PDA

View Full Version : D-CAT ... anyone?

Gogukid
09-10-2007, 12:10 AM
am si eu o curiozitate cu D-CAT-ul asta ... inteleg ca e mai bun, ca e mai performant etc etc.. stiu ca nu se importa din cauza ca "nu avem motorina buna" ... dar daca totusi mi-as aduce unul ... oare cu premium diesel de la OMV care cica ar fi EURO 5 ... nu i-ar merge bine? oare s-ar strica ceva?

Hellboy
09-10-2007, 09:59 AM
Tu nu intelegi de vorba buna? :)
Acum serios, chiar nu crezi ca OMV da motorina aia la supra-pret? si eu pun premium pt ca e noua si vreau sa tina cat mai mult motorul.. din cate am inteles Premium are mai putin sulf si nu se creeaza atatea depuneri ...
Gandeste-te doar ca la noi pretul carburantilor este printre cele mai ridicate in europa si chiar si asa Toyota nu vrea sa vanda D-CAT la noi. Concluzia e ca pretul nu reflecta calitatea.. ori e ceva in neregula cu logica Toyota. Prefer sa cred prima varianta.

maxu
09-10-2007, 02:20 PM
sunt mai multe D-Cat-uri (Rav4) pe le noi, si inca nu au dat semne de oboseala :P.

MARIUS
11-10-2007, 07:36 PM
Va spun eu ca apare urmatoarea generatie de Avensis si nu vedem in RO,pe cai oficiale D-CAT-ul...Asta e!Punct!

2zz-ge
12-10-2007, 11:36 AM
Salut,

Eu am unul pe Avensis.Are 45.000km masina.NIci un fel de problema.Motorina EURO 5,MOL si OMV.Intr-o seara am pus (fortat de imprejurari) si de la Rompetrol tot EURO 5.
Am avut impresia ca masina se misca mai bine ,dar nu am riscat si in continuare merg pe EURO 5.

Motorul are o sumedenie de filltre si e OBLIGATORIU ca motorina sa aiba o cantitate cat mai mica de sulf.

Daca ai banii si iti place diesel-ul, nu ezita!Motorul este exceptional.Mai mult decat atat ,nu poate fi tunat cu usurinta ceea ce demonstraza ca inginerii nu s-au jucat cand l-au "garnisit' cu filtre.
Este foarte silentios nu ca cel de pe Honda dar silentios.In accelerari peste 80km/ora nu se aude absolut de loc motorul.Se tureaza cu usurinta extraordinara.

Cutia in schimb e asa si asa,tipic Toyota.Musai masina sa nu fie incaltata cu pneuri Bridgestone ca strici tot staiful.
2zz-ge

Ola
27-10-2007, 08:52 PM
Si eu am un Avensis D-CAT si pot sa spun ca este destul de pretentioasa la motorina. Am luat-o din germania la 80k. Am venit cu ea glont din Munchen. In tara am pus doar OMV, iar acum m-a pus ***** de am facut un plin cu MOL euro 5. Deja la a 2-a si a 3-a se pune in bot pentru 1 secunda, dar de vreo 3-4 ori. Pierde putere, Trebuis sa ascap de motorina asta din rezervor sa vad apoi ce-o fi. Am bagat azi un flacon de-ala pentru curatare injectoare care cica si este si diesel conditioner si am mai bagat inca 25 de litri de la OMV (cat am consumat de cand am facut plinu de la MOL). Sa vedem acum daca-si da drumul. Sper ca n-oi fi infundat ceva cu motorina aia. Daca nu-s da drumul n-am ce face...m-oi duc in service sa vad ce di cum. Cica ii ganrantie internationala si daca o aduci de dincolo. Pe mine nu prea ma incat D-CAT-ul ala. Mai bine era D4-D normal fara senzorii aia multi, pentru ca la noi mootrin este cum este....dar asta e, cand am luat-o n-am stiut de D-CAT, mi-o zis neamtu numai ca are emisii scazute...bla bla, ca-i prima serie de D-CAT pe Avensis, n-am bagat io de seama ce si cum. Sper sa nu fie ceva mai grav ca ma duc si le dua foc la aia cu MOL-ul :shoot:

pmhoria
28-10-2007, 12:15 PM
Nu cred ca garantia internationala o sa-ti acopere distrugerea acelui catalizator din cauza motorinei din Ro. Din cate tin minte de asta nu se aduce D-CAT in Ro.....
Sper sa nu ai probl asta. Bafta la service.