Results 1 to 18 of 18

Thread: De ce as cumpara o Toyota corolla?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Question De ce as cumpara o Toyota corolla?

Sunt posesorul unui peugeot 206 1.4 HDi, de cca 3 ani si cred ca e timpul sa-mi schimb masina si daca tot fac schimbari m-am gandit sa schimb si clasa. Oscilez intre Peugeot 307 si Toyota corolla, cu motor disel 1,4 90 CP, motoarele hdi de la Peugeot sunt foarte performante, au un consum redus ( la peugeotul meu am scos extraurban 3,5% ) dar la peugeot sunt probleme cu caroseria incepe dupa 10000 km sa scartie plasticul si alte zgomote, voi ca posesori de corolla ce ziceti pentru a ma convinge sa iau corolla, merita?

Toyota Addict Alexandru Olteanu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav 4 D-4D , model VIP
    salut si bine ai venit pe forum eu as alege dintre astea 2 corola pt ca e o masina japoneza si sunt cunoscute pt fiabilitatea lor si pentru ca este mai mare ca 307 parca nu stiu sigur, pe cand la peugot nu stiu cat de bune sunt tu cati km ai cu masina asta??? eu am mai avut o masina japoneza si avea 13 ani si nu am schimbat la ea decat ambreajul si strictu necesar aveam cu ea 220000.parerea mea toyota
    2007 Toyota RAV 4 D-4D , model VIP

Super Moderator LittleM@n's Avatar
    Blog Entries
    1
    BasicPost Thanks/Likes
    Honda Civic 1.8 i-VTEC
    Blog Entries
    1
    E interesant faptul ca aici nu cred sa fie cineva care sa recomande sa iei Peugeot...oricare ar fi el. Dar la Peugeot s-ar putea sa ti se recomande cu caldura Toyota.
    Sincer, am fost in Peugeoturi care aratau bine, dar nici o masina nu m-a convins mai bine decat Toyota.
    Eu unul am una care are deja mai bine de 14 ani si nu am schimbat la ea decat consumabilele...plasticele nici azi nu scartaie (poate doar din cand in cand pe piatra cubica).
    Sunt multe argumente in favoarea Toyota; mai orice argument pentru Peugeot va fi contra-argumentat de Toyota.
    Deci du-te linistit direct la Auris/Corolla, ca nu o sa-ti para rau

Forum Fan C_R_Y's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 2.0 D-4D Luna
    Era cineva pe forum care a avut un 307 si si-a luat Corolla parca pentru ca nu mai suporta ... Daca aude sa vina sa confirme!
    Corolla 2.0 D-4D Luna

Toyota Addict Sibo's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Smile Toyota Way

scoty ,
    aceeasi intrebare mi-a fost pusa de un director de la Toyota care era uimit de înversunarea mea in achizitionarea unei Toyota Corolla HB (daca sti modelul).

Raspunsul meu a fost:
    Pentru ca stiu ce inseamna „Toyota Way” (poate mai bine ca el)

Cu alte cuvinte am ales Corolla HB 1.4 D4D pentru ca am incredere in calitatea oferita de Toyota si in egala masura pentru ca se potriveste cu necesitatile (dimensiuni, consum, confort, pret, siguranta).

Sper sa o preiau pâna la sf. lui Mai si sper sa fiu ocolit de ghinioane.
    Last edited by Sibo; 02-05-2007 at 03:40 PM. Reason: caractere

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 HB 2006
    se spune ca toyota = fiabilitate. in 15.000 km (putini deocamdata) nu mi s a parut sa fi stirbit mitul. daca o sa cauti atent pe forum (si pe altele) problemele la corolla sunt minore.

nu stiu ce garantie ofera peugeut. toyota da 3 ani din bara n bara (pt auris) si pt vechea corolla 6 (sau 150.000km cu niste chestii de schimbat dupa 3 ani).
    corolla 1.6 HB SOL 2006

Forum Fan Oestereich's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D-4D; VW Touran 2.0 TDI - DSG
    Quote Originally Posted by C_R_Y View Post
    Era cineva pe forum care a avut un 307 si si-a luat Corolla parca pentru ca nu mai suporta ... Daca aude sa vina sa confirme!
    Eu !

