Results 1 to 8 of 8

Thread: Interconectare laptop (conector VGA) cu TV FullHD (conector HDMI)

Toyota Addict tzepesch's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris Luna+ 2L D-4D

Interconectare laptop (conector VGA) cu TV FullHD (conector HDMI)

Va salut

Am un laptop din vechime, Dell Inspiron 6400, cu conector VGA.

Am cumparat un TV nou, Sharp, de 50", dar care are din pacate doar conectori HDMI si video-component (3 RCA Rosu, Verde, Albastru), nu mai are si VGA.

Laptopul are conector propriu din mufa proprietara in Video-Component. Funtioneaza dar la rezolutie foarte mica.

Am conectat laptopul unui prieten cu HDMI si functioneaza bine asa. Eu nu am insa HDMI la calculator.

Am vazut ca se gasesc pe piata convertoare din analogic in digital, VGA-HDMI. Am gasit:
    1. cu mufa audio suplimentara (cablu din mufa laptopului si care intra in adaptopul HDMI si da audio si prin mufa asta.)
    2. simplu, doar adaptor din VGA in HDMI
    3. adaptor cu alimentara externa, care banuiesc ca da curent chipului care face conversia.

Banuiesc ca cele fara alimentare, fac conversia din HDMI (laptop) in VGA (TV, Monitor), si isi trag curentul necesar din calculator pentru conversie.

Ce mufa-adaptor imi trebuie sa imi mearga pe Full HD, avand in vedere ca daca leg laptopul meu la un monitor cu FullHD, acesta din urma primeste semnal pt rezolutia de 1920 si se vede perfect.

Multumesc anticipat

(PS: mai am un PC desktop la care nu am placa de baza, dar la care placa video este foarte capabila 295 GTX, avand conectori DVI. As prefera sa nu ma coste adaptorul acesta mai mult de 50-100 lei, avand in vedere ca o placa de baza e undeva la 250-400)
    Toyota ... Surprinzatoare Lexus ... HighTechShiet ...

Liberte, Fraternite, Toyote

reclamatii supreme fata de toyota romania, numai la cust.service(arond)toyota-europe.com sau http://www.toyota.eu/contact/Pages/default.aspx

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE

Interconectare laptop (conector VGA) cu TV FullHD (conector HDMI)

Nu cred ca vei gasi adaptor mai ieftin de 100 de lei si capabil, iar cand vei face conversia, sigur vei pierde din calitatea pe care o vezi tu pe monitor la 1920.

Eu dupa ce m-am jucat mai mult cu astfel de combinatii am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa pui o sursa care sa dea direct FullHD pe HDMI.

O alta optiune care o mai ai, este sa folosesti de exemplu un AppleTV, sau orice alt streamer.
    El scoate HDMI, iar tu ii dai semnal din cablu de ETH sau WiFi, prin retea, de regula printr-o aplicatie.
    '04 Jaguar XJ6 | '08 Kia K2900 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior dmardale's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D4D 126CP

BasicPost Thanks/Likes
    Nu cred ca se potriveste pentru ce vrea tzepesch:

Functioneaza doar pe televizoarele/monitoarele HD (1366 x 768 pixeli).
    '04 Jaguar XJ6 | '08 Kia K2900 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T27 Facelift 2012
    @tzepesch: fix problema asta am avut-o acum 2 ani cu vechiul laptop si vechiul televizor, iar solutia aleasa de mine a fost un adaptor dvi-hdmi si sunetul trimis pe cablu audio jack-jack. (nu mai stiu daca rezolutia la care functiona asa era 1920x1080)

o alta optiune mai este si o placa video externa pe USB pentru laptop, de exemplu http://www.germanelectronics.ro/conr...cts&pid=874000. se gasesc si mai ieftine si mai scumpe...doar trebuie sa cauti

o a treia solutie e cum a zis
    LittleM@n, un dongle HDMI pentru televizor care sa fie cu Android. avantajul lor este ca iti transforma televizorul intr-o tableta si poti sa iti instalezi aplicatiile pe care le dorest, se vezi seriale, sa scoti de pe torrente, etc.

BasicPost Thanks/Likes
    Auris Luna+ 2L D-4D
    Am gasiiiitt. Functioneaza perfect. 100ron de pe olx. asta-i adaptorul http://www.konigelectronic.com/en_us...?source=search

reclamatii supreme fata de toyota romania, numai la cust.service(arond)toyota-europe.com sau http://www.toyota.eu/contact/Pages/default.aspx

BasicPost Thanks/Likes
    foarte bine!
    esti constient doar ca nou este 200+ RON

BasicPost Thanks/Likes
    Auris Luna+ 2L D-4D
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    foarte bine!
    esti constient doar ca nou este 200+ RON

bate spre 300.

acu caut unul din USB in DVI