Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 48

Thread: Petitie parcare sectorul 2

Toyota Addict Sibo's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Exclamation Petitie parcare sectorul 2

Aceasta petitie se adreseaza bucurestenilor din sectorul 2 care au probleme cu parcarea.

De ex: Eu locuiesc in Blv Lacul Tei si pana-n prezent parcarea autoturismelor se efectua pe prima banda de circulatie.
    De curand s-au montat indicatoare cu stationarea interzisa si periodic se fac razii cu platformele de la SC SUPERCOM SRL care ridica autoturismele ce nu sunt parcate dupa "noua lege".

Taxa e de 300 ron transport plus 200 ron /zi de parcare, in timp ce orice alta firma ofera parcare la pret de 10 ori mai mic.

Mai jos puteti gasi link-ul pentru petitie:
    http://www.petitieonline.ro/petitie-p42330039.html

Iar aici sunt comentariile mele despre acest subiect:
    1. Inainte de a interzice parcarea pe Blv Lacul Tei trebuie sa se identifice (marcheze) locurile unde putem parca masina.
    Nu e corect ca astazi sa se monteze indicatoare de stationare interzisa ca apoi in ziua urmatoare sa se ridice masinile. Aceasta modalitate nu rezolva problema decongestionarii traficului ci doar se obtin sume de bani de catre firme abilitate de primarie.

2. taxele percepute de SUPERCOM sunt cu mult peste preturile pietei. Este clar ca cineva incaseaza sume de bani necuvenite.

3. Ma ofer voluntar sa fac parte din echipa care sa analizeze aceasta problema si sa gasim o solutie viabila si de bun simt.

Voi ce faceti ?

Stati deoparte ?

Forum Fan che's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    salut ... acu 2-3 zile a fost al Tv un nenea politist de la Capitala , mare in grad si functie si a cerut impetuos sa nu mai ridice cei de la SC ul acela mashinile parcate in zonele cu blocuri, chiar daca e semn de interzis, pt ca nu sunt locuri de parcare si cred ca a spus si de zona asta ... deci Politia cred ca sia dat seama dar acum e iar prb cu dobitoacii astia de la ridicari

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Pai nu trebuie sa mananca si gura lor ceva? Asa tampenii numai la noi mai vezi. Sa interzici parcarea pe un bulevard este de bun simt. Dar numai in conditiile in care exista alte locuri de parcare in zona. Si treaba asta e valabila in majoritatea zonelor din Bucuresti. Dar am observat ca numai in zona Tei s-a procedat la masura asta. E un abuz al baietilor de la Supercom.

"
    From now on I want everybody to put their efforts together and unite in finding a way to make superior vehicles. Nothing is so good that it cannot be made better."
    Kiichiro Toyoda – Founder of Toyota Motor Corporation, May 1939

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    corolla solenza scala 1.4
    si eu in sectorul 2 stau, aceeasi problema. loc de parcare platit nu pot lua pentru ca nu sunt, iar acolo unde parchez eu pe trotuar e jungla. chiar daca e domeniu public. in plus astia de la Supercom fac razie. efectiv nu ai unde sa parchezi masina nici pt 5 minute dupa ora 20. e jale
    Corolla E15 2.0 D-4D Sol scoate fum ca loganul de MAI
    TOYOTA --> --< alte masini...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav4 2005 2.0 D4D
    he he nimic nu se compara cu bucuria de a nu-ti gasi masina unde ai lasat-o. Am patit-o eu, o parcare la strada pe prima bandaunde e mereu full de masini, raman 2 benzi pe sens, dar acum trebuie sa castige si nea ontanu un ban. Daca parcari a facut ioc, macar sa ridice masini. In sectorul 3 s-au facut nu stiu cate parcari spic si locuri amenajate de parcare, in sectorul 2 le numeri pe degete. Dar e bine ca sunt primii la ridicari. Ce ma enerveaza ca in sect 3 macar sunt afise ca se ridica, aici nu e nici un afis. E frumoasa senzatia sa-ti cauti masina in parcare, si in locul unde ai parcat-o tu sa gasesti un sir de masini, numai a ta nu. Pretul 525 Ron la supercom la mama dracu la afumati si inca 108 amenda la politie in 48 de ore. Placerea sa le umplii fridigerul de carne.... nepretuita

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    sau sa parchezi regulamentar alta data
    TOYOTA

Forum Fan Oestereich's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D-4D; VW Touran 2.0 TDI - DSG
    Quote Originally Posted by borky View Post
    he he nimic nu se compara cu bucuria de a nu-ti gasi masina unde ai lasat-o. Am patit-o eu, o parcare la strada pe prima bandaunde e mereu full de masini, raman 2 benzi pe sens, dar acum trebuie sa castige si nea ontanu un ban. Daca parcari a facut ioc, macar sa ridice masini. In sectorul 3 s-au facut nu stiu cate parcari spic si locuri amenajate de parcare, in sectorul 2 le numeri pe degete. Dar e bine ca sunt primii la ridicari. Ce ma enerveaza ca in sect 3 macar sunt afise ca se ridica, aici nu e nici un afis. E frumoasa senzatia sa-ti cauti masina in parcare, si in locul unde ai parcat-o tu sa gasesti un sir de masini, numai a ta nu. Pretul 525 Ron la supercom la mama dracu la afumati si inca 108 amenda la politie in 48 de ore. Placerea sa le umplii fridigerul de carne.... nepretuita
    Eu o dadeam furata !
    Starea de spirit normala a omului este bucuria”.A. Cehov

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Unhappy SUPERCOM loveste din nou !

Astazi, sambata 6 decembrie 2008, zi sfanta, SUPERCOM a mai facut o razie pe Blv Lacul Tei si a ridicat masini parcate pe partea parcului circului.

M-a sunat un vecin, sa-mi spuna sa iesim cu totii, insa SUPERCOM s-a miscat foarte repede si pana sa cobor cu camera video deja plecasera. E prima data cand SUPERCOM iese la atac sambata.

Petitia a fost transmisa primariei sectorului 2, in data de 28 noiembrie, si n-am inca vreo informatie privind opinia primariei.

Probabil acel general, care a vorbit la TV, a vrut sa linisteasca spiritele innainte de alegeri, deci praf in ochi.

Super Moderator LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 1CD-FTV
    daca tot ati inceput sa-i urmariti si ii prindeti cand vin, ar trebui sa puneti niste pusti sa le desumfle rotile cat timp ei ridica masina

sa-i vedem cum se mai intorc la "sediu"

sau...legati-va masinile ca pe biciclete cu lanturi si lacate de stalpi

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    sau parcati regulamentar(chiar daca o faceti mai departe de blocul vostru) si dormiti linistiti
    TOYOTA

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Parcare regulamentara pentru locuitorii la bloc.

Quote Originally Posted by kte View Post
    sau parcati regulamentar(chiar daca o faceti mai departe de blocul vostru) si dormiti linistiti
    Dumneavoastra unde parcati acasa ?

Forum Fan paul-cristian's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 benzina SOL
    Eu stau in Dr. taberei, sa vedeti acolo stiluri de a parca masina oriunde si oricum, daca treci cu masina seara dupa ora 19, printre blocuri pur si simplu nu ai loc pe stradute, cred ca in scurt timp se vor bloca toate acele stradute dintre blocuri, ADP-ul a luat spatiul verde din jurul blocurilor si au amenajat parcari platite si tot nu e de ajuns. Certuri la toate colturile blocurilor, masini "sterse' de alte masini, pietoni fara trotuare, copii care fac slalom printre masini plus masini mari de firme parcate la domiciliu soferilor, jungla nu altceva. Sunt de acord sa parchez masina intr-o parcare amenajata la 10 ani lumina de domiciliu meu dar nu sunt astfel de parcari desi locuri sunt, la piata Moghioros exista un astfel de teren imens dar nu misca nimeni de la primarie sa il amenajeze, doar a trecut campania electorala....totusi in sectorul 6 nu se ridica masini parcate aiurea

Toyota Addict DanCld's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 sol
    In 6 a avut Poterash o problema cu masinile puse la vanzare in statiile de autobuz sau cu cele care parcheaza pe trecerea de pietoni sau in mijlocul intersectiilor. A rezolvat-o, au cam disparut si platformele dar s-au umplut la refuz locurile "legale" de la marginea strazii. Printre blocuri nu cred ca au oricum loc masinile mari
    Toyota Auris 1.6 dualVVT-i SOL

BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 benzina SOL
    Printre blocuri nu cred ca au oricum loc masinile mari
    cand am zis masini mari m-am referit la acele masini de transportat marfa, gen transporter, furgon, ducato, etc

Toyota Addict DanCld's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 sol
    Tocmai. Pe la mine pe acolo uneori nu pot face virajul de pe o straduta pe alta dintr-o singura manevra
    Toyota Auris 1.6 dualVVT-i SOL

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    Quote Originally Posted by Sibo View Post
    Dumneavoastra unde parcati acasa ?
    in primul rand, tinand cont de locul in care discutam, nu cred ca este cazul sa ma iei cu "Dumneavoastra", pe care eu il vad de fapt ca o ironie in replica ta(sper sa ma insel)

si ca sa iti raspund la intrebare, eu parchez in parcarile facute pe strada, si de multe ori la cateva sute de metrii de blocul in care stau( cand sunt ocupate la mine la bloc)

de obicei respect regulile de circulatie, si daca nu o fac imi asum riscurile ce decurg din asta
    TOYOTA

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Exclamation Mâine unde parchezi ?

@kte scuze dar nu stiu daca esti un el sau o ea si de aceea m-am adresat cu Dvs.

Si acum sa revenim la subiect:
    Daca in locul, in zona, unde parchezi REGULAMENTAR astazi, iar mâine nu va mai fi atât de regulamentar deoarece vine primaria sau proprietarul terenului si da o alta destinatie terenului in loc de parcare atunci ce faci ?

Cum vei asigura un loc de parcare pentru masina ta ?

Eu am semnat petitia si in plus m-am oferit voluntar sa cautam o solutie pentru locuitorii sectorului 2 (nu doar pentru mine).

Prin sept-oct 2008 SC PROIECT BUCURESTI SA a facut o propunere primariei sectorului 2 pentru locuri de parcare si nu vad nici o continuare a acestui proiect (pe care nu-l cunosc).

Am mai intreprins si alte demersuri si am sa va tin la curent cu raspunsurile pe care sper sa le primesc.

Totusi stau sa ma intreb daca sunteti interesati de solutionarea acestui subiect ca sa stiu daca va mai scriu sau nu. Oare sunteti de partea petitionarilor ? Nu e obligatoriu sa iubesti marca Toyota si sa semnezi petitia insa revin cu intrebarea:

Dragi forumisti mâine unde o sa parcati Toyotele ?

BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 1CD-FTV
    eu cand ajung pe b-dul d-na ghica si mai trebuie sa parchez pe acolo, (mai la miez de naopte asa), in 99% din cazuri ajung ori sa o pun in bulevard de-a dreptul, ori sa blochez pe nu stiu cine...macar de as fi singurul
    kte, daca ar fi sa merg cateva sute de metrii, hai, mai treaca mearga; dar cand ai mai mult de 1 km de facut pe jos, si la miez de noapte, si intr-un cartier in care sa mergi singur pe jos la ora aia e indicat, iti zic eu ca nu-ti mai arde sa te contrezi asa puternic: parcati-va masinile mai departe;
    si after all, de ce am masina, ca sa o parchez la bunici?
    (in sensul ca bunicii stau in cealalta parte a orasului)

BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 benzina SOL
    O solutie ar fi parcarile supraetajate, acele "blocuri" destinate parcarii masinii, cum ar fi cea de la Unirii, nu ocupa foarte mult spatiu ca suprafata si unde pot intra lejer de la de la un numar cu trei cifre in sus, parcari amenajate de primarii in cooperare cu o firma de paza si s-ar realiza o afacere buna pentru toti, masina sub un acoperis, pazita iar eu ca proprietar platesc o taxa care sa nu ma cocoseze dar sa fie totusi mai mult decat ce se plateste la ADP pentru locurile din jurul blocurilor, acele locuri platite. Nu ma deranjeaza ca parcarea e la o statie de resedinta mea dar m-ar deranja ca in acel bloc ar fi locuri si unii ar ocupa trotuarul de sub geam cu masina, aici iar se pot rezolva astfel de probleme cu amenzi destul de usturatoare.......Deci solutii ar fi, terenuri sunt, banii investiti in astfel de sotutii s-ar recupera intr-un anumit timp....Problema ar fi, nu sunt eu primar

