Page 10 of 11 FirstFirst 1234567891011 LastLast
Results 271 to 300 of 310

Thread: Revizii Toyota Prius

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    yap in urbe la noi nu este service de genul.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    au atins probabil parbrizul cand au dat jos tabla de sub parbriz/stergatoare. se demonteaza pentru a ajunge in partea din spate a motorului
    si este mare tabla si iese mai ciudat, extragi si rotesti. cu grija. care probabil a lipsit

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS 3 Business Executive White Pearl
    O intamplare nefericita.

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 2.0 d4d Sol / Auris HSD 2012 Executive
    legat de schimbarea bujiilor la hybrid.
    se pot schimba, fara a se demonta ansamblul stergatoarelor.
    am reusit asta la auris, nu vad de ce nu ar merge si la prius/ct200h
    trebuie o cheie magnetica de bujii 14mm, o articulatie cardanica pentru cheie 3/8 si un prelungitor de 10-15 cm.
    cuplu de strangere 17-20 Nm
    Corolla E15 2.0 D-4D Sol scoate fum ca loganul de MAI
    TOYOTA --> --< alte masini...

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius
    Azi am facut revizia la Prius 2, la circa 250 000 km.
    M-a costat 668 lei, la Morar service in Brasov (incinta Metrom).
    Mi-au schimbat filtrele, uleiul de motor si uleiul din cutia de viteze.
    Au verificat antigelul, franele, articulatiile etc.

Revizia la Prius 1 m-a costat 390 lei, la Mirel, schimbat doar filtre si ulei de motor, plus verificari la antigel, frane etc.
    Nu s-a schimbat uleiul din cutia de viteze.
    Toyota Prius Executive - 2006
    Toyota Prius 1 - 2002

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2 2007
    Ieri am schimbat si eu bujiile. Am pus DENSO IK16TT. Pe catalog sunt ok pentru prius. Acum sa vad la consum. M-am chinuit o ora, dar am reusit fara sa dau grila jos.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    yaris d4d
    revizie de 150K Km facuta la Toyota Timisoara - cost aprox 1200RON (cu schimbat lichid de frana si antigel si test HHC).
    Pe langa asta, am mai platit aprox 2900 de RON si acuma am garantie 3 ani fara limita de KM (parti importante neacoperite: esapament, pivoti si furtune de cauciuc; restul e cam tot ce e relevant)
    Last edited by liviu.mihu; 07-06-2018 at 12:16 PM. Reason: corectie sume aiuristice

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Esti sigur ca la o revizie unde se utilizeaza ulei de motor, filtru de ulei, motor, habitaclu, lichid de frana, antigel, testa hhc ai dat doar 120 lei? Pentru ca daca e asa, vin si eu la tm sa imi fac reviziile... costa toate revizia cat uleiul.

Nu cred ca inteleg pentru ce ai platit 29.000 lei. Pentru prelungirea garantiei mi se pare excesiv pretul.
    presupun ca toate se refera la g3 ul din postul tau anterior. Iti sugerez sa modifici semnatura cu datele masinii tale, ar fi mai usor si pentru noi sa ne dam seama la ce masina te referi.

In alta dezordine de idei: am facut revizia de 120.000 km la g3 ul din dotare. Schimbat ulei, filtrele de rigoare, lichid frana, testare hhc, ceva reparatii pe la scutul termic de la toba intermediara si un bec semnalizare, cost 750 lei la kaizen. Uleiul de acasa, eneos, inca 100lei.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Cred ca 290 a vrut sa spuna.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    yaris d4d
    Quote Originally Posted by AdrianR View Post
    Esti sigur ca la o revizie unde se utilizeaza ulei de motor, filtru de ulei, motor, habitaclu, lichid de frana, antigel, testa hhc ai dat doar 120 lei? Pentru ca daca e asa, vin si eu la tm sa imi fac reviziile... costa toate revizia cat uleiul.

Nu cred ca inteleg pentru ce ai platit 29.000 lei. Pentru prelungirea garantiei mi se pare excesiv pretul.
    presupun ca toate se refera la g3 ul din postul tau anterior. Iti sugerez sa modifici semnatura cu datele masinii tale, ar fi mai usor si pentru noi sa ne dam seama la ce masina te referi.

