Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 44

Thread: Sfaturi achizitie Rav4 sh.

Membru senior razorsbk's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D

Post Sfaturi achizitie Rav4 sh.

Deci, am gasit un Rav4, nu nou, si maine am sa merg sa il vad (merg vreo 200km pana acolo ). Ca sa nu plec caine surd la vanatoare, va intreb pe voi la ce sa fiu atent ?
    Modelul este 2008, diesel, 2.2 d-4d.

O sa ma uit la cauciucuri, lufturi, deschidere/inchidere usi, faruri/bara fata, la interior pielea de pe volan/scaune.
    Daca aveti ceva sfaturi le astept cu mare placere.

Toyota Addict Dan.O's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Celica VVTL-I
    Sar eu primul cu un sfat.

Verifica la fiecare geam al masinii anul productiei. Poate sa fie cifra formata si din 4,2 caractere sau unul singur (ex: 2008,08 sau 8)
    Trebuie ca toate cifrele de an de fabricatie de pe geamuri sa fie aceleasi pentru toate geamurile.

Daca difera e clar ca un geam a fost trosnit.

P.S: Daca masina e din 2008 nu e obligatoriu ca pe geamurile sa fie productie 2008. Important e ca toate geamurile sa aiba acelasi an de productie, nu diferit.

Mult succes cu masina !

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D

Quote Originally Posted by Dan.O View Post
    Sar eu primul cu un sfat.

Verifica la fiecare geam al masinii anul productiei. Poate sa fie cifra formata si din 4,2 caractere sau unul singur (ex: 2008,08 sau 8)
    Trebuie ca toate cifrele de an de fabricatie de pe geamuri sa fie aceleasi pentru toate geamurile.

Daca difera e clar ca un geam a fost trosnit.

P.S: Daca masina e din 2008 nu e obligatoriu ca pe geamurile sa fie productie 2008. Important e ca toate geamurile sa aiba acelasi an de productie, nu diferit.

Mult succes cu masina !
    Multumesc, mi-am notat. Cand am cumparat Corolla, nu am stiu de treaba asta si am vazut pe urma ca fusese un geam trosnit.

Toyota Addict cozmisu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS Executive & Lexus RX President
    " Trebuie ca toate cifrele de an de fabricatie de pe geamuri sa fie aceleasi pentru toate geamurile.
    Important e ca toate geamurile sa aiba acelasi an de productie, nu diferit."

Hai ca o dati in sf-uri deja !
    Daca la o masina de 4 ani s-a spart un geam, si a fost inlocuit, asta e o "problema". Ce vroiati? sa stea omul cu el spart asa, ca sa corespunda nu stiu ce serii?
    Foarte valoros sfatul.

Membru junior tiberiu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    seat leon1p
    Lasa geamurile,chiar nu conteaza...intregi sa fie.Poate fi inlocuit de la o pietricica luata de pe drum,poate o fi fost sparta...asta e tara in care traim!
    Mergi undeva unde poti sa o urci pe un elevator sa o vezi pe dedesubt.
    Verifica fiecare butonas in parte,sa functioneze tot.
    Verifica daca in lac sunt sau nu impuritati.

BasicPost Thanks/Likes
    Celica VVTL-I
    Ce scriu eu si ce intelege multimea (cozmisu).
    Am spus ca geam cu cifra anului alta fata de restul inseamna ca a fost "trosnit". Nu am specificat din ce cauze.
    Dar daca a fost schimbat trebuie intrebat din ce cauze. Ca nu doar pietricele sunt pe drumuri. Mai sunt si soferi bizoni,stalpi etc...

Alte lucruri dupa care sa te uiti mai sunt :
    Urme de ulei pe motor/compartiment motor (inspectat cu atentie compartimentul motor).
    Daca este prea curat (intr-un mod maniacal) iar sa fii atent. Eu personal prefer sa vad un motor mai murdar decat unul impecabil de curat.
    Uita-te la chederele masinii,mai exact la imbinarile cheder/vopsea sa nu vezi urme de vopsea dubioasa(ca inseamna ca a fost revopsita in zona respectiva).
    Verifica ce fum scoate in turatie(alb nu bun).
    Asculta motorul la rece de zgomote dubioase.
    Asculta motorul la caldde zgomote dubioase.
    La test drive franeaza puternic de la minim 60km/h si vezi in ce directie iti fuge volanul sau daca ai vibratii in pedala/volan (discuri ovalizate si/sau probleme la roti/directie) .
    De pe loc bracheaza maxim rotile pana la capat si asculta de zgomote dubioase, apoi inainteaza cu masina incet 1-2 m si asculta iar de zgomote. (verifici planetare/caseta directie).

Dar daca nu prea iti pasa ce cumperi poti sa ignori complet urme de piese schimbate/vopsite/ulei etc.. cum sugera cozmisu.

Stima,
    Dan

Toyota Addict cozmisu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS Executive & Lexus RX President
    Eu m-am legat de aberatia ta cu geamurile. Intr-o tara ca Romania, lina de praf, nisip, pietre pe drum, numai cine sta cu masina in garaj nu a avut spart vreodata un geam al masinii. N-am zis sa nu se uite dupa alte lucruri.
    DAR, parerea mea e sa dai niste bani la un mecanic (meserias), care sa ti-o verifice.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Am batut drumul de pomana, omul nu mi-a inspirat incredere, situatia actelor era cam incurcata, avea contract V-C de la un prieten, dar nu o trecuse pe numele lui la fisc, si ca o va trece si o sterge repede ( niste chestii ciudate ). Nu avea carte de service ( asta e suspect ), nu cunostea masina ( nu stia daca piuie fara centura, nu stia sa aprinda farurile, proiectoarele, nu stia cati CP are - chestii penibile ). Lucrurile astea mi-au dat de gandit si am zis pas.
    Inca ceva: dupa ce am mers cu ea, picura sub ea ceva ( ulei + ceva ).

Multumesc Dan, o sa urmez sfaturile. Ma duc sa mai vad 2 saptamana asta, una din ele trebuie sa fie aleasa ( le-am lasat pe cele bune la urma ).

BasicPost Thanks/Likes
    Celica VVTL-I
    Quote Originally Posted by cozmisu View Post
    Eu m-am legat de aberatia ta cu geamurile. Intr-o tara ca Romania, lina de praf, nisip, pietre pe drum, numai cine sta cu masina in garaj nu a avut spart vreodata un geam al masinii. N-am zis sa nu se uite dupa alte lucruri.
    DAR, parerea mea e sa dai niste bani la un mecanic (meserias), care sa ti-o verifice.
    Cozmisu, perfect de acord cu banii dati la o reprezentanta pentru verificare. Eu scrisesem ce poate verifica si omul de rand pana mers la testat masina pe rampa.

Multa bafta razorsbk cu celelalte masini.

P.S: alergi in rosbk ?

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Quote Originally Posted by Dan.O View Post
    Cozmisu, perfect de acord cu banii dati la o reprezentanta pentru verificare. Eu scrisesem ce poate verifica si omul de rand pana mers la testat masina pe rampa.

Multa bafta razorsbk cu celelalte masini.

P.S: alergi in rosbk ?
    Momentan alerg dupa masina
    Imi place sa ma uit la rosbk

BasicPost Thanks/Likes
    Celica VVTL-I
    Am inteles , multa bafta.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV 4 2016 hybrid, Honda NC 700 XA
    Razorsbk, cred ca ai intalnit un samsar, care a achizitonat masina de pe la o lichidare pe undeva. Vand masini d'astea in procedurile de faliment in care snt implicat cu duiumul si mai toate nu prea au acte si istoric (lasand la o parte ca sunt intr-o stare tehnica dubioasa). Mai bine ca ai renuntat. Mie desi imi trec "prin mana" masini care par bune, evit sa le recomand prietenilor. Daca este sa iei ceva, macar cumpara de la cineva care a utilizat efectiv masina si stie ce e cu ea. (vezi pe CI de cand o are)
    Mult noroc

Forum Fan vvt-i_fan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    2018 Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo
    Daca te uiti la masini echipate cu motorul de 2.2 diesel, fii atent la urme de antigel uscat. Se pare ca exista o problema la unele generatii de motoare din familia asta, se duce garnitura de chiulasa si odata cu ea ~jumate de motor. Ca simptome sunt nivel foarte mic antigel+pierderi antigel.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Cred ca antigel picura la cea care am vazut-o. O sa fiu atent. Maine mai vad una.

