Results 1 to 5 of 5

Thread: 2 probleme la Corolla E12

Membru senior razorsbk's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D

Post 2 probleme la Corolla E12

Am si eu 2 posibile nelamuriri:
    I.
    Astazi mi-am luat anvelope de iarna, le-am montat, totul ok, iar volanul a devenit neasteptat de usor de invartit, cam cu 30% mai usor fata de inainte, se invarte de parca ar fi electric.
    Este normal ? Mi s-a mai intamplat asta cand am schimbat cauciucurile de vara intre ele acum ceva timp [ iar atunci minunea nu a tinut foarte mult ].

II.

Cam de 2 luni mi-am schimbat kit-ul de ambreiaj [ 55.000 km stiu, foarte putin - poate conduc eu prost ], am luat unul Sachs sau Luk [ de la autokarma, tot de acolo luam pt audi piele si am fost multumit ].
    Cu ocazia schimbarii anvelopelor ca sa ma urce pe rampa a trebuit sa trec peste 2 mici damburi [ 5 cm inaltime bla bla - cred ca stiti de ce vorbesc ]: Cand m-am dat jos mirosea a ambreiaj, la fel s-a intamplat si cand am plecat [ m-am dat jos special sa vad daca miroase ].

E normal ? sau sunt eu paranoic si trebuie sa iau lectii de schimbat vitezele.

Toyota Addict br83lau's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris d4d.2.0
    Volanul se invarte mai usor cand anvelopele au cat mai multa,, carne" si cat mai striata, adica astea de iarna, si cand sunt umflate cat mai mult, acu nu abuza sa bagi o presiune prea mare ca risti sa patesti altele. De asemenea la fel se intampla si pe teren alunecos: zapada,polei, apa, nisip etc. 5 centimetri e ceva nesemnificativ, e posibil sa fi tras tu prea tare de ambreiaj, in sensu ca ai accelerat prea tare si cu ambreiaju calcat pe juma sau ceva pe acolo.... Apropo de cat timp ai permis si de cat timp conduci?

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    pai da, cu ambreiajul la jumatate si am turat cam mult (rampa era metalica si i-am dat dat un imbold mai puternic ).
    Am permis de 3 ani si ceva, si conduc de 2. Poate m-am invatat eu prost sa umblu cu ambreiajul, nu stiu ce sa zic ...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota corolla sol 1.6 2002
    Mie mi s0au defectat butoanele de la ac si ventilator. Cum pot fi reparate sau schimbate. Ciuperca aceea de silicon nu mai face contact. Multumesc de ajutor

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla `06 1.4 D-4D
    gasesti la dezmembrari cel mai probabil. sau la un electronist.

Tags for this Thread