari de a parca pe locurile speciale. Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu cam asta am vazut in aproape toate parcarile de mall din tara!!!

Membru junior mishuxp's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2007 argintiu
    Quote Originally Posted by Avensis400528 View Post
    Este un lucru bun, in Germania am vazut ca astfel de locuri de parcare au chiar si priza pentru incarcare...doar sa nu se intample ca la locurile speciale pentru cei cu dizabilitati, unde cu cat este mai mare si luxoasa masina cu atat are "drepturi" mai mari de a parca pe locurile speciale. Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu cam asta am vazut in aproape toate parcarile de mall din tara!!!
    Salutari, esti putin off-topic.

Revenind la subiect, trebuie sa aflam cine /de unde se poate procura acea vinieta. Primaria generala? De sector? Serviciul parcari?

BasicPost Thanks/Likes
    Se pare ca Administratia Strazilor emite vinieta.
    Voi suna sa intreb cum, cand etc.

Membru junior VaRu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    プリウス 2006 - Blackie
    si in TM este gratuita (de fapt 5 ron - costa cartonul de pus in geam, valabil un an), trebuie doar mers cu talonul la ADP Timpark

BasicPost Thanks/Likes
    De luni, 11.07.2016, proprietarii de masini electrice si hibride pot merge sa depuna cerere pentru vinieta parcare gratuita in Bucuresti.
    Aici mai multe detalii:
    http://www.aspmb.ro/compublice.html

Anunt: http://cloud.tapatalk.com/s/577f21c7...1Comunicat.pdf

Model cerere persoane fizice: http://cloud.tapatalk.com/s/577f21e27f6a2/1FIZICA.pdf

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen. 3, 2010 - SnowWhite
    S-au gandit bine ... dar "amaratii" din Ilfov de ce nu beneficiaza?
    Cu stima,

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Va salut! A aflat cineva care ar fii aceste parcari? Exista o harta a lor?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Am gasit acest articol despre parcarile mentionate: http://www.mediafax.ro/social/parcar...e-ora-10340677 sper sa fie folositor

Membru junior Lee's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius 2008.
    Am fost astazi sa depun o cerere pentru o autorizare de parcare gratuita. Sediul Departamentului Exploatare Parcaje este in Bd. Schitul Magureanu nr.10A, cum intri la ”cetatea” din Cismigiu. Acolo erau doua angajate care stateau la un singur birou. Am depus copiile actelor necesare si mi s-a dat o hartiuta cu numarul de inregistrare. Si acum vine partea haioasa a actiunii. Am intrebat cat timp dureaza pana la solutionare si cum intru in posesia permisului. Ma asteptam sa mi se spuna ca in 2-3 zile imi vine prin posta. Dar raspunsul a fost: ”Pai sunt cereri depuse din iunie. Prea putine ca sa renteze costul cu tiparirea permiselor”!
    Director, ceva? ”Nu, nu e de gasit”. Un numar de telefon al dansului? ”Nu raspunde la telefon”.
    Asa au inteles astia aplicarea HCHMB X/2012. Lupta continua...

Membru junior corollla's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E 15
    comunicat adm
    Attached Files Attached Files

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS G2 si TOYOTA PRIUS+ 2012
    Super! Oare cand si in Galati?

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Prime, Auris HSD
    Saptamana viitoare o sa pun si eu doua cereri pentru vignete. Sper sa ne adunam mai multi ca sa ii convingem ca e nevoie sa aplice hotararile...

Membru junior Krondet's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius, Gen.2, 2009
    NU ai sa vezi in galati. Orasul nostru este unul dintre cele mai conservatoare din tara. (in urma cu 3-4 ani am intrebat, oficial, la admin.finan cu privire la posibilitati de reducere a impozitului pentru masinile hibride. raspunsul a fost: "Potrivit codului fiscal nu se pot acorda reduceri sau scutiri de taxe".....desi, se putea!" uita-te la taxa de parcare. Aproape in toata tara orarul parcarilor publice este pana la 17-18, la noi este pana la ora 20.
    Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius gen 3
    Deschiznd o paranteză pe acest subiect la Roma si in multe alte orașe din Italia parcarea pe strisce blu (parcare cu plată) este gratuită pentru autovehicule electrice si hibride nefiind nevoie de absolut nici un permis.Cu toate astea ,indivizii care se ocupă cu controalele fie din răutate(eu si soția circulam cu numere de Romnia) ,fie din necunoștință de modelul mașinii te mai amendează din cnd n cnd ...4 amenzi n 11 luni.Intrand pe forumul deținătorilor de hibride locali ,destul de multi se plngeau de aceeași problemă.Solutia : pun pe bord o foaie pe care este scris că mașina este hibridă cu tractiune electrică , si ca prin farmec nu mai primim nici o amendă...inutil sa va spun ca organele competente spumega de furie....lol

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Prime, Auris HSD
    Am fost azi si am lasat copiile dupa talon si CI. Mi-au dat numar de inregistrare si acum pot sa parchez pe baza acelui numar de inregistrare.
    M-au anuntat ca hotararea este valabila NUMAI pentru parcarile supraterane. Cele subterane ( gen Obor sau Universitate ) nu sunt incluse in hotararea de consiliu
    Dubios, pentru ca am citit hotararea si nu se specifica nimic in acest sens....

