Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 53

Thread: Costuri Noua Corolla

Membru junior mlozoveanu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes

Costuri Noua Corolla

Salut,

Cautand detalii despre noua Toyota Corolla, pe care doresc sa o achizitionez (D-4D- 1,4l), am dat peste acest forum dedicat iubitorilor de Toyota.

As avea cateva intrebari legate de noua Corolla care m-a cucerit la prima vedere. Initial vroiam o octavia 2 (am condus 2 ani o octavia 1 de 1,6l ) apoi am descoperit noua Corolla si citind acest forum m-am convins 100% sa merg pe Corrola

Acum urmeaza seria de intrebari :

- aveti idee daca varianta de echipa SOL se poate aplica pe varianta D-4D de 1,4l ?
    - in cazul in care raspunsul este negativ la prima intrebare se poate opta si pentru TRC pe varianta de echipare Luna ? ( VSC-ul costa 500 € in plus)
    - cam care este costul asigurarii CASCO pe an ?
    - cat este taxa de prima inmatriculare ?

Cei de la Inchcape Motors SRL mi-au zis ca dureaza 5 luni livrarea masinii din momentul in care se plateste o taxa de rezervare in valoare de 500€ ?

Aveti idee daca ma duc la alt reprezentant Toyota poate dura mai putin livrarea masinii?

O zi buna!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB D4D 1.4
    quote=mlozoveanu;8735]Salut,

Cautand detalii despre noua Toyota Corolla, pe care doresc sa o achizitionez (D-4D- 1,4l), am dat peste acest forum dedicat iubitorilor de Toyota.

As avea cateva intrebari legate de noua Corolla care m-a cucerit la prima vedere. Initial vroiam o octavia 2 (am condus 2 ani o octavia 1 de 1,6l ) apoi am descoperit noua Corolla si citind acest forum m-am convins 100% sa merg pe Corrola

Acum urmeaza seria de intrebari :

- aveti idee daca varianta de echipa SOL se poate aplica pe varianta D-4D de 1,4l ?

Din cate stiu nu iti poti configura masina. si varianta SOL vine cu motorul de 2.0 D4D.

- in cazul in care raspunsul este negativ la prima intrebare se poate opta si pentru TRC pe varianta de echipare Luna ? ( VSC-ul costa 500 € in plus)
    - cam care este costul asigurarii CASCO pe an ?

intre 4,5 si 6 % din valoarea masinii .depinde de istoricul tau ca sofer cu respectiva companie de asigurari. (cand am luat eu masina toyo motor aveau promotie prin omniasig la casco de ex)

- cat este taxa de prima inmatriculare ?

Cei de la Inchcape Motors SRL mi-au zis ca dureaza 5 luni livrarea masinii din momentul in care se plateste o taxa de rezervare in valoare de 500€ ?

Aveti idee daca ma duc la alt reprezentant Toyota poate dura mai putin livrarea masinii?

mai poti incerca la Toyota Bucuresti Sud (fost Toyo Motors) dar cred ca ambele "trec" prin acelasi importator , deci timpul e acelasi

O zi buna!

Forum Fan Oestereich's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D-4D; VW Touran 2.0 TDI - DSG
    Vezi ca termenul de livrare este cu bataie lunga.
    Eu am depus garantia pe 15 Mai iar termenul de livrare promovat a fost " In cel mai rau caz sfarsitul lunii Iulie".
    Masina este la vamuit in Giurgiu astazi 07.06.`07
    Concluzia o tragi singur....dealerul a recunoscut ca isi iau o marja destul de mare pentru a preveni eventuale neplaceri...

P.S. Pe factura proforma la termenul de livrare au trecut "nespecificat ".Asemenea si in contract...
    “Starea de spirit normala a omului este bucuria”.A. Cehov

Membru junior toreadoru's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 Luna ... rosie ...
    @Oestereich
    Serios? Pe 15 mai avansul si dupa o luna masina? Asta e fenomenal. Tot Corolla? Cam tot atunci am depus si eu avansul si tare mi-ar place sa-mi faca o surpriza din asta. La mine termenul a fost august, in cel mai rau caz septembrie. Tare as avea nevoie de masina la mijlocul lui iulie

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Oestereich sa inteleg ca acus acus te sui in noua corolla?..FELICITARI...

