Results 1 to 13 of 13

Thread: Romania -> Germania

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Romania -> Germania

salutare tuturor,
    Am citit cu interes sfaturile din aceasta sectiune a forumului nostru si m-am hotarat sa apelez si eu la cunostintele si experienta voastra. In cateva saptamani urmeaza sa plec cu sotia in concediu iar traseul nostru va fi Romania-Germania-Frankfurt am Maine. cu oprire in Viena de cateva zile inainte de a ajunge in Germania. M-ar intresa sfaturi pt drum, vigniete cost, de la cineva care a mai facut acest drum cu auto. Mentionez ca este pt prima data cand ies din tara cu masina mea si as vrea sa fiu cat de cat pregatit pentru a nu avea surprize neplacute in acest concediu. De asemenea daca stie cineva in Viena, un hotel cat de cat rezonabil, ce se poate vizita si alte sfaturi de drum. Va multumesc si astept raspunsurile voastre cu nerabdare..

Membru senior hgflo's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1,3 VVT-i Sol, 2007

cazare Viena

Pentru drum nu pot da sfaturi, dimpotriva chiar astept cu interes sfaturile celorlalti pentru ca si eu am de facut un drum de Viena. Cu cazarea insa te sfatuiesc sa iti alegi un hotel sau pensiune dupa posibilitati de pe www.booking.com si daca ai o carte de credit valabila in strainatate poti face si rezervare.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0VVTi

Prin Ungaria

Vignete: la unguri sa platesti cu card pentru ca daca te duci cu euro au un curs de iti pare rau. Si sa iti calculezi de cind intrii la ei pina in ziua in care iesi, ca sa stii cite zile sa-ti iei.
    Din Austria incolo nu mai conteaza, e anuala.
    Hoteluri corecte, fara fite, dar curate, pentru vizitele personale in care am de stat 2-3-4 zile, aleg Ibis-urile. Nimic spectaculos, dar extrem de corecte pentru banii pe care ii cer. Nu neg ca exista si oferte mai bune, dar eu la ei m-am oprit. Cardurile de fidelitate deja inseamna o super-oferta pret/calitate.
    Nu depasi prea mult viteza legala ca e scump de o sa-ti para rau! Pe autoband in schimb, descopera cit de frumos poti sa mergi constant cu 180 niste sute de km!!!!
    Benzina, mai nou, e mai scuma in RO, nu e mult, dar merita sa descoperi...
    Si imprumuta/ia-ti o navigatie! Altfel e nasol de tot! Scopul lui Columb a fost sa descopere drum spre Indii si a gasit America! Ce sa zicem de noi, muritorii de rind?

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    diesel strong
    la unguri sa platesti vignieta pana ce intri pe autostrada.
    in localitate,se respecta limita de viteza.scrie 30 km/h, asa merg toti
    la austrieci,cea mai mica vignieta e pentru 10 zile.pe autostrada,au camere fixe ptr. vignieta,dar mai sta si politia cu camere mobile.
    cazarea,cea mai avatajoasa e la hotelurile din reteaua accor-Ibis.
    in Budapesta e unul chiar langa autostrada,daca vrei sa ramai peste noapte.anul trecut,2 pers. +mic dejun=35 euro.
    In Viena,daca vrei sa te cazezi,cel mai bine e pe undeva la periferie,sunt multe pensiuni.Am stat pe undeva in zona Favoriten.foarte acceptabil.
    la nemti nu ai treaba cu vignieta,nu exista limita de viteza pe autostrada.
    in localitate,se respecta viteza.
    cel mai bine e sa/ti faci traseul din timp,cate zile stai intr/o localitate si/ti faci rezervari de cazare pe net.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav 4 before taxa speciala
    In Ungaria, cum intri, de obicei te si iau gaborii, si sunt direct pe cei din spate sa vada daca au centura. Nu incerca la vama cu tigari mai multe decat trebuie, o sa-i enervezi, si pe langa timpul pierdut o sa-ti zica ca ai vioe doar cu 2 pachete de persoana... in loc de un cartus. Vigneta, cum intri pe autostrada, la vreo cativa km e un OMV, unde o gasesti.
    Ia-ti un navigator .
    Daca nu ai .... ai grija ca inainte de budapesta cu vreo 30 km e iesirea spre centura budapestei, si daca o ratezi, intri direct in Budapesta; mai gasesti un loc in care poti sa iesi de pe autostrada, sa te intorci, etc, dar faci ceva km in plus (a se citi multi km in plus).
    In Viena... la fel, grija cu vreo 30-40 de km inainte, tre sa iesi iara, altfel vizitezi si viena, dar daca nimeresti ca mine pe la 5 dimineatza, e ok, nu e trafic .
    La Unguri nu te juca cu viteza.... si grija ca radaru e pus ca la noi.... te ia de langa placuta de intrare in localitate - tot bulangii ca a nostrii.
    La austrieci poti sa te mai relaxezi, numai pe langa viena o sa fie mai nasol prima data, au aia 'nspe benzi cat masina, limitare pe la 70 pe care nu o respecta nimeni, si daca prinzi ora de varf.... mergi bara la bara cu 100-120 la ora si masinile de langa tine sunt cam la 30-40 cm. Vigneto o iei din primi peco dupa ce ai trecut in austria.
    La nemti... raiu pe pamant - paradisul soferilor.

