Results 1 to 30 of 30

Thread: Cum se desface bordul la corolla?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 1.4 VVTi 97 CP

Cum se desface bordul la corolla?

Stie cineva cum se desface bordul la noua corolla in zona airbag-ului de la pasagerul din dreapta? (ca pana acolo l-am desfacut)
    Merci
    me, me, me...me too

Forum Fan OvidiuH's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Mazda CX5 2.0i Attraction / Auris 1,6L VVT-I SOL
    Scuza-mi curiozitatea, dar ce vrei sa faci ?
    Mazda CX5 2,0i Attraction
    Toyota Auris 1,6L VVTI Sol

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    corolla solenza scala 1.4
    tot ce am gasit era vorba despre desfacerea in zona centrala, a radiocd-ului, mai precis schimbarea lui cu o navigatie, ceva, dar cred ca ai trecut de zona centrala. dupa ce iti rezolvi treaba poti pune un tutorial cu demontarea bordului ?
    Corolla E15 2.0 D-4D Sol scoate fum ca loganul de MAI
    TOYOTA --> --< alte masini...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by OvidiuH View Post
    In dreptul volanului sub parbriz este o "cutie" in care intra vreo 3 mufe. Una din ele are un pic de joc suficient cat sa rezulte un greieras super enervant...ca un fel de bazait metalic.

As vrea sa desfac tot bordul pentru a lucra mai bine la "izolarea" eventualilor greierasi. Deja am scapat de o multime dintre ei. Se poate ajunge si la mufa cu pricina fara sa desfac bordul si in zona pasager dreapta dar se lucreaza destul de greu si mai mult pe pipaite...

Tutorial fac cu placere (mai ales ca am desfacut cam aproape tot ce se cheama plastic prin masina cu exceptia partii din spate sub luneta...dar cred ca o sa ajung si pe acolo in curind)
    me, me, me...me too

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Quote Originally Posted by OvidiuH View Post
    Cand unii au prea mult timp liber si se plictisesc, iata ce rezulta!

"
    From now on I want everybody to put their efforts together and unite in finding a way to make superior vehicles. Nothing is so good that it cannot be made better."
    Kiichiro Toyoda – Founder of Toyota Motor Corporation, May 1939

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by jijiman View Post
    Cand unii au prea mult timp liber si se plictisesc, iata ce rezulta!
    Mda...
    LA cat mai multi greierasi atunci...
    me, me, me...me too

Forum Fan zorro's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS ,1.8 VVT-i, LUNA, Light olive
    Nu te lua dupa carcotasi, persevereaza si omoara toti greierii .
    AVENSIS 1.8 VVT-i , Executive, Light olive

Forum Fan OvidiuH's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Mazda CX5 2.0i Attraction / Auris 1,6L VVT-I SOL
    Chiar ar fi interesant sa ne prezinti ce si cum. Poate eventual si cate o poza.
    Eu unul as avea retinerea sa nu fac mai mult rau.
    Mazda CX5 2,0i Attraction
    Toyota Auris 1,6L VVTI Sol

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Quote Originally Posted by wwwglro View Post
    Mda...
    LA cat mai multi greierasi atunci...
    Merci, esti dragut! Dar stii ca nu intotdeauna ###### e pentru cine se sapa si e pentru cine o sapa.

"
    From now on I want everybody to put their efforts together and unite in finding a way to make superior vehicles. Nothing is so good that it cannot be made better."
    Kiichiro Toyoda – Founder of Toyota Motor Corporation, May 1939

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    wwwglro ce ai mai facut cu bordul ?
    ca vreau sa ma apuc si eu de demontat, chiar nu se mai poate, am dat muzica tare dar am un kil de pietricele prin bord

Toyota Addict Razvy's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 DualVVT-i SOL M/M
    Quote Originally Posted by David View Post
    wwwglro ce ai mai facut cu bordul ?
    ca vreau sa ma apuc si eu de demontat, chiar nu se mai poate, am dat muzica tare dar am un kil de pietricele prin bord
    same here...
    mie pe langa ala de langa stalp care il stie toata lumea,mi-a mai "intrat" un greier si undeva in/langa aerisirea din stanga volanul (sau cum ii zice,pe unde intra aerul in masina)

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    exact in spatele aeratorului dinstanga volanului e ceva metalic, zbarnaie pe dalaje, piatra cubica. daca imping bordul cu mana tace, dar nu pot conduce doar cu mana dreapta .