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    prius +
    pana la urma in anul 2017 mai este in vigoare legea cu parcarea gratuita ?SI cum s emai procedeaza ?
    Mersi!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris 1.8 hybrid Sol 2017

Ești mndru posesor de hibrid Toyota? ncepnd cu data de 11 iulie, mașinile hibride sau electrice vor beneficia de parcare public gratuit n București prin afișarea unei vignete de identificare.
    Pentru mai multe detalii, contactați Administrația Strzilor, Departamentul Exploatare Parcaje, Bd. Schitu Magureanu nr. 10A, București.

Membru junior Liviu`s's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Plug-in Dynamic Business
    Astazi am fost in Bd. Schitu Magureanu nr.10, Departamentul Exploatare Parcaje are program pana la ora 14, am completat o cerere, am lasat copii de pe CI si talonul masini, mi s-a spus ca in aproximativ 2 saptamani o sa fiu sunat sa iau legitimatia de parcare.

Membru junior Liviu`s's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Plug-in Dynamic Business
    Quote Originally Posted by Liviu`s View Post
    Astazi am fost in Bd. Schitu Magureanu nr.10, Departamentul Exploatare Parcaje are program pana la ora 14, am completat o cerere, am lasat copii de pe CI si talonul masini, mi s-a spus ca in aproximativ 2 saptamani o sa fiu sunat sa iau legitimatia de parcare.
    Revin cu amanunte.
    A durat mai bine de trei saptamani, dar am primit SMS sa ma prezint la sediul din Bd. Schitu Magureanu sa ridic vinieta.
    Atasez, pentru cei interesati, cererea tipizata pentru obtinerea vinietei.
    Attached Files Attached Files

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS G2 si TOYOTA PRIUS+ 2012
    Norocosilor!
    Bravo voua!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris Hibrid
    Sa dezmortim putin acest subiect.
    Pentru cine este interesat, se primesc deja cererile pentru reinnoire/emitere de viniete pe 2019.
    Programul registraturii este de luni pana joi intre orele 9 si 15 iar vinerea intre orele 9 si 12. La registratura se depune o cerere pe care o descarcati si tipariri de aici
    http://www.aspmb.ro/Parcaje/viniete1.pdf
    Pe langa cerere mai trebuie sa aveti copie dupa talonul masinii (cartea de identitate a vehicolului) si o copie dupa actul de identitate.
    Cererile si documentele se depun la sediul AdministratieiStrazilor Bucuresti, strada Domnita Ancuta, nr.1, sector 1.
    Daca sunt intrebari le puteti adresa la nr 021315 12 19 sau 021 315 20 15.
    Tot ceea ce am scris mai sus gasiti pe pagina oficiala http://www.aspmb.ro/Parcaje/viniete1.pdf

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Si merge repede.
    Adurat fix 6 minute cand am depus cererea (cladirea B, parter, registratura)
    A durat fix 5 min cand am luat vigneta (Cladirea A, Etaj 1, a doua usa din dreapta)
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid (C-Enter 2019)
    Salutare,

Aveti idee daca pot inmatricula masina pe Bucuresti daca SRL-ul pe care a fost cumparata este din Ilfov (IF) ? Am punct de lucru in Bucuresti pe SRL, si ma gandeam ca poate se poate inmatricula pe punctul de lucru ca sa beneficiez si eu de parcare

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid (C-Enter 2019)
    Se pare ca nu se poate, cel putin in cazul meu. Pentru a o lua in evidenta (cel putin pe sectorul 1 unde am punctul de lucru) trebuie ca SRL-ul sa aibe minimum 5 angajati; deci nema parcare gratuita pentru mine (mi-a spus cineva care se ocupa cu inmatriculari pe Bucuresti-Ilfov)

Quote Originally Posted by razvar View Post
    Salutare,

Aveti idee daca pot inmatricula masina pe Bucuresti daca SRL-ul pe care a fost cumparata este din Ilfov (IF) ? Am punct de lucru in Bucuresti pe SRL, si ma gandeam ca poate se poate inmatricula pe punctul de lucru ca sa beneficiez si eu de parcare

Membru senior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Ne-am nmulțit n pta. Victoriei eu sunt cel cu cea gri (nu am poza) și recunoaște cineva mașinuța?

Trimis de pe OnePlus 5T folosind Tapatalk