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    ok,
    sibo, din fericire pentru mine, in sectorul in care locuiesc am parte de un primar extraordinar, care a rezolvat, cred eu, in proportie de 80% problema parcarilor si in acelasi timp a traficului. Este singurul cartier in care se circula pe majoritatea arterelor, pe toate benzile si gasesti si locuri de parcare, chir daca nu intotdeauna unde vrei

Vis-a-vis de subiectul threadului tau, eu apreciez demersurile tale prin care sper sa rezolvi ceva, cu toate ca problema parcarilor este spinoasa in tot Bucurestiul cu unele exceptii
    (vezi prima fraza)
    Replicile mele au fost strict la faptul ca, indiferent de conjunctura, daca legea e buna sau rea, trebuie sa o respecti, iar daca nu o faci, sa suporti consecintele ce decurg din nerespectarea ei.

Litlle, nu sunt de acord cu ce ai scris, si vreau sa-ti corectez afirmatia ca ma "contrez". Nu ma contrez deloc, ci doar imi spun parerea
    Din pacate multi gandesc la fel ca tine in privinta parcatului. Si spun din pacate pentru ca toti vrem un trafic mai bun, vrem sa fie altfel societatea in care traim, dar daca se poate fara sa respectam regulile ci sa aplicam " lasa ca merge". Din acest motiv se blocheaza si intersectiile. Chiar daca nu mai ai voie sa intri pe acel marcaj din mijlocul intersectiei, sunt tot timpul cativa care zic "lasa ca merge" si exemplele pot continua.
    TOYOTA

BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 1CD-FTV
    kte, tu iti spui parerea, ok, dar cei care chiar sunt in situatie concret iti spun ca nu e chiar asa cum crezi tu; daca in sectorul 3 chiar s-a mai miscat ceva si lucrurile sunt mai bine, asta nu inseamna ca e general valabil; si nu inteleg la ce nu esti de acord cu mine in privinta parcatului?
    Si stii bine ca nici nu blochez intersectia, nici nu parchez dupa principiul: "las'ba ca merge-asa", si ma straduiesc cat de mult pot sa nu incurc traficul si sa incalc regulile. Dar ti se pare normal sa pierd mai bine de 15-20 de minute, asa, gratuit, doar ca nu am unde sa-mi las masina? Sa alerg ca bezmeticul de colo-colo pana, poate poate, oi gasi un loc unde sa las buburuza? Nu zic de vreo masina peste clasa compacta, ti-ar fi imposibil sa o parchezi oriunde dupa ora 10 seara in zona aia...
    Te invit sa treci seara pe acolo (e trafic lejer, n-ai treaba), sa vezi pe pielea ta cat timp iti ia sa gasesti un loc de parcare decent raportat la un anumit bloc

btw, in seara asta cand am ajuns acasa (sectorul1 ) am gasit parcarea din spatele blocului GOALA (adik...vreo 5+2+1=8 locuri libere), plus pe lateralul blocului inca vreo 10 locuri...tocmai au asfaltat zona si au mai facut parcari, de poti s-o pui acuma si de-a-curmezisu daca vrei, cu toate ca locurile de parcare erau, la limita, indeajuns;
    Deci nu, nu am treaba si nu sufar de lipsa de loc de parcare, la domiciliu, in mod direct...doar ca stiu si inteleg ce e prin alte parti...

PS: va invit sa o parcati la mine aici, daca nu mai gasiti loc la voi la bloc

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    sunt de acord cu tine, si imi dau seama ca nu este usor sa parchezi repede si aproape unde vrei,in zonele aglomerate si cu multe blocuri, dar daca se intampla sa procedezi asa, nu te mira daca te amendeaza sau iti ridica masina
    TOYOTA