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Am ramas tot la partea cu airbag dreapta sofer (din motiv de lene) dar...se pot rezolva greierii si asa ()
    Din ce am vazut eu, bordul este constituit din 2 parti mari. Cele 2 parti stau una pe alta iar in zona aeratoarelor este exact plastic pe plastic. Eu am pus niste chestii din alea de buret mici autoadezive si in stanga bordului si in dreapta.

De desfacut se desface destul de usor.
    Se deschide torpedoul si se desfac mastile alea subtiri de o parte si de alta a cd player-ului.
    ATENTIE...mastile alea se desfac tragand spre spatele masinii PARALEL CU SOLUL.
    Cam toate plasticele din masina au sistemul asta (se trage de ele paralel cu solul)
    Dupa ce s-au scos mastile alea, se scoate si bucata aia mare de plastic de deasupra CD-ului apoi se desface Cd playerul (are 4 suruburi de 10) si se trage afara.
    Apoi se demonteaza ceasurile de bord (optitronul) scotind in prealabil mastile din jurul lui dupa care se mai desface un surub de 10 care tine bordul prins de o bara metalica.

Partea din stanga a bordului se desface incepind de jos (din dreptul genunchilor) 2 holsuruburi etc....
    Imi pare rau ca inca nu am poze dar cand o sa mai desfac odata bordul o sa fac...
    Problema la mine a fost ca nu stiam cum sa trag de plastice (oricum...destul de intuitiv)
    Sper sa va descurcati...
    me, me, me...me too

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.4 D-4D
    Ma ia cu "frig" numai cand citesc !

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    partea de sub aeratorul din stanga, aceea cu buzunarul acela de depozitat am scos-o. mai sus nu stiu cum sa asjung in spatele aeratorului, e ceva metalic acolo....

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Trebuie sa desfaci si masca de la optitroane...(si ar fi bine sa desfaci si optitroanele - se desfac foarte usor...)
    me, me, me...me too

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    deci daca pot sa ma mai indrumi putin:
    am scos prin tragere spre spatele masinii, paralel cu solul plasticul ce contine reglaj faruri, buton vcs, depoazitarea aia mica.
    ca sa ajung mai sus la aerator trebuie sa scot cozorocul acela depeste optritroane ? tot priin tragere spre spate ?
    "Partea din stanga a bordului se desface incepind de jos (din dreptul genunchilor) 2 holsuruburi etc"
    imi poti detalia putin ?
    merci

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Am reusit sa desfac pana la urma tot bordul.
    Airbag-ul de la pasager dreapta se prinde de un suport de tabla cu un surub de 12. L-am dat jos pe ala si gata a fost.
    ...spor la treaba acum...

Inca o chestie naspa, zic eu...pe partea din fata a bordului (partea care vine sub parbriz) e lipita dintr-o parte in alta o bucata de burete care in conditii de temperaturi scazute se freaca cu parbrizul si rezulta niste zgomote de mai mare dragu...deocamdata am rezovat chestia asta lipind niste banda izoler peste buretele ala...

...spor
    me, me, me...me too

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    eu am crezut ca am omorat greirele din stanga, deja zbarnaia la fiecare denivelare de pe strada. am scos doar capacul din stanga bordului, cel cu reglajele la far, ESP si oglinzi, am deconectat si mufele sa nu trag accidental de fire. M-am ingrozit de ce am gasit acolo, era unitatea alarmei montata de handicapatii responsabili cu alarma, fire nematisate, facute ghem, totul bandajat in bataie de joc si pur si simplu unitatea aruncata acolo. toata carpeala coboara si sub plasticul de jos de la prag... in fine.
    ideea e ca zbarnaia ceva groaznic, acolo, am incercat sa imi dau seama ce dar nimic, sunt o groaza de fire, e un tablou electric cu cateva relee . am mai disparut din zgomot dar nu de tot. Nu stiu cum sa ajung mai departe, pare numai plastic si o bara orizontala sun bord, conducta aeratorului, super subtire. oricum sursa pare a fi totusi deasupra aeratorului , mai sus.. cand zbarnaie, daca imping in fata bordul exact la mijloc - mucles...
    al 2-lea greiere, mai bleg e in coltul din dreapta al parbrizului, unde in bord sub displayul senzorilor de parcare.... aceeasi meseriasi i-au montat si pe aia... acolo chiar ca nu voi ajuge cu demontatul. Oricum asta din stanga ma dispera la cat de tare zbarnaie...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	bord corolla.JPG 
Views:	217 
Size:	25.8 KB 
ID:	5196  

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Ca sa scoti aeratorul din stanga, tre sa scoti masca de la optitroane.
    Trebuie neaparat sa scoti si optitroanele pentru sub ele este un surub care tine bordul...
    Dupa ce ai scos aeratorul din stanga, iese afara si masca din stinga (lateral) bordului.

La mine se auzea un bazait metalic destul de enervant de la o mufa.
    Am legat mufa respectiva cu banda izoler (nu aveam soricei din aia din plastic la mine), si a disparut zgomotul.
    me, me, me...me too

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    multumesc.
    Sa inteleg ca masca optiroanelor o scot prin tragere spre spatele autoturismului, iar optritroanlele, vad atunci cum se scot. din ce inteleg nu prea am suruburi. cochilia dintre volan si bord nu trebuie sa o scot, nu ?
    mersi

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Da...masca de la optitroane o scoti asa cum ai spus (cu un pic de forta)...cochilia aia de la volan nu este nevoie sa o scoti...
    Daca tin minte bine...la optitroane ai un singur surub...
    Bafta.
    me, me, me...me too

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    multumesc incerc sa vad...

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    avand azi ceva timp liber am demontat si eu bordul ( multumiri lui wwwglro ), partea superioara, pana mi-am prins urechile, cel putin atat cat sa pot umbla prin zonele in care erau zgomote, si sa nu risc sa umblu pe la pungi si pe la senzori.
    aveam de ceva timp, de cand mi-a livrat dilaru conserva un zbarnait in partea stanga, atat de enervant incat pe autostrada cu radioul tare se tot auzea. daca impingeam putin bordul in partea stanga era liniste.
    deci :
    1.se scot cele 2 ornamente superioare din dreptul cd-ului. se trag spre spate, paralel cu solul, incepand din partea de jos, de la imbinarea cu celalalte. .
    imbinarile sunt cu niste clipsuri, destul de rezistente zic eu, dar ornamentele sunt din plastic destul de rigid si trebuie atentie. e buna o lamela de plastic la 90 grd ptr a nu zgaria bordul. sunt lucrurile care ies cel mai greu, mi-a trebuit vre-o 5 min.
    2. se trage tot spre spatele masinii capacul ce contine aeratoarele centrale, tot in clipsuri se tine, se trage ferm, pe rand nu tot odata si nu cu forta mare. se scoate mufa de la butonul de avarie si se arunca toata piesa pe bancheta din spate.
    3. cu o tubulara de 10 lunga se scot cele 4 suruburi ce tin cd-playerul. ar fi bine sa aiba si magnet tubulara. se trage ferm de cd player, mai are vre-o 4 clipsuri. apoi mufele lui, una mi-a dat batai de cap ca nu vroia sa iasa. 15 min si o bere s-au dus dracu. toate mufele electrice au un pinten ce trebuie apasat si toate au alta sectiune, nu pot fi incurcate.
    ptr cei care vor sa isi monteze navigatii din china, e super simplu de inlocuit scula existenta, nu merita mers la service
    4. se apuca cu incredere de cozorocul optitroanelor si se trage spre spate, mai intai de partea de sus. are doar clipsuri
    5. se apuca cu incredere de masca cu butoanele de oglinzi,vsc.... si se trage spre spate. se baga dejetu' dinspre cochilia volanului, e un luft mai mare si se trage in spate paralel cu solul. se declipseaza mufele electrice. eu am descoperit 2 mufe neconectate ( cred ca spalator de faruri )
    6. se scot cele 2 holturuburi ce tin sus optritroanele. jos stau in bulbi de cauciuc. se declipseaza mufa optitroanelor si se arunca in spate. inainte de asta puneti bine cele 3 garnituri transparente de cauciuc din jurul optitroanelor, cad f usor. cred ca au rol antizgomot.
    7. se apuca suportul din stanga ce tine aeratorul si se trage in spate. aici era greierele f_tul pe ma-sa. se impinge in afara masca laterala a bordului, cea de sus, bagand mana pe unde a stat o data aeratorul. trebuie scos si din cheder putin.
    8. se scoate holturubul din spatele optritoanelor ce tine bordul.
    9. in partea dreapta, la stanga torpedoului superior e un surub. trebuie scos. apoi se apuca torpedoul superior si se trage spre spate. se arunca pe bancheta. se mai scoate inca un holtsurub din dreapta. se vede clar care e. se scoate si torpedoul inferior, asta se stie, ca la procedura schimbarii filtrului de polen.
    partea superioara se trage in sus si se declipseaza de partea inferioara. acum mai tinea doar la parbriz si plasticele albe ale montantilor A si undeva in dreapta destul de bine, unde zicea wwwglr, dar eu nu m-am prins si nu am mai desfacut. nu imi place sa desfac pe langa airbaguri, senzorul de lumini si in plus climatronicul are destul de multi senzori prin bord si nu vroiam sa fac vre-o prostie sa rup unul tragand de plansa. oricum ce am dat eu jos e cu minim de risc, nu se poate strica mai nimic. mai departe poate reuseste altcineva
    a doua oara mi-ar lua cel mult 10 min sa fac astea.

acum , am luat soricei din plastic, purfix autoadeziv de geamuri, si fonomin ( material fonoabsorbant auto , masina e plina de asa ceva de altfel ) si am pus peste tot pe unde era contact de plastic peste plastic. In mare pare ok asamblata partea electrica, bine prinsa, problema e bordul care e dintr-un plastic ieftin si sistemul de clipsuri care pare cam "zgomotos". eu am pus purfix din asta nou de 1-2mm din brico ptr ca e pufos si se poate pune f bine intre 2 plasticuri fara sa se mareasca luftul dintre ele. fonomin am pus intre bord si traversa metalica a borului. oricum intradosul plansei de bord are in belsug lipit din fabrica asa ceva. numai ca eu am unul mai gros putin. am pus peste tot, mai putin in zona aibagului. am mai prins si cateva fire si mufe cu soricei de traversa aia, sa ii tina tensionati.
    la mine problema era aeratorul, pe care l-am declipsat de masca bordului, cu grija. se vede in penultima poza. nu intra fest in clipsuri, probabil prost turnat,l-am rezolvat cu bureti. pargia de inchidere a ventilatiei iarasi avea joc mare.zdranganea ca naiba . apoi panoul lateral al bordului iarasi sursa sigura de zgomot, in plus cam in "aer" rezolvarea imbinarii dintre stalpul A si panoul bordului. niste bureti si acolo.
    Am pus totul la loc, la fiecare piesa am pus cate o garnitura in jurul fiecarui clips din burete, ptr ca doar acolo calca piesa.
    totul se pune in ordine inversa la loc, cu rabdare in 10 min nu aveti ce face
    Rezultatul : Nu mai am nici un greiere sus. Nici cand am luat masina nu era asa liniste.
    Mai am de rezolvat pedela de ambreiaj care trebuie putin stransa cred. zdrangane ciudat si are si un joc maricel si capacul inferior de sub torpedoul de jos care are un sistem ff prost de prindere ( valabil la toate corollele ). are un strat de pasla dar degeaba, zdrangane.
    am mers de curand cu o corolla noua si e ff. inchegata , fara greieri fata de a mea. fac africanii treaba mai buna oare ?
    cine doreste sa il ajut, sa rezolveeventuale probleme similare, cu cea mai mare placere.
    ceva poze :

Name:	DC090627002.jpg 
Views:	225 
Size:	300.1 KB 
ID:	5769   Click image for larger version. 

Name:	DC090627003.jpg 
Views:	202 
Size:	282.0 KB 
ID:	5770   Click image for larger version. 

Name:	DC090627004.jpg 
Views:	207 
Size:	267.4 KB 
ID:	5771   Click image for larger version. 

Name:	DC090627005.jpg 
Views:	219 
Size:	216.0 KB 
ID:	5772   Click image for larger version. 

Name:	DC090627006.jpg 
Views:	188 
Size:	228.3 KB 
ID:	5773   Click image for larger version. 

Name:	DC090627007.jpg 
Views:	190 
Size:	371.9 KB 
ID:	5774  

Click image for larger version. 

Name:	DC090627008.jpg 
Views:	211 
Size:	231.5 KB 
ID:	5775   Click image for larger version. 

Name:	DC090627009.jpg 
Views:	218 
Size:	290.1 KB 
ID:	5776  

Forum Fan steph's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Yaris TS
    Deci nu sunt singurul care a demontat bordul ca sa caute un greier.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Surubul de la airbag se desface conform foto...
    Se demonteaza, de asemenea, mastile alea albe de la stalpii din stanga si dreapta (se trage perpendicular pe stilp paralel cu parbrizul). Eu nu am airbag-uri in stalpi asa ca aceasta procedura este valabila DOAR ptr cei fara airbag-uri cortina.
    Dupa aceasta operatie se poate scoate bordul...

P.S. Eu am scos toate aeratoarele si le-am modificat astfel incat sa nu imi mai bata AC-ul in frunte ci undeva in parasolare...

Name:	DC090627005.jpg 
Views:	181 
Size:	127.4 KB 
ID:	5777  
    me, me, me...me too

Membru senior spartacus's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    COROLA 1,6 Sol - in asteptare, Cielo GLE
    A mea e din africa de sud... bordul nu scoate nici un zgomot..nu scartaie nu troncane... dar in schimb manerul de sus de la sofer zdrangane... pur si simplu se misca in jurul "balamalelor"... oricum, e total inutil manerul ala acolo.. preferam un suport de ochelari... O sa ii pun sa rezolve la revizia de la 15 k km
    Toyota Cotolla 1,6 Dual VVT-I E15 - Perla Alba

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    wwwglro, mersi de info.
    de demontat mai departe nu cred ca o sa merg deoarece mi-e cam frica sa umblu la airbaguri, chiar si cu bateria deconectata, asta implica sa desfac mai departe bordul in dreapta si cei 2 stalpi unde iarasi sunt pungi, in plus in partea din fata a bordului sunt multi senzori de la clima si faruri, etc si mi-e frica sa trag de plansa de bord, unele cablaje le-am vazut destul de subtiri.
    in al doilea rand sunt super multumit de ce am facut. asta am avut ca scop sa elimin zbarnaitul ala. in rest acum nu mai am probleme . trebuie sa fiu nebun sa elimin 100% toate zgomotele din masina, nu ai cum . ma batea gandul sa pun niste Dynamat pe ici pe colo.... glumeam .
    oricum am testat terenul ptr montajul navigatiei care va veni si pare super simplu, mai ales ca am vazut pe unde pot trage cablurile fara sa demontez mare lucru.
    oricum repet pentru cei care au probleme cu zgomotele nu riscati nimic, dac nu va grabiti nu rupeti sau stricati nimic.
    pentru domnii de la service care spun ca trebuie o zi de munca ptr asa ceva - bullshit
    pentru cei ce mi-au instalat alarma si senzorii de parcare la fel le urez

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Ptr David

Unde ai gasit fonomin?
    me, me, me...me too

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    acu vre-o 3 ani mai multi de pe forumul dacia au luat un balot. am luat si eu vre-o 10 mp pentru solenza, dar nu am mai apucat sa fac mare lucru. stiu ca se mai gaseste, ai sanse sa gasesti, cei de la dacia pitesti folosesc asa ceva.
    cel pe care il am e unu mai tare are cam 5-7 mm, nu e gen burete cum are corolla din fabrica.
    daca vrei ceva si mai tare Dynamat