In alta dezordine de idei: am facut revizia de 120.000 km la g3 ul din dotare. Schimbat ulei, filtrele de rigoare, lichid frana, testare hhc, ceva reparatii pe la scutul termic de la toba intermediara si un bec semnalizare, cost 750 lei la kaizen. Uleiul de acasa, eneos, inca 100lei.
    Da este vina mea exclusiva ca nu am recitit inainte de a posta. Am corectat acuma sumele aiuristice. Din pacate nu pot da vina pe sotie, eu cu manuta mea am scris Imi cer scuze
    Revizia s-a facut conform manual, cu noile sume cred ca este plauzibil.
    2900 Ron a fost prelungirea garnatiei pe 3 ani. Se poate face daca masina are sub 8 ani si sub 160k Km. Mai fac ei o verificare "detaliata" atat in privinta kilometrilor cat si a starii tehnice a masinii. Ce se identifica se exclude - nu a fost cazul la mine.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Salutare. A venit momentul sa fac si eu revizia la Prius 3. M-am hotarat la Eneos 0w20 desi nu am mai folosit Eneos pana acum, ci doar Castrol pe toate masinile nemtesti pe care le-am avut. Acum na, daca mi-a trebuit Japoneza, luam Eneos.

Intrebarea mea ar fi: cati litri sunt necesari pentru G3? 4? Asa am vazut pe aici. Intreb pentru ca vreau sa imi fac singur revizia si sa stiu ce cumpar. Am vrut sa ma duc la reprezentanta dar mi-au cerut 456 de lei doar pentru ulei si filtru de ulei plus "inspectare" la alte filtre, ceea ce nu prea imi face cu ochiul.

Masina are 142,000 km acum si la urmatorul schimb vreau sa inlocuiesc si uleiul din cutia de viteze. Acolo tot 4 litri am inteles ca intra. La filtrare ce firma recomandati? Eu mergeam pe Mann sau Mahle dar vad ca la Prius se gasesc mai greu de la producatorii astia. Voi ce folositi?

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3 + Suzuki Swift
    La reprezentanta ți-au cerut atât pentru că 1L de ulei Toyota AFE 0w20 e aprox 90 RON. Uleiul de la Toyota e scump și dacă îl iei de la un magazin de piese auto(eu am dat ultima oară 75 Ron pe 1L...și nu se găsește decât la 1L sau la 20L). Din cate țin eu minte,e nevoie de ceva mai mult de 4L, deci trebuie să îți cumperi 5L.
    Că și filtre am folosit Nipparts... parcă alea originale erau Denso.
    Unele reprezentante Toyota accepta sa mergi tu cu produsele tale și lor le plătești doar manopera (în caz că nu ai timp/chef/unde sa faci tu). Eu am schimbat la ei doar uleiul și filtrul de ulei, că filtrul de aer și cel de polen le schimbi în 5 minute pe amândouă

Bafta

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Ajung 4L, se duce la 75% pe joja.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Mulțumesc pentru răspunsuri. Nu am văzut pe nimeni sa menționeze filtrul de combustibil. Vreun motiv anume?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Filtrul de combustibil...ce masini ai avut pana acum, doar diesele?
    La benzine nu se mai schimba filtrul de vreo 20 de ani: e lifetime in rezervor; se schimba doar in situatii exceptionale.
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Am avut și benzina și diesel. Și la anumite mașini se schimba și filtrul de benzina care nu e în rezervor. Acum am înțeles. Mersi!

BasicPost Thanks/Likes
    Nu e, la nici o Toyota pe benzina dupa ‘99-‘00 nu stiu sa mai aiba fitru separat de combustibil. Dupa ce au trecut la majoritatea motoarelor cu distributia pe lant, au facut si filtrul lifetime.
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Dar cine a zis ca erau Toyota?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3, 2014
    Salutare.

Tocmai am facut si eu revizia de 120.000 km (119.000 km in bord) la Prius din 2014.

Am schimbat:
    - ulei motor - Eneos 0W20 (la ultima revizie a avut 5W30 pus de dealer-ul Toyota din Germania de la care am luat masina). Au intrat 4 litri. Pret 120 lei/4 litri
    - ulei cutie - Toyota ATF WS. Au intrat 3.8 litri. Pret 55 lei/litru
    - filtru ulei - Mann 25 lei
    - filtru aer - Mann 70 lei
    - filtru habitaclu (cu carbon) - Mann 85 lei

Probabil sunt preturi mai bune online insa eu le-am luat de la un magazin de cartier ce mi-a fost la indemana. Le-au putut aduce de pe o zi pe alta.

