Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 91 to 120 of 168

Thread: Anvelope de iarna

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 2.0 d4d Sol / Auris HSD 2012 Executive
    citeam pe site-ul adac, unde spunea ca mai bine renunti de tot la investitie cu gumele deiarnam decat sa pui doar 2 anvelope M+S si celalalte summer, desi la nemti daca esti prins sub 7 grade cu vre-un caucic care nu este si de iarna ai amenda. nu gasesc acum link-ul dar il caut si il pun, nu sunt vorbele mele.
    mai e si urmatorul aspect, in momentul in care unii sunt incaltati de iarna sunt mai siguri pe ei, pe buna dreptate, ai mai multa aderenta decat unele de vara, iar in cazul de fata trebuie totusi grija
    Corolla E15 2.0 D-4D Sol scoate fum ca loganul de MAI
    TOYOTA --> --< alte masini...

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    David, ai circulat vreodata cu roti puse asa?
    TOYOTA

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    da, o iarna cu cu supernova si o iarna cu solenza, acum 3-4 ani, si deff multe ori corectam directia cand ieseam dintr-un viraj ..... nu am avut incidente niciodata, dar in al 2-lea an cand am mai cumparat inca 2 gume de arna a fost altceva. eu am condus zeci de mii de km si inainte cand nu gaseai in magazin decat 2-3 feluri de anvelope,apoi ce sa mai zic de cele de iarna

Forum Fan OvidiuH's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    BMW 3 GT / Mazda CX5 / Toyota Aygo
    Quote Originally Posted by aureliand View Post
    Poate sa-mi spuna cineva,daca este periculos sa folosesc anvelope de iarna numai la rotile din fata ,daca merg cu masina in oras ?
    Poate deveni periculos în unele situaţii. Te poţi trezi de exemplu că fundul ţi-o ia la fugă după un viraj (supraviraj). Am experimentat şi eu 2 ierni cu o 1310 încălţată doar pe faţă cu anvelope de iarnă. Cel puţin pe drum de munte erau crimă. N-am avut incidente, dar nici n-aş mai repeta senzaţiile. Dacă poţi să iei 4 anvelope de iarnă, fă efortul, merită.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV4 D4D Luxury
    Gata, din dimineata asta mi-am schimbat si eu anvelopele de vara (Dunlop SP Sport 3000) cu unele de iarna: Michelin Pilot Alpin. http://www.michelin.ro/ro/front/affi...20060301184449
    Pe aceleasi jante, a durat un pic operatiunea, dar acum ma simt mai confortabil, cel putin mental pt moment. A, si am bagat azot, asa mi-a recomandat cel de la service.
    TOYOTA AVENSIS 1.8 VVT-i LUNA

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    am trecut si eu la cele de iarna, wintersport3d 205/16 + janteEnzoH, le-am montat, arata super
    trebuie acum sa imi iau o cheie de 19 , piulitele originale erau de 21
    problema e ca s-a cam deformat cricul cand am schimbat rotile, aveti grija cu cricul la corolla, la mine pare cam prea anemic. nici nu stiu ce sa fac, sa cer la garantie alt cric...

Forum Fan OvidiuH's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    BMW 3 GT / Mazda CX5 / Toyota Aygo
    Quote Originally Posted by David View Post
    am trecut si eu la cele de iarna, wintersport3d 205/16 + janteEnzoH, le-am montat, arata super
    trebuie acum sa imi iau o cheie de 19 , piulitele originale erau de 21
    Găseşti coarbă în hipermarketuri pe la 12 RON cu 4 dimensiuni (17, 19, 21 şi 22).
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    David are dreptate cand spune sa nu mergeti cu anvelope de iarna doar pe fata; mai bine nu luati deloc
    Eu am doi prieteni care s-au patit pe treaba asta; bine ca nu a fost cu evenimente prea nefericite

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    little, aici te contrazic
    cu 2 nu e cum e cu toate 4, dar e mult mai bine decat niciuna
    TOYOTA

Forum Fan Oestereich's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D-4D; VW Touran 2.0 TDI - DSG
    Sa revenim..
    Astazi am schimbat si eu gumele...avand in vedere faptul ca au gasit rotile cam descentrate, toata afacerea m-a dus la 300 RON-isori...(traiasca edilii capitalei !!!!)
    So...cam scumput...
    Stateam si ma gandeam in drum spre casa ca in 2 ani la banii asta imi iau un set de jante noi....ceea ce cred voi face in primavara....la Peugeot asa aveam si era si mai simplu....
    Am ramas stupefiat de coada de la Autozone...era de aproape 200 M...gresala mea ca am lasat treaba asta pe ultima suta....
    Oricum am rezolvat...

In ceea ce priveste discutia voastra (2 roti sau 4 cu gume de iarna)...va spun ca fac parte din categoria celor care sunt pentru 4 si nu pentru 2....
    Oricat de "desteapta" ar fi masina, trebuie admis faptul ca aderenta difera semnificativ.
    Dupa parerea mea, nu intra in discutie manevrele normale din oras unde masina poate fi "stapanita", eu nu ma pot gandi decat la : Drum de dimineata (8-8.30) max, prin orasul mai mult sau mai putin deszapezit si "tratat contra inghetului", trecere de pietoni cu vreo 2-3 cascati care s-au trezit din somn si li se pare ca rosul este de fapt verde....aici aveti o problema si nu la manevre stanga-dreapta de colo colo....a si mai e si continuarea....in drum spre casa seara obosit, pe intuneric (ca tot e luminat bine orasul....) mergand normal iar un destept se trezeste sa iti sara in fata de pe o straduta laterala, in ideea ca cel care are cedeaza are intodeauna prioritate ...si atunci sa va vad....
    Eu unul nu cred ca as face fata la astfel de situatii fara sa o comit...macar un pic pe scaun....

So....prietene iti dau un sfat : Scobeste-te in buzunare de diferenta si pune tata 4 roti ca tot omul....nu te juca cu fiarele...ca sunt doar fiare...contra oameni...din pacate...

Thnx
    Starea de spirit normala a omului este bucuria”.A. Cehov

Forum Fan 22nst's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i A/T
    Quote Originally Posted by Oestereich View Post
    ...
    la 300 RON-isori...(traiasca edilii capitalei !!!!)
    ...
    nu vreau sa ma fac eu destept dar in romania se foloseste leul, nu este ronul
    asa ca te-a costat 300 lei

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    foarte corect
    TOYOTA

Forum Fan Oestereich's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D-4D; VW Touran 2.0 TDI - DSG
    Quote Originally Posted by 22nst View Post
    nu vreau sa ma fac eu destept dar in romania se foloseste leul, nu este ronul
    asa ca te-a costat 300 lei
    Aha....bine domnule...Lei
    Acu` esti multumit ??

Acu` daca tot sunt la capitolul "detalii ", vezi ca "romania" se scrie cu "R" - Mare.
    Explicatia o stii tu ca doar esti baiat destept
    Daca nu stii te ajuta "kte"

Starea de spirit normala a omului este bucuria”.A. Cehov

Forum Fan 22nst's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    nu pot sa scriu cu corect, am caps lock blocat si shift-ul
    tastatura proasta

Toyota Addict Veve's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    `Rolla...
    Chiar se face diferenta intre cele de 150 RON/bucata si alea de 450 ron bucata?... Va intreb ca io n-am avut cauciucuri de iarna niciodata

P.S. Traiasca gunoierii care m-au impins in fiecare dimineata iarna trecuta
    My Toyota is so sick / Even is my profile pic / It has everything you need / Imitation leather seat

Forum Fan zorro's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS ,1.8 VVT-i, LUNA, Light olive
    Diferenta nu este de 3 ori la performante dar este sesizabila la distantele de franare sau aderenta. Si aici este de fapt diferenta intre un accident evitat si un accident aproape evitat.
    Nu cumpara cele mai ieftine, nici cele mai scumpe ca nu-si merita bani.
    AVENSIS 1.8 VVT-i , Executive, Light olive

Forum Fan David's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    eu am avut sava eskimo S3, sa zicem ca ar fi varianta ieftina super pe zapada, mai putin super pe ud
    am avut si dunlop m3 varianta media ca pret, diferente notabile fata de sava nu, poate se descurca mai bine pe ud
    acum am trecut la dunlop 3D, am dat cam mult pe ele, nu stiu ce a fost in capul meu nu le-am testat inca la frig
    parerea mea e ca diferenta de performanta nu merita diferenta de bani, poti lua unle intre segmentele ieftin-mediu, raport pret/calitate sava e primul, testat de minem, desi sava s-au uzat cel mai repede.
    oricum nu recomand chiar cele mai ieftine, sunt teste facute la ADAC.de la reiffen tests/winterreiffen, si in primul rand conteaza distanta de oprire dupa parerea mea
    merita sa citesti mult inainte, parerile unora care au folosit mai multe modele conteaza.

Toyota Addict basilicum's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 Sol
    Quote Originally Posted by Veve View Post
    Chiar se face diferenta intre cele de 150 RON/bucata si alea de 450 ron bucata?... Va intreb ca io n-am avut cauciucuri de iarna niciodata
    diferenta nu se transforma in spatiu de franare de 3 ori mai scurt cum spunea cineva, dar si 1m poate salva multe. cele scumpe au de obicei la baza un "cauciuc" calitativ mai bun, tratat sa isi pastreze parametrii la temperaturi joase, la care un cauciuc normal are elasticitatea aluminiului. aici se poate face o comparatie cu uleiul de motor scump care isi pastreaza calitatile la o temperatura la care ar avea in mod normal vascozitatea apei. si mai sunt profilele care fac cea mai mare diferenta (depinde si de stilul de condus). unii producatori se limiteaza in a crea o aderenta buna pe zapada, dar altii incearca sa il apropie de performanta unui pneu de vara pe suprafete uscate, ude - care intre noi fie vorba, sunt preponderente chiar si iarna(cel putin pe bulevarde). asa ca daca te stii cu un stil mai agresiv (chiar si iarna), e de preferat sa investesti mai mult . Testele comparative efectuate de diversi - ADAC, reviste auto - pot fi edificatoare intr-o anumita masura, dar stii cum e, ca uneori din urna iese cine trebuie.
    ADAC lauda(parca anul trecut) Goodyear UltraGrip(locul 1), Dunlop WinterSport(coincidenta sau nu, acelasi producator), si Michelin Alpine parca pe 3. Am avut Dunlop-urile, si chiar mi-au placut, atat aderenta pe zapada m-a impresionat cat si cea de uscat, pe ud/gheata insa nu prea mi-au oferit siguranta asteptata ...
    demitizarea exhaustiva si relational caduca, incongruenta fenomenologica si introspectiv cromatica - dracu sa ma ia, daca inteleg ceva

Toyota Addict VAdrian's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.4 Terra vvti
    Ieri cu nebunia din Brasov m-am dus si eu sa schimb "cauciucele".
    Nu ma pricep la firme sau la profile(de cauciucuri).

http://www.shopmania.ro/magazin~onli...p-2959748.html
    astea sunt cauciucurile iar 4 + montaj +echilibrat etc au costat 850 lei (ronii am vazut ca nu se accepta).
    Avand in vedere ca in Brasov este o zapada mare mare mare pot sa spun ca se tin excelenet, ba chiar in unele locuri reuseam sa opresc fara abs (ma refer la teste pe zapada, nu sosea sau locuri unde era trafic, testele facandu-se prin bruscarea masini )

Overall o cheltuiala neprevazuta(speram sa ninga numai in decembrie ) ) dar necesara.
    2 ani garantie + 4 ani perioada maxima pentru care producatorul garanteaza integritatea cauciucului.

Membru senior radzxx's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Lexus IS300h
    Quote Originally Posted by basilicum View Post
    diferenta nu se transforma in spatiu de franare de 3 ori mai scurt cum spunea cineva, dar si 1m poate salva multe. cele scumpe au de obicei la baza un "cauciuc" calitativ mai bun, tratat sa isi pastreze parametrii la temperaturi joase, la care un cauciuc normal are elasticitatea aluminiului. aici se poate face o comparatie cu uleiul de motor scump care isi pastreaza calitatile la o temperatura la care ar avea in mod normal vascozitatea apei. si mai sunt profilele care fac cea mai mare diferenta (depinde si de stilul de condus). unii producatori se limiteaza in a crea o aderenta buna pe zapada, dar altii incearca sa il apropie de performanta unui pneu de vara pe suprafete uscate, ude - care intre noi fie vorba, sunt preponderente chiar si iarna(cel putin pe bulevarde). asa ca daca te stii cu un stil mai agresiv (chiar si iarna), e de preferat sa investesti mai mult . Testele comparative efectuate de diversi - ADAC, reviste auto - pot fi edificatoare intr-o anumita masura, dar stii cum e, ca uneori din urna iese cine trebuie.
    ADAC lauda(parca anul trecut) Goodyear UltraGrip(locul 1), Dunlop WinterSport(coincidenta sau nu, acelasi producator), si Michelin Alpine parca pe 3. Am avut Dunlop-urile, si chiar mi-au placut, atat aderenta pe zapada m-a impresionat cat si cea de uscat, pe ud/gheata insa nu prea mi-au oferit siguranta asteptata ...
    Sa inteleg ca pe ud ar trebui sa fiu foarte atent???? Pe gheata oricum sunt sceptic si o sa fiu cu ochii in patru. Dar ma asteptam la ud sa nu fie probleme.
    Toyota Avensis - 1,8 VVT-i

Toyota Addict PalCo's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.2 D-4D, Luxury-, 2005, 130.000 km
    ... de sezon

si de ... divertisment

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 Sol
    offtopic - ma intreb de ce n-a apare niciun Subaru care cu siguranta se incadra in categoria AWD/4WD SUV
    demitizarea exhaustiva si relational caduca, incongruenta fenomenologica si introspectiv cromatica - dracu sa ma ia, daca inteleg ceva

BasicPost Thanks/Likes
    Pentru ca testele astea sunt facute si cerute la comanda, sa iasa nu stiu care in fata; fii sigur ca pajero ala urca de 2 ori mai sus decat audiul (care mie mi s-a parut ca numai drept nu mergea pe portiunea dreapta); si pe langa asta de unde stim noi cu ce anvelope era incaltata fiecare?
    Ca pun si io crampoane la un Aygo si sa vezi ca urc mai bine si mai repede decat toate de pe acolo

ultimul in schimb, este varianta lunga de la asta...care sincer, il prefer

BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 Sol
    da bre, dar pajero era cam 4x4, nu SUV, nu mai stiu acum la ce se incadreaza ... poate outlander, dar nici ala nu e chiar awd, ca e decuplabila tractiunea si are si reductor

Forum Fan 22nst's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    cititi aici: http://www.masini.ro/forum/index.php...dpost&p=289640
    ce se intampla cand ai cauciucuri de vara doar pe rotile din fata!

Toyota Addict PalCo's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.2 D-4D, Luxury-, 2005, 130.000 km
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    ultimul in schimb, este varianta lunga de la asta...care sincer, il prefer
    dar nu ai vazut finalul ... sau faza din interior, noaptea, la 200km/h

Forum Fan kte's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Ave 1.8 Luna 2008
    Quote Originally Posted by 22nst View Post
    cititi aici: http://www.masini.ro/forum/index.php...dpost&p=289640
    ce se intampla cand ai cauciucuri de vara doar pe rotile din fata!
    cred ca este vorba de o singura pereche pe fata, nu pe spate
    TOYOTA

BasicPost Thanks/Likes
    uite kte ce se intampla doar cu roti de iarna pe fata

Toyota Addict DanCld's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris 1.6 sol
    Revenim: doar pentru Bucuresti, sau pentru sudul Romaniei in general, pneurile de iarna sunt optionale daca iti asumi riscul de a fi nevoit sa lasi masina in parcare pentru 1-2 saptamani per iarna iar in restul anotimpului friguros conduci numai in oras sau pe distante scurte si foarte scurte in afara orasului pe drumuri nationale.

Legat de testul pe zapada sau pe gheata, acolo intr-adevar orice pneu de iarna este mult mai bun decat orice pneu de vara - si aici nu se poate comenta nimic. Insa in Bucuresti sunt doar cateva zile pe an (3-4 maxim), in ianuarie si februarie, cand zapada depusa sta suficient de mult pe carosabil incat sa fii nevoit sa conduci ca in clipurile acelea.
    Toyota Auris 1.6 dualVVT-i SOL

Forum Fan 22nst's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by kte View Post
    cred ca este vorba de o singura pereche pe fata, nu pe spate
    pai pe fata le avea!

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast