PDA

View Full Version : Nivele de echipare Auris

asm
13-12-2017, 04:15 PM
Salutare!

Urmăresc de o vreme să cumpăr o Toyota, preferabil Auris 2010+, adica generatia 1 facelift, benzină.
Am o întrebare la cine are sau cunoaște - care sunt diferențele între nivelele de echipare?
Știu că se numesc Terra, Luna și Sol, iar în România găsești la vânzare cel mai des Terra. Merită aces nivel? Ce conține mai exact și ce oferă relevant în plus celelalte?

Mulțumesc!

jijiman
13-12-2017, 04:43 PM
Pai Terra este entry-level, deci nu ofera absolut nimic in plus fata de celelalte, din contra. Ordinea in functie de dotari este: Terra, Luna si Sol. In ce priveste dotarile, doar un posesor de astfel de model poate sa-ti spuna. De regula Sol are toate dotarile posibile (nu stiu daca existau in 2010 Sol+), Luna are dotarile cele mai utilizate (mai putin Cruise Control, lumini automate, jante aliaj, sper sa nu ma insel), Terra are cele mai putine dotari, dar totusi ceva mai mult decat un volan, patru roti, caroserie si scaune. Repet, poate vreun coleg posesor sa-ti dea informatii detaliate.

Cheers!

asm
13-12-2017, 05:03 PM
Mulțumesc,
Asta am înțeles, Terra < Luna < Sol.
Am o ofertă de Auris 1.33 Terra (2012) și vreau să știu ce ratez dacă aleg asta în loc de a aștepta pentru un nivel superior de echipare.
În principiu mă interesează dacă Terra include dotări de siguranță decente. AC manual și geamuri electrice față știu că are. În rest nu știu.
Nu am găsit nicăieri un tabel comparativ cu echipările pt generația 1.

Blacklord
14-12-2017, 01:45 AM
Salutare ,
Ai atasat un tabel comparativ cu echiparile din 2008.17687

asm
14-12-2017, 02:20 PM
Multumesc!
S-ar putea să se fi schimbat ceva de la faceliftul din 2010, dar sper că înspre bine. Denumirile nivelelor văd că sunt aceleași.
O să văd zilele următoare, când o să fac cunoștință cu mașina. :D

Este cineva pe aici care are un model Terra 1.33 cu facelift? Adică de după 2010... Aș fi foarte recunoscător pentru niște păreri despre mașină.

asm
15-12-2017, 07:32 PM
Am văzut azi mașina. Îmi place, e ok, doar o dezamăgire - mă așteptam ca fiind din 2012 să aibă și VSC, dar nu are. Se pare că chiar și în 2012 VSC-ul era opțional, sau apărea doar la nivelul Sol (cred). Poate folosește cuiva informația.
De asemenea, nu are nici Stop/Start, deși în UE, la lansarea motorului 1NR-FE în 2009, se lăudau că îl are (probabil diferă în funcție de piață). Asta nu e o foarte mare dezamăgire, dar mi-ar fi plăcut să aibă.