De avut grija... in Ungaria nu e recomandat sa opresti .... racheti si pe acolo, iar noaptea ti pisu pana in austria. O sa vezi, mai ales cand te intorci, ce populatie e la primul peco in Ungaria. Nu lasa nimic valoros la vedere, o sa faci otita sau oreon pana acasa. Sfatul tuturor e sa faci plinu in Oradea si sa treci toata ungaria, si la intoarcere sa faci plinu la Austrieci. Pt vigneta ar fi mai bine sa-ti iei forinti cu tine, altfel te jecmanesc la cursul de schimb euro-forint, bine, cam cu 1-2 euro, dar gestu conteaza. Se prea poate sa nu vrea sa-ti vanda vigneta in forinti, ca sa te fure, dar daca prinzi un randorsag si te faci inteles - Matrita - Euro.... Noo, matrita forint... Nooo, euroooo, noooo forint si ii areti trotineta lu ala o sa se certe, da iti da si in forinti. In HU la Albeny e un orasel linistit, unde poti sa inoptezi, in jur de 20-30 euro pe noapte cu mic dejun.
    Grija ca wc-u e cam 50 eurocenti in HU si AU, la nemti sunt restplatz unde e gratis, dar gasesti si pe bani.
    La Au si la DE nu am oprit, ca eu eram mai racheta si fara somn. Dar poti incerca sa-ti planifici drumu, si sa-ti faci rezervari printr-o agentie din Ro, iesi mai eftin in general. Ca ex in Roma la Fasthotel pe loc era 80 eur, iar dupa tel la agentie in Ro si facut rezervarea de ei - vreo 60 eur.
    Aaaa, sa nu uit, lasa detectoru acasa.
    Grija daca prinzi accident pe autobanda, sau blocaj (STAU), nu incerca sa te fofilezi pe langa ceilalti, o sa-ti para rau. Si te iei dupa restul, ori lasi loc pe dreapta, ori pe mijloc, se lasa sa treaca ambulanta.
    Nu da flashuri, e interzis, daca vrei sa depasesti pui semnal stanga, si o sa-ti faca loc. Nu apasa avariile - ele se aprind doar in caz de accident, stau, etc, si te avertizeaza sa franezi din timp. Se multumeste cu semnal stanga dreapta, sau invers. Cand schimbi banda sa te asiguri intotdeauna si in punctul mort, stanga sau dreapta, depinde unde mergi, ca sa nu ai vreo racheta pe langa tine - in DE nu-ti iei permisul daca nu te asiguri asa. Grija la intrarile altora pe autobanda....au o banda de accelerare, si intra pe ea fara sa se asigure (asa e la ei) si semnalizeaza ca intra pe autobanda... pui frana, sau daca ai loc treci pe banda stanga... NU incerca sa-i freci, sa le iei fata, etc.... s-ar putea sa ramai fara permis. Acolo se circula ca in lumea civilizata, o sa vezi. Aaaa, si nu claxona.
    In DE biciclistii au prioritate absoluta, au benzile lor prin orase cu prioritate absoluta, nu parca pe ele, nu fa ******i. NU depasii biciclistii, iar o iei in freza. Am stat dupa unu pe un deal pana nu a mai putut ala si a oprit si a iesit de pe drum. Grija la prioritatile din cartierele rezidentiale, limita e de 20-30 km, si nu mai stiu, dar au prioritate biciclistii, si primul intrat, asa ca nu te viteji.
    P.S. Ia-ti navigator.

LE. Daca tot nu vrei navigator, vezi aici www.viamichelin.com - poti sa-ti faci traseul, si sa-l listezi.
    www.map24.com.ro - o aplicatie pe care o poti descarca si pe multe mobile, activezi wap si ai harta electronica oriunde.
    Si.... drum bun
    Last edited by maxu; 24-05-2007 at 10:25 AM. Reason: batranetea asta

Forum Fan ovidiudinutm's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Honda Acord 2.0 SE
    maxu, regret dar sunt nevoit asa te contrazic cu cele referitoare la intrarea in ungaria, intru fregvent in ungarie, pe la Cenad, acolo nu are nimeni treaba cu tine, se verifica doar cartile de identitate, esti intrebat unde mergi, controlul se face in punct comun atat ai nostrii cat si ungurii.
    Nu a fost nici un cah in care sa-mi ceara sa ies barem din masina nicidecum sa deschida portbagajul.
    De centurile pt pasagerii din spate la fel, nici o aluzie macar.
    Cu viteza pe drumurile din ungaria, de acord, trebuie respectata fara nici o derogare, iar despre tocmeala, nici nu poate fi vorba cu politia.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    ovidiudinutm - eu ies pe la oradea, si crede-ma cand spun ce spun. Si ia mai tine cont ca tu esti in oras invecinat cu vama, si au o indulgenta mai mare pt aceste orase... stii tu, cu cei care lucra imediat dupa granita, care au rude imediat dupa granita... etc.
    Sa-ti mai zic cand au vrut sa-mi desfaca subwoferul din audi, ca nu se auzea afara ???? Si cand l-am pus sa deschida porbagaju era sa-i sara tichia din cap - si a plecat dand din cap "Nem normalisch, nem normalisch ??"
    Si sa-ti mai spun ca pe traseu asta merge incercat "Nem kel tiket" (sau cum s-o mai scrie) ??
    Sa-ti mai zic de un prieten care s-o certat cu ei si a ajuns vreo saptamana la racoare pana l-a gasit familia ?? Si nu i-au dat drumu pana nu a semnat ca nu are pretentii de la ei ?
    Am mai zis undeva ca pot sa scriu o gramada despre iesirile din tara, crede-ma .

LE - Harta corecta la Map 24 e http://www.ro.map24.com/, nu cea postata de mine mai deasupra.
    Si localitatea e Abony, nu albeni sau cum am scris.
    Last edited by maxu; 24-05-2007 at 11:47 AM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Ok, am citit cu interes tot, va multumesc si o sa ma descurc mai mult ca sigur...singura mea "teama" era pt unguri ca am auzit ca sunt mai ..cum sa le zic eu..mai rigizi asa..dar sa speram ca nu patesc nimic. Acum v-as ruga sa-mi spune-ti ce gps sa-mi iau? vreau unul bunicel dar nu ff scump..sa aiba hartile ungaria, austria, germania si romania eventual...ps help? niste preturi, marci, loc de achizitionare????

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    vezi aici - http://www.club-toyota.ro/forum/showthread.php?t=260 - daca mai vrei detalii, intreaba.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Ok, maxu...m-am uitat si deja ma doare capul..eu vreau un gps simplu usor de folosit cu indicatii in lumba romana si ma interesaza europa de vest..austria germania...daca are si romania f bine..pret si nume..etc..offf..nu ma pricep recunosc..dar asta nu-i o crima ca sunt dispus sa invat

Forum Fan ovidiudinutm's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Honda Acord 2.0 SE

Mio C 520

MIO C 520, proaspat achizitionat, ecran 4.3,e supper !!
    Pret 1200 RON

Observatie:
    preinstalat europa de est in totalitate, restul doar drumurile principale.

Am mai scris-o, nu gasesc harti pentru rezolutia acestuia, asa sa fie oare?

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Parerile sunt impartite in legatura cu unitatile de navigatie, eu am folosit I-Go, si mi s-a parut simplu de utilizat. Avea toata europa, inclusiv romania, si te ducea si prin bulgaria, grecia, mai nou si rusia. Vezi la ei pe site acoperirea pe care o au.
    Ca si "scula" pt prog de navi poti folosi un PDA - cu care mai poti face si altele,: office, excel, jocuri, etc, sau un PNA - navi, poze, mp3. La ambele vei putea face upgrade de soft. Mai ai de ales daca vrei sa aiva senzor de GPS integrat, sau iti iei unul extern. Eu am avut integrat, si a mers bine, dar in Italia, cand eram pe jos, intre cladiri inalte, pierdea semalul. Oricum, era doar 1; senzorul separat - holux de ex - este mai puternic, dar daca vrei sa-l iei si cu tine la plimbare.... iti trebuie mai multe buzunare.
    Ca si oferte... cam toate magazinele vand asa ceva - ori sistem, cu aparat+soft, ori doar soft, cu ce iti trebuie.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0VVTi
    Cu ~300 de euro iti iei ceva chiar ok.
    Un exemplu ar fi de la Emag.
    Eu, pentru simplitate ti-as recomanda calduros un Mio, cu toate hartile Europei.
    E extrem de simplu de folosit si are tot ce ai nevoie.