* La 1000 Km resoftata (mesaj Franta).Motiv : Nu stim despre ce este vorba...asa am primit instructiuni asa facem...si daca nu vreau ? Pierdeti garantia !
    * Revizii scumpe, service de 2 lei...chiar daca arata bine (service ) nu sunt buni de nimic...
    * Zgomote mari la stat pe loc din cutie / ambreaj ..." tacaneala ".Raspuns : Este normal, face de la arculetele din nu stiu ce piesa...nu am retinut...nu am inclinatii catre mecanica
    * Multi greierasi, aparuti dupa aprox 3000 Km...rezolvati cu servetele indesate peste tot.
    * Dupa resoftare a apucat-o o data sau de 2 ori sa piuie de nebuna (nu alarma)....ceva din interior , iar pe afisajul central zicea ca nu am centura pusa ....dar eu stateam pe loc cu motorul oprit si butonam la GPS....
    * Cand se plictisea de CD trecea singura pe radio fara solicitari din partea subsemnatului
    * Schimbat nu stiu ce curea la 15.000 KM .... a imbatranit....nici la Dacie nu o schimbam la KM astia....
    * Becurile de la proiectoare se ardeau in veselie pana cand am renuntat sa le mai schimb
    * Apratorile de la amortizoarele spate mai mereu cadeau de pe suport si faceau galagie + praful care intra la ax....Service : de 3 ori ....fara succes...Solutia : Poxipol si sta....definitiv...
    * In general marea majoritate a plasticelor din motor se lovesc unele de altele si accentueaza zgomotul motorului ...: l-am legat cu niste cordelute de unica folosinta....nu stiu exact cum se numesc....
    * Bandouri vopsite destul de *****....la presiune (spalatorie) unul din ele incepuse sa se curete...

Am uitat sa zic : 1.6 HDI

Ar mai fi cateva dar cred ca este suficient....

Ma rog cand am vazut ca e slabuta am scapat de ea....avea 30.000 si mentionez ca nu sunt talpas si imi tratez masina cu respect...revizii la timp , spalata, ingrijita....

Sper ca noua achizitie (Corolla 1.6 VVT-i ) ,pe care inca o mai astept, sa nu ma dezamageasca !

Cu bine !
    Starea de spirit normala a omului este bucuria.A. Cehov

Membru junior toreadoru's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 Luna ... rosie ...
    Hop si eu, actual posesor de 206 pe benzina, asteptand nerabdator sa-mi vina Corolla pentru care am achitat avansul acum 24 ore.
    Referitor la 206 ... nu as avea ce sa reprosez ... minunata intr-un oras aglomerat si pentru sotia mea cu baiatul nostru.
    De cand am inceput sa stau mai mult pe acasa am decis ca ne trebuie inca o masina si ne-am dorit una care sa aiba si portbagaj si de aici musai sedan.
    Recunosc ca ma stept la multe lucruri bune din partea Corollei si sper sa nu fiu dezamagit. Am auzit si aud multe lucruri rele despre Peugeot, dar eu sunt unul din cei care nu a avut probleme si am fost la service doar pentru reviziile periodice pe care le-am indepartat la max. Daca va fi cel putin la fel cu Corolla o sa fiu super multumit

Membru senior Sorescu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Thumbs up Felicitari !!!

Quote Originally Posted by Oestereich View Post
    Eu !