Uleiurile scoase aratau foarte bine, inca aveau ungere buna (cel putin asa se simteau la mana )

Pe langa cele de mai sus mi-au mai fost necesare doua garnituri de aluminiu, una pentru busonul de ulei de motor si cealalta pentru busonul de golire a uleiului din cutia de viteze.
    Dimensiunile acestora:
    - saiba pt ulei motor: exterior 21 mm, interior 12.5 mm, grosime 1.5 mm
    - saiba pt ulei cutie: exterior 24 mm, interior 18 mm, grosime 1.5 mm

Sper sa gasiti folositoare informatiile de mai sus.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Uleiul din cutie l-ai schimbat singur? Ca as vrea sa fac și eu asta și nu știu dacă sa o fac eu sau sa ma duc la reprezentanta. Am un prieten ce are un service auto și ma poate ajuta cu elevator și alte chestii inclusiv o mașină speciala pentru schimbat uleiul la cutii de viteze. Problema e ca acel aparat el îl folosește doar la cutii ZF și doar pe BMW-uri, fiind service specializat BMW și nu știu dacă sa ma complic și sa folosesc scula aia sau sa o fac the Old fashion way. De asta întreb cum ai făcut-o. Mersi!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3, 2014
    Ambele uleiuri le-am schimbat singur (de fapt eu si un prieten, mecanic).
    La cutie trebuie avut grija sa desfaci busonul corect, cel de ulei, nu cel de lichid de racire. Treebuie scos incet busonul altfel uleiul va curge destul de tare si risti sa te stropesti.
    Umplerea o poti face cu un furtun de cca un metru introdus pe sus, la un capat bagat in cutie si cu o palnie prin care sa torni la celalat capat.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Dragi colegi, știți pe cineva în București bun pe partea de service la Prius? Nu de alta dar ăștia de la Toyota mi-au cerut 300 de lei sa îmi zică de la ce eroare mi s-a aprins Check Engine Light. Adică pui testerul 5 minute și îmi ceri 300 de lei... E cam mult. Mersi anticipat!

BasicPost Thanks/Likes
    Cumpara-ti OBD reader si nu mai ai nevoie de nimeni.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3
    Mda, am tot zis sa fac asta de ceva timp, numai ca dureaza pana mi-l livreaza si eu vreau sa rezolv problema acum, nu imi place sa merg prin oras cu martori in bord.

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    @connectorxp are tester, dar nu stiu cat si cum ia.
    Poti incerca sa-i dai un Pm sa vezi ce si cum.
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    prius +
    Te duci pe preciziei nr 34 la hala H2.Blackpoint .0764791974 au diagnoza.Le zici ca ai nr de la Mihai

Membru junior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Quote Originally Posted by adriahno View Post
    Am schimbat:
    - ulei motor - Eneos 0W20 (la ultima revizie a avut 5W30 pus de dealer-ul Toyota din Germania de la care am luat masina). Au intrat 4 litri. Pret 120 lei/4 litri
    - ulei cutie - Toyota ATF WS. Au intrat 3.8 litri. Pret 55 lei/litru
    - filtru ulei - Mann 25 lei
    - filtru aer - Mann 70 lei
    - filtru habitaclu (cu carbon) - Mann 85 lei
    In uichend am primenit si eu Prius-ul.
    - ulei motor - Yacco Lube HY 0W20 - 5l 160 lei. A intrat 4.2 ca sa fie pe max la joja.
    - filtru motor Mann - 60 lei
    - filtru ulei Mann - 25 lei
    - filtru polen cu carbon Mann - 75 lei

Saizeci de lei si o bere manopera la mecanicul meu.
    Dupa aia am trecut la gratar.
    If it ain't broke... fix it until it is.

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Pentru cei care efectueaza testul bateriei hybrid atasez termenii si conditiiile privind garantia extinsa a bateriei sistemului hybrid.

"Intotdeauna asigurati-vă că executarea lucrărilor de către dealerul/reparatorul autorizat esteconfirmata in Carnetul de service (electronic), astfel in cazul apariţiei unei avarii, puteţi săprezentaţi cartea de service reparatorului."

Pag_1_conditii_HHC.jpgPag_2_conditii_HHC.jpg

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    din ce citesc eu aici, e valabila numai daca absolut toate reviziile au fost facute in reprezentanta.

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Quote Originally Posted by leeloo View Post
    din ce citesc eu aici, e valabila numai daca absolut toate reviziile au fost facute in reprezentanta.
    Cam așa reiese... reviziile să fie menționate în carnetul de service electronic.
    Acum dacă cineva prezintă dovezi cu reviziile făcute la un service autorizat oare pot fi trecute în carnetul electronic???
    Ar fi interesant sa aflam daca există cineva pe forum care să fi beneficiat de această garanție și în ce condiții.

Page 10 of 11 FirstFirst 1234567891011 LastLast

Tags for this Thread