Page 4 of 11 FirstFirst 1234567891011 LastLast
Results 91 to 120 of 309

Thread: Revizii Toyota Prius

Membru junior VaRu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    プリウス 2006 - Blackie
    e posibil sa gasesti codul piesei aici: http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/..._001_358W/body

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS G2 si TOYOTA PRIUS+ 2012
    In Galati stie cineva vreun service sau mecanic care se pricepe la Prius? Vreau sa-i fac revizia, sa-i schimb antigelul, lichidul de frana si uleiul din cutie.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Quote Originally Posted by VaRu View Post
    e posibil sa gasesti codul piesei aici: http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/..._001_358W/body
    Mulțam fain, l-am găsit... Si e si la ei la fel de scump ca la noi ( cel puțin piesa originala, ca la chinezării nu m-as bagă parca).

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Preturile la piesele OEM sunt cam aceleasi peste tot. De regula, luati pretul care il gasiti pe motoarele de cautare, gen toyodiy sau japan-parts, ii adaugati TVA, si aflati pretul la reprezentanta, la noi. De cele mai multe ori, s-ar putea sa fie chiar mai ieftin de atat, vi se aplica un discount de vechime. Dar nu va asteptati ca piesele OEM sa coste un nimic. La nici o marca nu sunt pe degeaba.

Pentru spira din volan de la Prius, cat de scumpa poate fi? Eu as zice ca e normal sa fie undeva intre 350 si 500 RON, noua? E mai mult?
    Oricum, de regula spira nu prea are de ce sa se strice, deci una luata de la dezmembrari should do the job. Probabil o sa ti se ceara 100 de RON pe ea, dar ofera si tu 50 pana ti-o da cineva

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Costa cca 1.100 lei la noi (nu la reprezentanta), 200 USD daca o iau de pe ebay / amazon (cu tva si taxe ajung tot la cca 1.100 lei). Mai sunt si variante la 300-400 lei pe OLX, dar nu m-as risca (nu imi este clar daca sunt compatibile si isi fac treaba).
    La mine nu mai functioneaza 3 butoane din blocul din dreapta al comenzilor de pe volan. Pentru atata lucru sa dau 1,000 lei, parca nu merita.
    Am cautat la dezmembrari (google sa traiasca), dar nu am gasit (cel putin la noi). Daca stii vreo sursa in plus, da-mi si mie informatia. Multam

BasicPost Thanks/Likes

Revizii Toyota Prius

Pai ia toate priusurile 2 de la dezmembrat de pe olx, si da telefon in ordine pana o gasesti pe cea castigatoare

Dar esti sigur ca spira e devina? De ce nu o repari?
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '03 Prius 1.5 NHW11 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Aha, încerc cu telefonul. Cei de la service zic ca de la spira mi se trage... Blocul de butoane e OK.
    nu o repar eu pt ca sunt tămâie in domeniu.... Prefer sa las specialiștii sa își facă treaba. De fapt Habar nu aveam ca poate fi reparata...

BasicPost Thanks/Likes
    Pai ea este facuta dintr-o panglica de circuit, invartita in 2 directii, cap-cap. Depinde ce s-a stricat la ea. Dar daca nu a fost desfacuta niciodata, mai degraba s-au corodat contactele doar...
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '03 Prius 1.5 NHW11 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salutare,

Va trebui sa imi fac revizia la masina si as vrea sa imi dati sfaturi cum sa fac? Merg la Toyota si iau piese de ei sau pot sa imi duc eu piesele luate de pe net? Adica piese inteleg prin ulei si filtre. Care este dif.? o sa ma coste mai mult manopera daca nu iau acolo piesele? Idea este ca de ce sa platesc mai mult daca pot sa platesc si mai putin...

Merci,
    Levi

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    După părerea mea,pentru ulei si filtre nu trebuie să te duci la toyota neapărat,le iei originale de unde poți și schimbul în faci oriunde

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    g3
    Schimb filtre+ulei

Epiesa.ro

Filtru ulei HERTH BUSS JAKOPARTS J1316007 - 19 lei
    Filtru aer habitaclu HERTH BUSS JAKOPARTS J1342028 - 25 lei
    Filtru aer HERTH BUSS JAKOPARTS J1322113 - 32 lei

AutoPiesa.ro
    Ulei Eneos Premium Ultra 0w20 4L - 105 lei

Toyota Brasov
    Manopera + verificare directie - 95 lei

Total 276 lei
    Nu stiu cum se face ca de la reviie la revizie platesc mai putin
    La ce interval recomandati schimbul de ulei? Km ii fac jumatate in oras jumatate afara, am un stil de condus normal si in general sunt singur in masina. Intreb pt ca eu am schimbat pana acum la 15mii- nu am avut pierderi si mecanicul de la Toyota BV zicea ca uleiul arata ok
    Unde pot gasi capacul de la panol de sigurante din dreapta motorului? Poza atasata. Sau macar un cod de produs.

c.jpg

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    La 15k e ok,daca nu mă înșel asa recomandă producătorul,capac siguranțe de la cineva care dezmembreaza

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    g3
    Nu am gasit g3 la dezmembrari. Numai elemente de caroserie

Toyota Addict paul-alin's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    Intre schimburile de ulei,cit ulei consuma?cit un motor sa zicem normal,sau motorul are un alt fel de apetit?in cartea tehnica spune maxim 1l la 1000km,ceea ce este foarte mult,nu?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Consuma cat un motor normal mai ales ca funcționează in oraș spre exemplu mai mult la rece având in vedere ca partea hibridă își face treaba cu brio,maxim 1\100 km declară toate casele automobilistice.

BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    A schimbat cineva uleiul in cutie?Are si filtru?in carte scrie ca se verifica la cca 145.000 km sau 9 ani.In alta parte am gasit ca se schimba la fiecare 60.000 de km.Asa stiam ca e si la DSG si la orice cutie automata.
    Toyota Maintenance.jpgMTlog.JPG
    Cred ca o sa desfac busonul de umplere si o sa iau o proba intr-o seringa,daca e rosu e ok.

Am cerut o oferta de pret de la reprezentanta si ei afirma ca uleiul in cutie se schimba la fiecare 160.000 km sau 10 ani.
    De la Promotor am primit pretul la placute frina punte spate:
    -TRW 170 lei
    -Nipparts 70 lei
    Pe care din ele sa merg?
    Last edited by paul-alin; 22-08-2016 at 12:10 PM.

BasicPost Thanks/Likes
    Uleiul din cutie se schimba DOAR cu Toyota ATF WS, la max. 60k km, si la gen 2, si la gen. 3.
    Placute de frana iti recomand OEM sau ATE.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salutare,

Zile trecute am facut revizia, prima in Romania. La Toyota in Pipera mi-au dat un pret de aproape 500 ron ptr filtre + ulei + 210 manopera.. Dar au zis ca pot sa imi iau si eu piesele... Prin urmare am cumparat tot ulei toyota (apropo cu ce era mai bun un Eneos?) 206 lei parca 4 L ulei si cele 3 filre. + 210 manopera. Am vrut sa merg acolo sa ii faca si o inspectie.. este totul OK plus mi-au verificat si kilometrajul si pare ok, adica provine din elvetia masina si acolo avea vreo 90k si inca putin in 2014 martie la reprezentanta si eu l-am luat in mai cu 124.000 e din 2006 oktombrie.

Apropo are rost sa ii fac test la sistemul
    hibrid pentru 190 ron si imi da si un an garantie?

Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Uleiul din cutie se schimba DOAR cu Toyota ATF WS, la max. 60k km, si la gen 2, si la gen. 3.
    Placute de frana iti recomand OEM sau ATE.

Salut, prin urmare la 130.000 ar trebui sa ii fac al doilea schimb de ulei la cutie? Ce inseamna ATE? After market?

Merci
    Last edited by jijiman; 28-08-2016 at 08:17 AM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Va salut, pe toti!
    Ieri, la reprezentanta Toyota din Braila am facut prima revizie in tara, cu produsele mele, la 144.482 km.
    - ulei motor - Eneos Pemium Ultra 0w 20 (uleiul vechi nu era negru)
    - filtru de ulei - Jakoparts
    - antigel motor - Toyota Super Long Life Coolant + 2 litri cumparati de la ei
    - ulei cutie - ATF WS Toyota (uleiul vechi era negru)
    - lichid frana - Toyota DOT 5.1
    Manopera m-a costat 345 lei.
    Apoi am facut verificarea sistemului hybrid care a iesit OK din toate punctele de vedere. Odata cu aceasta, pentru a beneficia de garantia bateriei hybrid, trebuie sa merg la o noua verificare din an in an sau 15.000 km pana cand va implini 10 ani. Acest lucru m-a costat 223 lei. Total 568 lei.
    La iesire mi-am schimbat eu filtrul de aer si filtrul de polen.

BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    Cit a costat uleiul pentru cutie si citi litri ai cumparat si cit a intrat in cutie?

Ai spus ca ai garantie la bateria hibrida,scrie in contractul de garantie ce anume acopera garantia?

Stiu ca diagnoza la sistemul hibrid costa 190 lei,deci garantia pe 1 an la baterie este 33 lei?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    1. Am cumparat 4 litri de ulei pt cutie si fara putin, a intrat tot. A costat 190 lei.
    2. Nu se incheie un contract. Mi-a dat o hartie din care rezulta ca sistemul hybrid este in parametri. Dar garantia de 10 ani iti este acordata doar la bateria hybrid (asa mi-a specificat seful de service), daca peste 1 an sau 15.000 km mergi din nou la verificarea sistemului hybrid si totul este in regula. Referitor la costuri, atat mi-au spus ca face, atat am platit!

BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    Merci pentru link,am vorbit cu firma si au pe stoc ulei Eneos ATF WS,4 litrii la 166 lei.

Cine poate da mai multe lamuriri legate de ulei?o poza cu eticheta recipientului de exemplu.
    Am gasit pe internet:
    -bidonul de ulei vindut de repezentanta este negru si eticheta cu un pic de galben.
    -bidon cu eticheta verde Eneos Eco ATF
    -bidon cu eticheta albastra Eneos CVT fluid ulei sintetic
    Am gasit pe eneos.ro o lista cu uleiuri,vad ca apar 2 tipuri recomandate,nu stiu care trebuie pus.

eneos1.pngeneos2.png

BasicPost Thanks/Likes
    Toyota ATF WS.
    Preferabil ramai doar la asta.

BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    Am sa iti urmez sfatul,daca asa scrie la carte...asa facem,ai o poza cu bidonul?

Asta este http://shop.szakalmetal.eu//pic/full/62783701004/1

BasicPost Thanks/Likes
    Am zis eu ceva de Eneos?

Toyota ATF WS. Nu Eneos ECO ATF.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Am zis eu ceva de Eneos?

Toyota ATF WS. Nu Eneos ECO ATF.
    mda... apropo unde se poate verifica in ce stadiu este?

BasicPost Thanks/Likes
    Priusache Gen3
    Pai si unde gasesc Toyota ATF WS?doar la reprezentanta este.Si ala ce-l vinde reprezentanta nu este facut de Eneos?
    Fara suparare LittleM@n ,hai ca am inceput sa pricep,sunt 2 tipuri de ulei,unul este ENEOS ATF WS si celalalt TOYOTA ATF WS.
    Eu sunt pe principiul ca daca nu stiu ceva intreb,si daca nu pricep ceva exasperez omul pina pricep

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Păi poți începe de aici: http://revizietoyota.ro/ulei-cutie-viteze-ATF-WS. De obicei sunt mai ieftini decât Toyota Romania.

Cheers!

BasicPost Thanks/Likes
    Cum a zis jijiman; sau intrebi la Nafi Tehnic, pe forum; sau le dai direct telefon; si ei iti pot aduce la pret foarte bun.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by jijiman View Post
    Păi poți începe de aici: http://revizietoyota.ro/ulei-cutie-viteze-ATF-WS. De obicei sunt mai ieftini decât Toyota Romania.

Cheers!
    pai, eu mi-am luat pe e-piesa.ro 5w30 de 1 L si a fost parca 31 ron si am luat 4 L aici este 39 un litru, la toyota a fost vreo 250 cei 4 L tot asa separat de cate 1 litru... nu este Eneos la epiesa de accea am ramas la toyota, dar cred ca si acest lucru este ca si nurofenul.. e tot ibuprofen doar ca costa dublu din cauza brandului marketinului etc.... prin concluzie eu zic ca trebuie luat unde este cel mai ieftin ))

Page 4 of 11 FirstFirst 1234567891011 LastLast

Tags for this Thread