Legat de navigatie, din pozele din anunt vad ca una are navigatia in limba franceza, se poate schimba din meniu sau trebuie dvd-ul original ?

BasicPost Thanks/Likes
    Eu iti recomand sa te feresti de masinile aduse de afara, foarte multe sunt samsarite. Mai mult, francezii nu au reputatia ca isi intretin cel mai bine masinile. Cauta sa gasesti una cumparata si rulata in tara.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Am vazut astazi una, destul de bine ingrijita ( fabricatie 2008, cumparata in 2009, primul proprietar), tinuta in garaj, cu istoric carte service. Singurele probleme au fost 2 ciupituri in parbriz ( un bulls-eye si o steluta ), si manerul usii din spate patat pe interior cu ceva. Maine o duc la test, sa vedem cum se prezinta pe dedesubt, motor, ii pun sa verifice antigelul.
    Motorul este 2.2 140 cp.

Cum pot verifica cand ruleza 4x4 permanent, si cand decupleaza ? Multumesc.

Toyota Addict JustVali's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Coyota Coronna
    2.2 D4D din cate stiu eu e de 126 cp. 140 cp mai mult ca sigur i-a facut chip tuning. I-a schimbat mapa dupa care merge calculatorul motorului. Nu e neaparat un lucru rau asta, ba chia unul bun as zice eu. Daca diferenta de putere este asta, poate reprezenta doar o imbunatatire minora sa ii zicem, dar care ii poate scadea si si consumul.
    Nu stiu daca in 2008 erau pe rav4 motoarele 2.2 DCAT. Alea au 177cp.
    Varificatul asta... cred ca poti sa-l faci cand o ridici pe elevator. Elevatorul sa fie de tipul ala fara rampa. Ridica masina in genul a 4 cricuri montate sub masina in punctele cheie de echilibru. Cand e ridicata sa fie cineva in masina, sa o bage in viteza si sa ii invarta rotile. Nu stiu daca o sa obtii informatii corecte, dar asta mi-a venit in minte.
    Pune cat mai multe intrebari desp[re masina si nu numai. Intreaba proprietarul, de exemplu, pe unde a umblat in concediu, daca a fost cu masina si vezi daca ii scapa vreo "cioara" din gura (cioara=problema) legat de masina. Fii inventiv.
    Oricum, rav4 nu ruleaza 4x4 permanent din cate stiu eu, decat daca ii apesi butonul de blocare al diferentialului... Oricum, verifica manualul de utilizare al masinii daca il are. Acolo gasesti mai multe informatii si in functie de ele, da-ti frau liber imaginatiei sa vezi cum poti verifica.
    Succes in cautarea ta si sper din tot sufletul sa nimeresti una fara probleme.

PS: Nu te uita ca e parbrizul ciobit sau manerul nu stiu cum. Le poti remedia foarte repede. Chiar si la TOYOTA (daca ai prea multi bani in buzunar si nu ii suporti...). E bine ca ai fost atent, dar concentratie maxima pe lucruri mai problematice: cutie, motor, sasiu (sa te uiti sa nu fie indoit sau ... intervenit la el intr-un fel sau altul... Stii ce inseamna asta) si alte astfel de lucruri. Nu stiu daca dealerii toyota sunt suficient de amabili, dar poti sa treci pe la ei cu seria de sasiu si sa vezi daca ei iti pot spune ceva. E posibil sa le apara in baza de date piesele comandate pe baza seriei masinii si dupa aia ai putea sa-ti faci o imagine.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    In jur de 140 cai, in talon este trecut 100kw. Am pe Avensis motorul asta de 2.2 150 CP, deci posibil sa fie acelasi motor. Este D4d, nu D-CAT.
    Elevatorul este fara rampa, lasa rotile libere pentru a le testa, o sa le spun special sa o urce pe asta ca sa vad cum cupleaza 4x4.
    Parbrizul se remediaza cu 50 ron steluta, deci nu e problema, iar manerul din spate nici nu cred ca e asa important. O sa mai verific seria de sasiu + cnp in baza de date a CSA, si o sa incerc si la un dealer poate obtin ceva. Oricum, legat de cutie, motor, sasiu mecanicii isi vor spune parerea, sper sa nu fie bube sa ma intoarca din drum.