BasicPost Thanks/Likes
    Mda...
    Ma manaca rau palmele...astazi am pus sotia sa sune la Toyo...am zis ca poate ma plimb si eu Sambata...
    Din pacate nu....au avut nu stiu ce problema cu actele...da cica au rezolvat...sper ca Luni / Marti sa o scot in marea parcare " Petricani " la admirat....
    He he he !
    Sa va vad cum baliti la ea.....ca si eu am balit la altele....

@georgestoica : Multumesc !
    Last edited by Oestereich; 08-06-2007 at 08:20 PM. Reason: Am uitat sa multumesc !

BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Va multumesc pentru informatiile puse la dispozitie.

Am fost joi la show-room-ul din Iuliu Maniu si am obtinut raspunsurile de care aveam nevoie:

- varianta 1,4l D-4D nu se poate echipa SOL, in concluzie nici cu TRC nu poate fi echipata ci doar cu VSC (care este o noutate pentru ei, in idee ca aceasta optiune s-a introdus cam de-o saptamana - asa mi-a comunicat dealerul)
    - dealerul mi-a spus ca asigurarea CASCO depinde de societatatea de asigurari dar media este de 1000 Euro pe an
    - legat de prima taza de inamtriculare am gasit un calculator pe net si este in jur de 157 de euro
    - termenul de livrare este intre 5 si 6 luni, numai bine pentru un cadou de Craciun

Saptamana viitoare imi fac rezervarea

Numai de bine!

Membru senior Sorescu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Lightbulb E mult, mult prea mult, dincolo era mai ieftin !

Quote Originally Posted by mlozoveanu View Post
    Salut,

Va multumesc pentru informatiile puse la dispozitie.

Am fost joi la show-room-ul din Iuliu Maniu si am obtinut raspunsurile de care aveam nevoie:

- varianta 1,4l D-4D nu se poate echipa SOL, in concluzie nici cu TRC nu poate fi echipata ci doar cu VSC (care este o noutate pentru ei, in idee ca aceasta optiune s-a introdus cam de-o saptamana - asa mi-a comunicat dealerul)
    - dealerul mi-a spus ca asigurarea CASCO depinde de societatatea de asigurari dar media este de 1000 Euro pe an
    - legat de prima taza de inamtriculare am gasit un calculator pe net si este in jur de 157 de euro
    - termenul de livrare este intre 5 si 6 luni, numai bine pentru un cadou de Craciun

Saptamana viitoare imi fac rezervarea

Numai de bine!
    Nu cred sa fie media ! Eu am CASCO integral la BCR Asigurari, si pentru o valoare de 16500 masina, am platit casco 2400 RON/an, deci oricum mult sub 1000 euro !
    Toyota Corolla 1,6 VVTI HB Xellence Silver

Membru junior dudu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2001, HB, 1.6 VVT-i
    OT: casco e intre 5 si 6 % din valoarea masinii pe an, binenteles depinzand de soc de asig...
    Toyota Avensis, 1.6 VVT-i, Hatchback

TSI fan!

BasicPost Thanks/Likes
    Corect!

M-am exprimat eu gresit , maximul este 1000 Euro.

BasicPost Thanks/Likes
    Ieri am comandat o Corolla 1.4 D-4D echipata Luna cu optionalele VSC si vopsea metalizata si am primit gratuit covorasele si inca astept sa vad daca pot obtine si alarma gratuit, ca de senzorii de parcare nu se pune problema.

Pe contract la termen de livrare : " Fara termen de livrare"
    Astept o Corolla Luna 1.4l D-4D !

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Talking Felicitari !

Ieri am comandat o Corolla 1.4 D-4D echipata Luna cu optionalele VSC si vopsea metalizata si am primit gratuit covorasele si inca astept sa vad daca pot obtine si alarma gratuit, ca de senzorii de parcare nu se pune problema.

Pe contract la termen de livrare : " Fara termen de livrare"
    BUN VENIT IN FAMILIA TOYOTA !

Cand vine bijuteria, poze, poze poze !

Sa fiti iubiti !

BasicPost Thanks/Likes
    Multumesc pentru primirea in familie

Pai daca e sa ma iau dupa spusele dealer-ului ar trebui sa vina intre octombrie si noiembrie, dar... o sa fie buna si ca, cadou de Craciun

Presupun ca masina va arata in genul acesta

Am vazut pe la diferite firme ca se poate pune tapiterie din piele pe scaune si pe usi. Are cineva idee cam care ar fi costul acestei "operatii" ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	corolla.jpg 
Views:	70 
Size:	109.6 KB 
ID:	610  

BasicPost Thanks/Likes
    Am vazut pe la diferite firme ca se poate pune tapiterie din piele pe scaune si pe usi. Are cineva idee cam care ar fi costul acestei "operatii" ?

Chiar nimeni nu are nici o idee?

Super Moderator LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 1CD-FTV
    La ce-ti trebuie?
    Ti-ai pus problema cat de nasol o sa fie vara si cum o sa ti se lipeasca de spate pielea, si ce rece o sa iarna cand te sui in ea?

Pielea este un moft, un lucru inutil pentru care nu as da banii nici mort...parerea mea.

Si da, exista tapiteri, am auzit la un moment dat, dar cum nu m-a interesat, nu am retinut...daca mai aud, i'll let u know.

BasicPost Thanks/Likes
    Intre timp am aflat si pretul care este de 1000 Euro fara TVA.

Chestia cu piele e mai mult un moft din partea sotie decat al meu , deh ce sa faci, plateste si ea la acesta masina.

Membru junior florindfl's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Oestereich View Post
    Vezi ca termenul de livrare este cu bataie lunga.
    Eu am depus garantia pe 15 Mai iar termenul de livrare promovat a fost " In cel mai rau caz sfarsitul lunii Iulie".
    Masina este la vamuit in Giurgiu astazi 07.06.`07
    Concluzia o tragi singur....dealerul a recunoscut ca isi iau o marja destul de mare pentru a preveni eventuale neplaceri...

P.S. Pe factura proforma la termenul de livrare au trecut "nespecificat ".Asemenea si in contract...
    Salut !
    Eu sunt nou pe acest forum si am citit discutiile voastre.
    Nu ne-ai mai spus nimic de masina. A venit ? Chiar sunt curios pentru ca mie mi-a spus ca masina vine prin august cand am dat avansul - 23 aprilie 2007 - si pe contract mi-au scris la termenul de livrare 24-25 saptamani de la semnarea contractului. Deci mi se pare putin ciudat ca sa dai avansul in mai si sa ai masina in iunie. Ai fi super norocos.
    Pentru cei dornici si de accesorii pentru masinuta am primit un link de la dealer:
    http://newata.toyota-europe.com

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Precizare !

Quote Originally Posted by florindfl View Post
    Salut !
    Nu ne-ai mai spus nimic de masina. A venit ? Chiar sunt curios pentru ca mie mi-a spus ca masina vine prin august cand am dat avansul - 23 aprilie 2007 - si pe contract mi-au scris la termenul de livrare 24-25 saptamani de la semnarea contractului. Deci mi se pare putin ciudat ca sa dai avansul in mai si sa ai masina in iunie. Ai fi super norocos.
    Pentru cei dornici si de accesorii pentru masinuta am primit un link de la dealer:
    http://newata.toyota-europe.com
    Datorita faptului ca noile modele , ( Noua Corolla ) se fabrica deocamdata numai in Japonia, si datorita inca unui aspect destul de serios - comenzi la greu ! ( au tabarat astia pe jappi cu noua Corolla, care seamana destul de mult cu Camry! ), perioada de asteptare este mai lunga ca de obicei ! Pe bune, nu fac aia fata cu fabricatia si cand te gandesti ca nu pot da rasoleala ca pe la noi...mai bine astepti decat sa te grabesti sa iei alta masina imbatranita moral si plina de TDi fara common rail, de la alt dealer, ( Sk, Wv s.a.m.d. ) Eu zic ca este meritorie rabdarea si asteptarea, mai ales ca va fi incununata de o satisfactie super ! Intrebati-l pe Oestereich ce bine e !!!

Sa fiti iubiti

BasicPost Thanks/Likes
    Salut !
    Salutare !

Tre` sa imi fac mea culpa !

Garantia (500 EUR ) am depus-o pe 25 Martie iar avansul l-am platit practic in Mai...

Accept cuvintele de " lauda " !!

Asta e...am comis-o ....o suport !

Concluzia e ca si eu am stat 3 luni !!!

BasicPost Thanks/Likes
    Salutare !

Tre` sa imi fac mea culpa !

Garantia (500 EUR ) am depus-o pe 25 Martie iar avansul l-am platit practic in Mai...

Accept cuvintele de " lauda " !!

Asta e...am comis-o ....o suport !

Concluzia e ca si eu am stat 3 luni !!!
    Sa inteleg ca ti-ai facut leasing pentru ea de vreme ce ai platit avans?

