PDA

View Full Version : Lexus 450h vs...

LittleM@n
14-06-2012, 01:31 AM
Hai, nu e cu Toyota, e cu Lexus...tot pe acolo :p

Mai exact, as vrea sa vad niste argumente pertinente la:

450h vs 335d :D

Incepeti! :lol:

GLC120
14-06-2012, 08:50 AM
Dotarile noului GS (banuiesc ca GS te intereseaza) si faptul ca impozitul la hibride este neglijabil respectiv 5% din cel aferent motorizarii, m-ar face sa nu ezit nici o clipa daca ar trebui sa aleg intre cele doua.
De la nivelul de baza GS 450h este deja avion. Cred ca la BMW trebuie adaugate vreo doua pagini de optiuni pe principiul sanatos "calitatea costa".
Ramane intrebarea daca merita sa platesti 60-80,000 euro pe o masina, pentru care la leasing costul va sari peste 100,000 Euro. Asigurare ?
BTW vezi ca e oferta super la RX450h, poate rezolvi dilema rapid si eficient.

LittleM@n
15-06-2012, 02:37 AM
Nop, nu ma refeream la noi, ma refeream la sh-uri de maxim 5 ani (evident, intre 4 si 5 ani), cu pana in 100k km.
Pretul lor pe piata, sa zicem ca este comparativ (20-25k). Daca o iei si mergi cu ea vreo 4 ani si 80k km, economia pe care o faci la impozit+taxa de prima inmatriculare se duce pe benzina. Bine, poate e mai convenabil sa dai banii in timp, decat toti odata, dar...ca si idee: de ce una, si nu alta, avand in vedere pretul egal (presupus, ca nu se defecteaza mare lucru la maisna in perioada asta :p) ? :lol:

Krondet
11-01-2014, 09:54 PM
am un var care si-a repatriat din US un Lexus 450h...problema majora o constituie impozitul (motor de 3.6 L), intrucat numai in bucuresti existau acele reduceri pentru hibride, in restul tarii impozitarea era cea a codului fiscal. Cum din sept 2013 este supraimpozitata motorizarea peste 3 l...:crybaby: Apoi, asigurarea este mult mai scumpa decat la un model mai comun. Ca avantaje, un consum de 9 l (cat motorul meu de 1.4) mi se pare super. tinuta de drum sigura (in curbe si pe teren variat)
cat despre BMW...condoleante.

vvt-i_fan
12-01-2014, 11:53 AM
Dupa parerea mea din start nu exista nici o compartie intre cele 2 masini, alta decat cea facuta prin prisma pretului (ceea ce ne indica si cat de supra-evaluate sunt masinile nemtesti vs cele japoneze). Gama GS de la lexus este comparabila cu Seria 5 de la BMW, IS-ul fiind comparabil cu Seria 3.
Cele 2 sunt de asemenea incomparabile prin prisma urmatoarelor:
- finisaje interioare;
- tinuta de drum;
- confort interior;
- spatiu interior (pasageri cat si portbagaj);
Caracterul lor este total diferit, lexusul fiind o masina confortabila, relaxanta pe cand bmw-ul este sportiv, usor brutal.
Este foarte posibil ca cele scrise mai sus sa fie usor subiective, avand in vedere ca exceptand masina actuala nu m-as vedea in alta masina decat intr-ul Lexus.