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav4 2005 2.0 D4D
    Kte, e usor sa facem pe lupul moralist cu parcati unde trebuie, insa in bucuresti e cam greu cu parcatul. Ok in sectorul 3 s-au facut nu stiu cate locuri de parcare, parcari in spic, parcari in spatele blocului, exista alternative. Insa, in sectorul 2, la preaminunatul ontanu, cam numeri de degetele de la maini locurile de parcare nou create. Ca sa nu mai zic de prostia facuta pe Mosllor unde in afara de borduri peste borduri nu prea a facut mare branza, ca masina e tot jumate in strada, si mai mult sunt borduri decat locuri de pacare, nu inteleg de ce trebuie imprejmuit totul cu borduri, dar asta e alta discutie. Oky, deci ca sa nu parchez masina prin spatele blocului sa blochez jumatate de strada cum se procedeaza si cand iesi din scara blocului te chinui 5 minune ca sa deschizi usa ca a parcat unul nu stiu cum sau nu mai poti sa iesi din parcare ca au parcat-o in fata ta pe 2 randuri prefer sa o parchez mai departe. Dar in acelasi timp mi se pare o mare porcarie ca pe o strada unde mai raman 2 benzi libere de mers, cat timp n-am parcat pe trecere sau la 50 de metri de intersectie cum era regulamentul sa ti-o ridice, mai ales intr-un sector unde nu s-au facut locuri de parcare. Daca mi-o ridica prin sectorul 3 unde au fost facute atatea parcari la bordura si se vede ca s-a incercat sa se faca parcari mai intelegeam, insa undeva unde nu s-a facut nimic sa se apuce sa ridice mi se pare cea mai mare porcarie. Ca sa rezolvi problema intai te apuci si faci parcari si apoi te apuci de ridicari sau intai ridici cele care sunt parcate chiar aiurea, gen pe trecere, in intersectie, dar ei prefera sa le ia de unde erau parcate bine merci si nu prea deranjau. Ca fapt divers, unui vecin i-a ocupat unul locul de parcare platit vreo 5 zile, timp in care nu si-a miscat masina. Au venit aia de la comunitara, i-au pus biletel in geam, ca bla bla bla sunteti pasibil de amenda, ca va putem ridica masina, da nu i-au facut nimic, nici vorba sa-i ridice masina. Pana nu si-a mutat-o ala nu i-a ridicat-o nimeni. Asa ca... cand iti ocupa locul platit de parcare de ce nu se mai practica ridicarile? Si inca o chestie, cam peste tot prin sectorul 3 au pus si afise ca se ridica masina daca parchezi aiurea,macar daca o comiti te gandesti prima oara ca ti-au ridicat-o, nu gasesti locul plin de masini parcate si a ta sa nu fie, aici nu era nici un afis ca ti-o ridica.
    Zilele astea era un reportaj la televizor despre cum se ridica masinile parcate aiurea in viena, bla bla bla bla.... si taxa de depozitare cand ti-o ridicau era de 10 euro pe zi, la noi d c naiba e 150 pe zi?

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 D-4D

Norocosule sau poate nu !?!

kte esti un norocos ca locuiesti in sectorul 3 unde s-au amenajat locuri de parcare !?
    Sau nu!

Astazi SUPERCOM a lovit din nou.
    Nu eram acasa insa am aflat ca au ridicat masini ale cetatenilor veniti din alte zone!

Asadar nu trebuie sa fiti din sectorul 2 ca sa faceti un drum pana in afumati sa va recuperati masina mult visata.

Eu zic sa semnati petitia!
    Vorba aia: Pentru cine bat clopotele ? Pentru noi!

Am auzit ca daca n-ai placute de inmatriculare nu ti-o ridica. O fi adevarat?

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    sibo, intr-adevar, sunt norocos ca in sectorul meu sunt mai multe locuri de parcare

si aici rosalul ridica masini parcate aiurea, si de regula o face pe arterele principale, unde traficul este intens la aproape orice ora si mai ales la orele de varf( cand majoritatea injuram ca nu se face nimic in acest oras pentru un trafic mai normal)

borky, eu sunt mai tinerel si nu imi permit sa fac pe lupul moralist cu tine, dar pentru mine un lucru este foarte clar: ai incalcat legea, buna sau proasta, plateste neica.
    TOYOTA

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Quote Originally Posted by kte View Post
    borky, eu sunt mai tinerel si nu imi permit sa fac pe lupul moralist cu tine, dar pentru mine un lucru este foarte clar: ai incalcat legea, buna sau proasta, plateste neica.
    Acuma kte scuza-ma, dar chiar ai fost lupul moralist. Sa ne amintim ca ai contestat o amenda pentru care dupa lege erai vinovat. De ce nu pot oamenii sa faca ceea ce ai facut si tu, sa conteste o lege facuta prost nu sa bage capul intre umeri si sa se supuna.

"
    From now on I want everybody to put their efforts together and unite in finding a way to make superior vehicles. Nothing is so good that it cannot be made better."
    Kiichiro Toyoda – Founder of Toyota Motor Corporation, May 1939

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Mazda 6 2.0
    Astazi iarasi ridicau pe Iancului. Eu deja ma plimb cam 10-15 minute pe stradutele laturalnice si pana la urma gasesc cate un loc. Ideea e ca sunt locuri unde au interzis parcarea fara nicio logica. Raman chiar daca se parcheaza langa trotuar, 2 benzi de mers si nu incomodeaza pe nimeni. Pur si simplu nu inteleg.

In plus la doi pasi de o masina pe care o ridicau era o ditamai dubita. Si il intreb pe domnul de la ridicat: nu va suparati dubitele nu intra la parcate neregulamentar. Si imi raspunde: nu e problema mea eu nu pot sa o ridic ca e prea mare. Si zic bun da o amenda? Si zice pai daca nu putem sa o ridicam nu dam nici amenda... ... M-am blocat.Romania.

Morala: cumparati o duba si mergeti cu ea.

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    Quote Originally Posted by jijiman View Post
    Acuma kte scuza-ma, dar chiar ai fost lupul moralist. Sa ne amintim ca ai contestat o amenda pentru care dupa lege erai vinovat. De ce nu pot oamenii sa faca ceea ce ai facut si tu, sa conteste o lege facuta prost nu sa bage capul intre umeri si sa se supuna.
    jijiman, imi amintesc contestatia foarte bine, dar nu eram vinovat dupa lege, cum spui tu; si eu am stiut acest lucru, care ulterior mi-a fost confirmat si de judecatoarea care mi-a dat castig de cauza; din acest motiv, nu cred ca situatia mea se poate compara cu cea de fata;
    eu nu tin pe nimeni sa conteste o lege prost facuta, dar daca privim obiectiv problema, nu stiu in ce masura aceasta lege este chiar prost facuta, pentru ca pe zona aia se circula foarte greu, si sunt convins ca cei care au luat aceasta decizie, au luat si alte criterii in calcul cum ar fi:venirea zapezii si inlesnirea curatarii arterelor cu utilaje specifice, etc
    si este stiut ca, in toate domeniile, cand creste incalcarea unei norme, creste si constrangerea; in cazul de fata se aplica perfect;

nu doresc sa mai lungesc acest subiect la care opinia mea este diferita, dar inainte de a termina, vreau sa va spun ca intentia mea nu a fost de a face pe lupul moralist ci am facut o simpla constatare, in care cred ca am dreptate:daca gresesti, platesti
    TOYOTA

BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 1CD-FTV
    am o curiozitate...care e metoda prin care ridica astia masinile?
    Cat trebuie sa ai garda la sol ca sa o poata ridica?
    Daca e joasa si parcata bine langa bordura, cum face?
    Sau daca e pe colt si ar incurca toata circulatia ca sa o ridice, cu toate ca masina ta nu incurca mare lucru, se mai chinuie?

nu de alta, ca pana sa ma enervez cu dubita, macar sa stiu cat sa-mi las masina

kte, tu ceea ce spui ai dreptate; baietii aici in schimb nu se plang de faptul ca: am gresit, de ce sa platesc, ci de ideea: de ce pe mine ma pedepsesti si pe altii nu? si de ce ma pedepsesti, daca alta varianta nu-mi dai si nu am avut?

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    toate sunt discutabile; iti dau cateva exemple: pana anii trecuti gaseai foarte greu un cos de gunoi si multi care aruncau hartiile pe jos se justificau ca nu au cosuri; acum sunt cosuri aproape peste tot, dar continua multi sa arunce hartiile tot pe jos!! maine, poimaine, cand cineva din spate ii va trage de maneca sa plateasca o amenda, or sa zica: ce ai domnule? ai innebunit? cum sa dau amenda pentru asa ceva?
    un alt exemplu poate fi cel in care am fost toti la un moment dat: opriti de politist de circulatie, mai intotdeauna ne-am negociat cu el si am scapat de pedeapsa legala cu o mica spaga; dar asta nu a dus decat la incurajarea incalcarii legii si la carnagiu care este pe drumurile din romania, provocat de cele mai multe ori de iresponsabili care probabil si ei isi justificau: daca nu am domne autostrada.... si exemplele pot continua
    cred ca totul se rezuma la autoritatea legii si la simtul civic al fiecaruia si nu la ce facilitati ti se pun sau nu la dispozitie; dar poate ca vad eu lucrurile altfel
    TOYOTA