In cazul in care se doreste sa se plateasca in totalitate masina mai este nevoie de avans?

BasicPost Thanks/Likes
    Nu !
    e platita cu banii jos.

Cand era in pe drum mi-a zis sa dau ceva ca sa o aduca mai repede ....tranzit greci etc..
    Aveam 2 variante : total sau partial...am ales partial...
    Nu stiu daca a fost vrajala treaba cu " vine mai repede...."
    Oricum la cat am stat nu mai conteaza....

Per total termenul de livrare este extrem de mare...am auzit insa si o motivatie...nu stiu daca e adevarata dar...cica se cumpara flote in veselie...poate asta este un motiv pentru care muritorii de rand stau cu lunile...

Baietii de la Rosal pot confirma / infirma acest zvon...

BasicPost Thanks/Likes
    Per total termenul de livrare este extrem de mare...am auzit insa si o motivatie...nu stiu daca e adevarata dar...cica se cumpara flote in veselie...poate asta este un motiv pentru care muritorii de rand stau cu lunile...

Baietii de la Rosal pot confirma / infirma acest zvon...
    Mda, naspa faza cu flotele , d'aia astept 5-6 luni sa vina

Merci pentru informatii!

Membru junior florindfl's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Mda, naspa faza cu flotele , d'aia astept 5-6 luni sa vina

Merci pentru informatii!
    Stati linistiti baieti. Ganditi-va ce veti conduce dupa 5-6 luni de asteptare.
    Eu m-am obisnuit cu ideea. Prima luna a fost mai grea. Acum parca trece mai repede. Ati vazut accesoriile pentru Toyota ? Ce ziceti de bandouri laterale si protectii pentru colturi ? Bandourile laterale mi se par chiar utile, mai ales ca multi nu stiu sa deschida usile si-ti trag cate o indoitura pe usa si urma de vopsea de mai mare frumusetea . Sunt patit cu vecini din astia.

BasicPost Thanks/Likes
    Stati linistiti baieti. Ganditi-va ce veti conduce dupa 5-6 luni de asteptare.
    Eu m-am obisnuit cu ideea. Prima luna a fost mai grea. Acum parca trece mai repede. Ati vazut accesoriile pentru Toyota ? Ce ziceti de bandouri laterale si protectii pentru colturi ? Bandourile laterale mi se par chiar utile, mai ales ca multi nu stiu sa deschida usile si-ti trag cate o indoitura pe usa si urma de vopsea de mai mare frumusetea . Sunt patit cu vecini din astia.
    Sunt bune dar... de unde ?! Pe site-ul european nu sunt trecute preturile la ele http://www.toyota-europe.com/cars/ne...cessories.aspx

Chiar si spoilerul pare interesant

BasicPost Thanks/Likes
    Am sunat azi la dealer sa-l intreb de "statusul masinii", si mi-a zis ca inca nu mi s-a alocat masina in fabrica , dar cica luna asta se aloca ( si d'abia suntem in 4 ale lunii ).

Aveti idee cat dureaza efectiv productia unei masini, de cand se aloca pana cand este gata sa fie livrata (fara zilele de vama si transport) ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 1.8 VVTi Luna
    Treaba cu avansul ala (500 euro in general) este asa:

Daca tu esti hotarat pentru masina dar inca nu ai banii, trebuie sa faci rost de ei intr-un fel sau altul, poti sa achiti 2,5% din valoarea masinii astfel incat sa ti se lanseze comanda ferma. Daca dupa ce ai platit aia 2,5% te razgandesti, banii sunt pierduti (astea sunt regulile care au intrat in vigoare din iulie).

Tu practic zici: da, aduceti masina ca eu fac rost de bani.

Daca masina ajunge in tzara/vama ai la dispozitie 3 zile pentru achitarea masinii sub orice forma leasgin/credit/banul jos altfel se aplica regula de mai sus, pierzi banii de rezervare si am impresia ca pierzi si rezervarea pe masina.
    Daca ai noroc sa fi pierdut cineva rezervarea iar dealerul tau este pe faza, iti poate livra chiar foarte repede ~ 1 saptamana pentru ca masina este in tara deja, aici in general apar diverse deal-uri intre dealeri, ptr ca cineva a platit deja transport and stuff si cumva trebuie sa cada la intelegere.

Eu de exemplu am avut noroc ca masina mea este intr-un showroom din tara unde mai trebuie sa stea 2 saptamani, dupa aia se adauga 1 saptamana ptr pregatirea masinii si livrarea ei.

Bafta
    Avensis 1.8 VVTi Luna

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by RaZ View Post
    Treaba cu avansul ala (500 euro in general) este asa:

Daca tu esti hotarat pentru masina dar inca nu ai banii, trebuie sa faci rost de ei intr-un fel sau altul, poti sa achiti 2,5% din valoarea masinii astfel incat sa ti se lanseze comanda ferma. Daca dupa ce ai platit aia 2,5% te razgandesti, banii sunt pierduti (astea sunt regulile care au intrat in vigoare din iulie).

Tu practic zici: da, aduceti masina ca eu fac rost de bani.

Daca masina ajunge in tzara/vama ai la dispozitie 3 zile pentru achitarea masinii sub orice forma leasgin/credit/banul jos altfel se aplica regula de mai sus, pierzi banii de rezervare si am impresia ca pierzi si rezervarea pe masina.
    Daca ai noroc sa fi pierdut cineva rezervarea iar dealerul tau este pe faza, iti poate livra chiar foarte repede ~ 1 saptamana pentru ca masina este in tara deja, aici in general apar diverse deal-uri intre dealeri, ptr ca cineva a platit deja transport and stuff si cumva trebuie sa cada la intelegere.

Eu de exemplu am avut noroc ca masina mea este intr-un showroom din tara unde mai trebuie sa stea 2 saptamani, dupa aia se adauga 1 saptamana ptr pregatirea masinii si livrarea ei.

Bafta
    Eu nu cred ca o sa am norocul tau deoarece am comandat o corolla de 1.4 D-4D neagra metalizata cu VSC si slabe sanse sa existe pe undeva intr-un showroom,... deci rabdare

Legat de avans/garantie, m-am informat inainte de a o comanda la dealer, si mi-a precizat ca acea garantie se pierde in momentul in care ti-a venit masina si esti in imposibilitatea de o achita dar aceasta suma NU se scade din pretul total al masinii ci la cateva zile de la livrare ti se vor vira intr-un cont personal.

Am uitat sa precizez ca ma primit si alarma gratuit

Super Moderator razzmatazz's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Qashqai 1.6 Acenta, Fiesta 1.6 Titanium
    Am sunat azi la dealer sa-l intreb de "statusul masinii", si mi-a zis ca inca nu mi s-a alocat masina in fabrica , dar cica luna asta se aloca ( si d'abia suntem in 4 ale lunii ).

Aveti idee cat dureaza efectiv productia unei masini, de cand se aloca pana cand este gata sa fie livrata (fara zilele de vama si transport) ?
    tocmai ce-am aflat azi ca mi s-a alocat corolla si ca e pe drum dinspre niponia. treaba asta s-a intamplat acum o saptamana. daca nu sunam, n-as fi stiut.
    asa tine speranta sus si stai pe ei cu telefoanele, ca daca te biziui pe dealer...
    the only constant is change - rochefoucauld

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by razzmatazz View Post
    tocmai ce-am aflat azi ca mi s-a alocat corolla si ca e pe drum dinspre niponia. treaba asta s-a intamplat acum o saptamana. daca nu sunam, n-as fi stiut.
    asa tine speranta sus si stai pe ei cu telefoanele, ca daca te biziui pe dealer...

Pe ce data ai facut comanda?

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Salut,

Am si eu o intrebare:
    Am fost saptamana trecuta sa comand o Corolla Luna 1.4 D-4D. Dealerul mi-a spus ca momentan nu poate sa-mi gaseasca o masina pe modelul si culoarea pe care mi-o doream si ca ma suna el cand o gaseste (ciudat e ca faceam doar comanda, nu o cumparam efectiv). In fine, luni m-a sunat si mi-a spus ca mi-a gasit-o, am fost sa iau proforma si termenul era intr-adevar 26-27 saptamani. Problema este ca vroiam si VSC (care am inteles ca e optional), dar el mi-a zis ca nu a facut comanda cu VSC, dar ca pe parcurs o sa-mi gaseasca alta cu VSC (eu cred ca e teapa a lui). Presupun ca masina vine echipata cu VSC din fabrica, nu e o chestie pe care s-o monteze ei aici in service. Acum trebuie sa merg maine sa dau avansul si nu stiu cum sa o rezolv cu VSC-ul asta.

Multumesc.