* La 1000 Km resoftata (mesaj Franta).Motiv : Nu stim despre ce este vorba...asa am primit instructiuni asa facem...si daca nu vreau ? Pierdeti garantia !
    * Revizii scumpe, service de 2 lei...chiar daca arata bine (service ) nu sunt buni de nimic...
    * Zgomote mari la stat pe loc din cutie / ambreaj ..." tacaneala ".Raspuns : Este normal, face de la arculetele din nu stiu ce piesa...nu am retinut...nu am inclinatii catre mecanica
    * Multi greierasi, aparuti dupa aprox 3000 Km...rezolvati cu servetele indesate peste tot.
    * Dupa resoftare a apucat-o o data sau de 2 ori sa piuie de nebuna (nu alarma)....ceva din interior , iar pe afisajul central zicea ca nu am centura pusa ....dar eu stateam pe loc cu motorul oprit si butonam la GPS....
    * Cand se plictisea de CD trecea singura pe radio fara solicitari din partea subsemnatului
    * Schimbat nu stiu ce curea la 15.000 KM .... a imbatranit....nici la Dacie nu o schimbam la KM astia....
    * Becurile de la proiectoare se ardeau in veselie pana cand am renuntat sa le mai schimb
    * Apratorile de la amortizoarele spate mai mereu cadeau de pe suport si faceau galagie + praful care intra la ax....Service : de 3 ori ....fara succes...Solutia : Poxipol si sta....definitiv...
    * In general marea majoritate a plasticelor din motor se lovesc unele de altele si accentueaza zgomotul motorului ...: l-am legat cu niste cordelute de unica folosinta....nu stiu exact cum se numesc....
    * Bandouri vopsite destul de *****....la presiune (spalatorie) unul din ele incepuse sa se curete...

Am uitat sa zic : 1.6 HDI

Ar mai fi cateva dar cred ca este suficient....

Ma rog cand am vazut ca e slabuta am scapat de ea....avea 30.000 si mentionez ca nu sunt talpas si imi tratez masina cu respect...revizii la timp , spalata, ingrijita....

Sper ca noua achizitie (Corolla 1.6 VVT-i ) ,pe care inca o mai astept, sa nu ma dezamageasca !

Cu bine !
    Ai ales cea mai buna masina, mai ales ca vreau sa iti dau niste mici detalii !

VVTi

1. injectoare = 120 ron ( nu ca ai avea nevoie sa le schimbi !)
    2. consum ajustat in functie de viteza
    3. stabilitate de invidiat ( i-am dat 190 si cu mana stanga pe volan iar cu dreapta sorbeam dintr-o cutie de pepsi !! )
    4. zgomote nada, poate numai la 120 km/h ... cand depasesti viteza asta nu se mai aude mai nimc !
    5. ergonomie ridicata
    6. super masina

Sa fiti iubiti !
    Toyota Corolla 1,6 VVTI HB Xellence Silver

Super Moderator LittleM@n's Avatar
    Blog Entries
    1
    BasicPost Thanks/Likes
    Honda Civic 1.8 i-VTEC
    Blog Entries
    1
    Quote Originally Posted by Sorescu View Post
    2. consum ajustat in functie de viteza
    Da, consumul se ajusteaza in functie de viteza: mergi mai tare, mananca mai mult, mergi mai incet, papa mai putin...nu te supara, dar nu prea inteleg ce ai vrut sa spui cu asta

1. injectoare = 120 ron ( nu ca ai avea nevoie sa le schimbi !)
    Am un prieten care tocmai a schimbat UN injector la un Renault 1.9dCi: cost:880RON ...cu tot cu manopera: 1100RON!!!

Deci maaaaare atentie la piese si la consumabile cand achizitionati o masina de la o anumita marca...interesati-va si cat sunt piesele, nu stii cand ai nevoie!

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Talking VVTi

Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Da, consumul se ajusteaza in functie de viteza: mergi mai tare, mananca mai mult, mergi mai incet, papa mai putin...nu te supara, dar nu prea inteleg ce ai vrut sa spui cu asta
    Am vrut sa spun ca spre deosebire de alte motoare care nu au control electronic eficient asupra deschiderii supapelor, VVTi e cu un pas inainte...

Basca, ca atunci cand ai nevoie de cuplu, mai ales la viteze mari, in depasiri de exemplu, la alte motoare, nu simti zvacul ala cand esti in viteza a 5 a... la VVTi e o placere sa o calci pe la 3500 de turatii si sa simti senzatia ca nu te rogi de ea, ba mai mult vezi cum te asculta si sforaie multumita ca nu o lasi sa leneveasca sub 2800... Cand vei avea senzatia asta ma vei intelege ... nu de alta dar eu am incercat la maxim cat duce motorul asta de 110 CP .

( O senzatie asemanatoare o simti la D4D, dar turatia este mai jos si cuplul cu putin mai mic, dar turbosuflanta cu sectiune variabila isi face din plin datoria ! )

In final, daca mergi linistit 2500 - 2800 consumul nu se ridica mai mult de 5,8
    de la 3000 - la 3500 consumul este in jur de 6,2 - 6,8 ( in carte media este de 7)... dar daca iti place sa simti adrenalina ... nu te mai uiti la consum de la 3500 in sus... si ce mai tura vura, o Toyota nu este totusi o masina ieftina... ar fi culmea sa te zgarcesti la consum si sa scoti 5-6 %, cand ai dat o caruta de bani pe ea, ( vorba unui prieten, ... cu 17k-18k iti iei un BMW second )

Ai dreptate, costurile post cumparare reprezinta un punct de vedere destul de serios si trebuie luat in seama, de aceea eu ti-am recomandat benzina si nu diesel, pentru ca acolo, injectoarele, pompa si alte subansamble te rup la buzunar rau de tot, sa nu mai vorbim de turbosuflanta... ( iar la BMW, ca sa o intretii, vinzi casa de la tara si acareturile !! glumeam)

Nu ma refer la toate acestea cum ca ai avea probleme cu piesele, masinile Toyota fiind foarte fiabile ( un prieten de pe un antemergator Corolla al armatei , din coloana oficiala, a schimbat dupa 11 ani numai un amortizor pentru ca a dat rau cu ea intr-o gura de canal nesemnalizata, in rest revizii la timp si consumabilele uzuale...)

Cu acestea inchei si las deschis pentru colegii mei sa isi spuna si ei parerile, mai ales ca nu sunt inginer AR dar stiu si eu cate ceva pe ici pe colo in punctele esentiale !

Sa fiti iubiti !

P.S. Armata americana nu mege pe ideea motorinei ! Or sti ei ceva !
    In plus, se pare ca Toyota se gandeste serios sa scoata din fabricatie la o data neprecizata, motoarele pe motorina din ratiuni de protectie a mediului si sa treaca pe cele Hybrid electric-benzina ! Or sti ei ceva !
    Last edited by Sorescu; 27-05-2007 at 11:49 PM.

VVTi lover | D-4D driver! StefanVVTi's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla Sedan 2006 SOL, 1.6 VVT-i 110 hp; Toyota Yaris 2008 Luna, 1.4 D-4D 90 hp.
    In plus, se pare ca Toyota se gandeste serios sa scoata din fabricatie la o data neprecizata, motoarele pe motorina din ratiuni de protectie a mediului si sa treaca pe cele Hybrid electric-benzina ! Or sti ei ceva !
    Americanii sunt deja invatati cu asa ceva, Prius fiind la mare cautare prin State!
    Toyota Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
    Toyota
    Corolla Sedan 1.6 VVT-i Sol
    - Silver

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB Excellence

Desigur !

Quote Originally Posted by StefanVVTi View Post
    Americanii sunt deja invatati cu asa ceva, Prius fiind la mare cautare prin State!
    Ai dreptate Stefan ! Mai ales ca acum Toyo ofera o gama larga de hibride... de la Prius la Camry, Lexus si alte modele mai trendy !

M-am referit la ideea ca Toyota va renunta definitiv sa mai fabrice masini echipate cu motoare pe motorina si am inteles aluzia :-)) !

Uite niste hybride beton !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	camry.jpg 
Views:	69 
Size:	49.9 KB 
ID:	511   Click image for larger version. 

Name:	highlander.jpg 
Views:	60 
Size:	67.0 KB 
ID:	512   Click image for larger version. 

Name:	prius.jpg 
Views:	61 
Size:	50.3 KB 
ID:	513   Click image for larger version. 

Name:	lexus GS.jpg 
Views:	63 
Size:	69.1 KB 
ID:	514   Click image for larger version. 

Name:	lexus GX.jpg 
Views:	60 
Size:	70.3 KB 
ID:	515  

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Revin cu problema chiar daca o sa supar pe unii membri vechi ai forumului, ce ziceti de toyota corolla versus mazda 3 sedan versus peugeot 308, caci nu am schimbat masiana pana acum asteptand noua aparitie de la peugeot, mazda 3 tot japoneza e!

Forum Fan OvidiuH's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Mazda CX5 2.0i Attraction / Auris 1,6L VVT-I SOL
    308-ul e scump având în vedere ce oferã. La acelaºi preþ, Corolla are dotãri net superioare. Despre fiabilitate nu cred cã mai e nevoie sã spun ceva.
    Mazda 3 în schimb îmi place. Am fãcut un test drive ºi am fost plãcut suprins. Din pãcate, reþeaua de service-uri e redusã, iar despre fiabilitate nu am putut sã-mi fac o pãrere prea clarã. Marele plusuri la Mazda 3 sunt þinuta de drum ºi designul sportiv.
    Între aceleaºi maºini m-am învârtit ºi eu cu ceva vreme în urmã, la ele adãugându-se Golf ºi Focus, pânã la urmã am ales Auris.

Super Moderator razzmatazz's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Qashqai 1.6 Acenta, Fiesta 1.6 Titanium
    Quote Originally Posted by scoty View Post
    Revin cu problema chiar daca o sa supar pe unii membri vechi ai forumului, ce ziceti de toyota corolla versus mazda 3 sedan versus peugeot 308, caci nu am schimbat masiana pana acum asteptand noua aparitie de la peugeot, mazda 3 tot japoneza e!
    308-ul e dupa noroc. poti nimeri o masina buna (in majoritatea cazurilor) sau o lamaie, cum a patit ostereich si inca un cunoscut de-al meu cu un 206.

mazda 3 arata bine, iar bdt sunt ok si ca dealership si ca service. nush' ce sa zic despre tiriac auto...
    de fiabila, este - am 2 colegi de servici sot/sotie care au o beletze de hatchback, si merge de rupe. au vreo 30,000km fara probleme. au busit-o o data, si aia a fost singura data cand a stat in service mai mult decat la revizie. si din cate stiu, se cam fac la japonia.

acum, mazda 3 are 2 mici dezavantaje:
    - la dotari similare, e mai scumpa decat corolla cu 2-3k euro
    - e cam la sfarsit de generatie, a fost lansata acum vreo 4 ani

daca chestiile astea nu te deranjeaza, poate fi un concurent. asta ca sa fiu obiectiv, ca eu sunt la a doua generatie de corolla.
    the only constant is change - rochefoucauld

Membru senior ovidiuvisan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla T-Sport 1.8 VVTL-i
    Si eu zic sa mergi linistit pe Corolla, nu degeaba e cea mai bine vanduta masina din istorie... Inainte am avut un Vectra A, ce sa zic...destul de ok singura mai mare a fost o schimbare de pompa de apa (avea o gaura cat un capat de creion de la coxit) in rest chestii clasice la masinile europene.. bucsaraie, pivoti, planetare. In schimb un prieten avea si mai are in continuare o Toyota Starlet din '86 (sper sa-si faca timp sa se faca membru aici) si nu o schimbat decat amortizoarele spate (carat 500KG gresie :-) ). Eu am acum o Corolla TS si desi nu ma atasez de masini, pe asta o iubesc!
    Sa mai continui?...

Membru senior ovidiuvisan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla T-Sport 1.8 VVTL-i
    Si...referitor la titlul thread-ului: De ce sa nu cumperi o Toyota Corolla?