BasicPost Thanks/Likes
    Motorul nu este tunat de nici un fel. Ce stie @justvali nu prea este corect. Motorul de 2.0 D4-D avea putere de 126CP, insa nu pe Rav ci pe Avensis facelift (pe Rav a fost pusa varianta de 116cp doar).
    Ce a gasit colegul razorsbk este de la mama lui. In afara de variantele de putere obsnuite (150 D4-D si 177 D-CAT), 2.2-ul a mai avut si varianta de 136cp, care a fost montata doar pe RAV in perioada 2007-2008. Nu stiam insa ca si aceasta varianta s-a vandut oficial si la noi. Oricum, motorul nu este "tunat" in nici un fel.

BasicPost Thanks/Likes
    Coyota Coronna
    Se pare ca stii mai bine ca mine. D-aia am si zis de chip, pentru ca nu imi aduc aminte sa fi vazut varianta asta de putere.

Membru senior geojoking's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1.4 D-4D SOL
    RAV4 (varianta 2007-2008) a fost vandut in Romania la inceput cu 2 motorizari: 2.0 VVT-i de 152 CP si 2,2 D-4D de 136 CP (informatii luate de pe o oferta din 2008).
    In aceeasi perioada pe Avensis era motor 2,2 D-4D de 150 CP, dar si 2.0 D-4D de 126 CP (disponibil atunci si pe Auris).
    Yaris SOL 1.4 D4D CJ-05-___

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Deci am dus-o la teste, rampa si tester OBD, au iesit cateva mici probleme pe care am decis sa le repar:
    - un switch de la frana
    - eroare legata de schimbarea bateriei ( a fost schimbata recent cu una noua )
    - scutul dedesubt trebuia prins in 3 locuri cu capacele din alea toyota ( si la corolla si avensis am avut problema cu scutul ). o sa ii pun unul metalic pana la urma.

Ar mai fi de facut un update la harti la navigatie si revizia in 3.000 km. In rest totul ok.
    Problema mare a aparut cu banca, sistemul intern a avut o problema ceva si transferul nu a mers. asa ca am lasat-o pe luni. Am dat un avans ca sa fie sigur ca iau masina, am facut actele vanzare cumparare si am consemnat avansul.

BasicPost Thanks/Likes
    Coyota Coronna
    Felicitari! Sa o stapanaesti sanatos si fara evenimente. Te asteptam cu poze.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D

Am revenit. Totul a fost ok, am luat masina, a ramas sa mai primesc stampila de la fiscal si o inscriu.
    Atasez si pozele promise. ( facute cu telefonul, camera nu era pe acasa )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	02102012381.jpg 
Views:	915 
Size:	837.9 KB 
ID:	10460   Click image for larger version. 

Name:	02102012382.jpg 
Views:	990 
Size:	684.5 KB 
ID:	10461   Click image for larger version. 

Name:	02102012384.jpg 
Views:	832 
Size:	525.6 KB 
ID:	10462   Click image for larger version. 

Name:	02102012385.jpg 
Views:	786 
Size:	572.1 KB 
ID:	10463  

Toyota Addict brewed's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    avensis 2.2 DCAT Luxury, 2009
    felicitari ! s-o stapanesti sanatos.

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Va multumesc!

BasicPost Thanks/Likes
    S-o stapanesti sanatos si fara probleme.

E neagra sau gri inchis (sobolan)?

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    Este neagra ( trebuie s-o spal des, iar la vara o sa atraga toata caldura).

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV4 2.0 vvt 4WD 2011
    In legatura cu 4x4 (n-am observat daca a raspuns cineva), la benzinara mea din 2011 manuala, este nepermanent, se cupleaza din buton si decupleaza automat cand ai depasit 40km/h.
    S-o stapanesti sanatos!

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV4 D4D 2.2 136HP
    la fel este si la varianta diesel. pentru un SUV de genul asta care vad 99,99% asfalt nu cred ca ai nevoie de mai mult. sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. e o masina super.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread