PDA

View Full Version : Toyota Yaris sau Toyota Auris?

lidiutza2in1
19-04-2007, 08:02 PM
Vreau sa-mi iau o Toyota.
Problema este ca nu stiu ce sa aleg : Toyota Yaris 1.4 L D-4D Sol 5 uºi M/M sau Toyota Auris 1.4 L D-4D 90 CP Luna M/M ? :scratchchin:
Va rog, poate ma ajuta cineva cu sfaturi ! Eventual niste comparatii intre cele doua, sau impresii ale celor care le-au condus .
Multumesc mult de tot! Astept pareri pro si contra!

lidiutza2in1
19-04-2007, 08:37 PM
Stiti si unde se fabrica cele doua toyote? Mii de multumiri!

diesel
19-04-2007, 09:03 PM
Pai chiar e o problema pentru ca sunt 2 masini diferite, din clase diferite. Diferenta mare este si la pret: Yarisul este 16.200Euro iar aurisul este 18.600 Euro. Nimeni nu poate sa-ti recomande, ...ia-o pe aia ca e mai ieftina si mai mica sau ia-o pe cealalta ca e mai mare si mai scumpa....
Mai trebuie sa mai dai niste detalii suplimentare.

LittleM@n
19-04-2007, 10:23 PM
Depinde ce vrei. Eu am Yaris, si imi place foarte mult Auris-ul, si poate mi-as schimba masinuta pentru un Auris, dar...momentan nu am nevoie. Cel mai bine este sa te hotarasti foarte ferm ce vei face cu masina. Si la ce-ti va trebui. Yarisul te va impresiona mult pentru ca este foarte modulabil si este mult mai mare pe dinauntru decat pare pe dinafara. Aurisul este de conceptie mai noua, este mai frumos, mai mare, deci consuma mai mult pentru acelasi motor. Vad ca ai optat pentru o cutie M/M (cred ca stii ce inseamna), deci probabil ca mergi domol si comod, nu-ti place sa alergi si sa schimbi vitezele clasic. Daca mergi si putin cu masina (adica undeva in jur de 10000km pe an) tot ce trebuie sa ai in vedere este ca nu se justifica sa-ti cumperi un motor diesel. Nu-ti lua diesel ca e la moda, nu-ti lua diesel ca are consum mai mic (oricum dai mult mai mult pe masina cand o cumperi), dieselul e mai complicat decat o benzina, si din cate stiu reviziile sunt mai scumpe, deci ia-ti diesel daca mergi mult cu masina.
Din punctul meu de vedere daca mergi cu masina doar pentru tine, doar in oras, daca nu faci deplasari cu masina in mai mult de doi oameni, atunci Yarisul de 1.3 pe benzina este ceea ce-ti recomand (cutia de viteze ramane la latitudinea ta daca vrei sau nu automata). Daca ai copii si faci deplasari cu ea (chiar si rar), atunci ia-ti un Auris de 1.6 VVT-i; daca mergi si mult cu ea iar costurile de "gasolina" le suporti tu, atunci poti sa ramai la 1.4 D-4D.
Iar daca mergi mult, dar familie n-ai (a se citi copii) e bun Yaris-ul de 1.4 D-4D.

Sper ca am fost destul de clar. :)

Mult succes in alegere si mai intreaba daca ai alte nelamuriri.

lidiutza2in1
20-04-2007, 01:01 AM
Va multumesc mult; se pare ca cea mai buna alegere ar fi auris-ul; am un copil care zilnic trebuie dus la gradinita si pe care dupa gradinita il "plimb" cu mine. Masina o folosesc in oras in timpul zilei, dar dimineata si seara vin/plec din oras la aproximativ 20 km de Bucuresti. Vreau o masina cu cutie automata, din acest motiv am ales m/m si credeam eu ca e mai bine sa fie diesel si nu benzina. Tinand cont ca o iau in leasing cei 2000 de euro parca nu ar fi asa o problema; oricum nu o iau sa o schimb peste 1 an, 2.
Sunt putin mai conservatoare din punctul acesta de vedere. Auris-ul imi pare mai dotata(in varianta standard) decat yaris-ul.

LittleM@n
20-04-2007, 01:27 AM
:)...te referi probabil la dotarea Luna, nu standard.

Da, daca acestea sunt conditiile Auris ar trebui sa se numeasca achizitia. Si daca va fi luata in leasing masina atunci nici diferenta dintre 1.6 Dual VVT-i si 1.4 D-4D, ambele in echiparea Luna cu M/M, de aproape 1000 de euro poate fi trecuta cu vederea :P
Cel mai bine este sa te duci si sa incerci un test drive cu acceasi masina cu ambele motoare si sigur unul iti va placea mai mult si te vei impaca mai bine cu el (nu are nici o legauta cutia automata (robotizata de fapt) cu motorul - benzina zic ei totusi ca ar consuma mai putin in oras cu M/M).

Si sa nu uit: ce ajunge la noi pe piata este asa: Yaris este facut in Franta, iar Auris in Anglia. Eu unul am o boala pe francezi (chiar daca fabrica, si ce se face acolo nu e tehnologia lor) asa ca daca mi-as lua Yaris as face pe "uratu" in paispe sa il iau facut in Japonia; Auris in Anglia in schimb este ok :D

Alexandru Olteanu
20-04-2007, 08:47 AM
parerea mea este sa iti iei auris din doua motive
1.este nou aparuta acum
2.auris este mai mare de cat yaris si mai incapatoare si daca vrei sa pleci si tu cu familia mai bine pleci cu o masina mai mare decat cu una mica parerea mea:proud:

Yoni
20-04-2007, 09:57 AM
Am un Auris 2. D-4D din 30.03.07 si sunt foarte incantata de el. Are "zvanc" pe sosea :wink:, e frumusel, foarte stabil, consuma putin (mediu 4,5 l/100km) M-a impresionat f. mult dpdv ergonomic (consola centrala e minunata). Am cautat o masina oarecum "de familie" .... desi familia mea e inca ipotetica :blush: asa ca am vrut ceva mai maricel ... dar trebuie sa recunosc ca Yaris m-a impresionat ca habitaclu in momentul cand m-am urcat in ea. Il sustin pe LittleM@n cand iti spune sa mergi sa testezi ambele masini sa vezi care ti se "lipeste" de suflet ... sigur una o sa-ti placa mai mult.
Din cele povestite de dealer-ul de la CJ (de unde mi-am luat eu Auris-ul) am inteles ca intr-adevar Yaris e fabricat in Franta iar Auris in Turcia si Anglia. De fapt, in momentul cand mi-am luat masina din showroom, pe 30.03.07 (am fost norocoasa ca am luat chiar masina din expozitie, adica din primul lot adus in tara care a fost Made in Japan) toate Auris-urile de acolo erau facute in Turcia. Totusi, dealer-ul a spus ca Turcia a iesit cel mai bine la calitate .... asa o fi daca zic ei :scratchchin:
Orice ai decide va fi bine ... va fi o Toyota .... cea mai fiabila masina :thumbsup:

lidiutza2in1
21-04-2007, 01:27 AM
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Scuze LittleM@n , intr-adevar ma refeream la dotarea Luna dar ca sa fiu sincera imi face cu ochiul mai mult varianta Sol pe benzina tot cu M/M , la Auris.
La Yaris clar as si mers pe varianta Sol plus alte cateva optionale. La Yaris au Sol si la diesel. Nu am crezut ca este asa greu sa-ti alegi o masina. In Bucuresti la ce dealer sa merg pt cele fabricate in Japonia (Yaris) respectiv Anglia (Auris) ?
Cred ca asa am sa fac : am sa merg la un test drive.
Vreau o masina pt mine , nu de familie.
De familie este cea a sotului meu (o Skoda Octavia) asa ca sunt in acelasi stadiu ca la inceput. Sper sa ma decid in urma test -drive-ului. In jurul meu, cunostintele au pareri impartite si sunt in totala ceata.
Oricum, probabil am sa va mai stresez cu intrebari dupa aceea.
Va multumesc inca o data la toti si va doresc un week-end superb.

lidiutza2in1
21-04-2007, 01:30 AM
Va multumesc mult pentru sfaturi.:thumbsup:

LittleM@n
21-04-2007, 03:55 AM
npc :D

Daca Octavia e masina de familie, s-ar putea sa te razgandesti dupa ce iti iei tu Auris-ul...nu de alta, dar e mai mare Aurisul ca Octavia la interior (sunt aceeasi clasa in caz ca nu stiai; Ocatavia este facuta pe platforma lui Golf).
Uite, ca sa ai o idee, Yaris-ul, care e mai mic decat Aurisul la interior, este mult mai mare decat un Megane I, si aproape cat un Megane II...e testate.

Acum in privinta motorului, cel mai bine faci un test drive si-ti alegi, iar in final, in functie de buget te hotarasti la dotari.

Cat despre Auris, eu stiam ca pana la veche generatie Corolla, sedan-ul era facut in Turcia, iar hatchback-ul in Anglia. Daca or fi pus acum si Auris-ul in Turcia, asa nu stiu. Oricum, poti intreba la Toyota Romania exact de unde iti poate veni masina. Si daca se scapa cu varianta Anglia (sau chiar si Japonia -- dar aici s-ar putea sa mai ai 10% taxe) trage de ei pana nu mai pot si striga la tine: "Da, o sa-ti aducem de acolo!!!" :thumbsup:

mirmidon
24-05-2007, 11:19 AM
Daca exista deja o masina din clasa compacta sau de familie eu zic ca nu merita sa dai banii pe Auris. Oricum ca femeie sunt convins ca o sa-ti placa mai mult Yarisul :blush:.
Sa ne spui ce ai ales...:thumbsup:

AMP
24-05-2007, 01:42 PM
Luck,pe mine ,ca femeie....Aurisul m-a lasat fara cuvinte,speachless....m-a fermecat definitiv si irevocabil....fata de Yaris ...Si,sincer,la prima ocazie cand voi avea posibilitatea sa imi cumpar o masina de oras pentru "noi fetele" familiei,adica eu si fetita mea,in care baietii nu vor intra decat cu pasaport si viza....cu siguranta,e cert 100% ca va fi un Auris....
Cum in ale tehnicii sunt o novice,pot spune ca fermecatul asta de la Auris mi-a venit din designul ei,spatiul interior ,faptul ca nu se aude deloc motorul in interior si ca se sofeaza atat de usor...

mirmidon
24-05-2007, 01:51 PM
Felicitari ptr. alegere...eu daca as dispune de fonduri nelimitate as merge direct pe LAnd Cruiser :)
Sa inteleg ca ai testat si yarisul?

AMP
24-05-2007, 02:08 PM
Yeap....testat....si vreau sa urc si la volanul lui Cruiser,cat mai curand posibil...dar si la restul care nu le-am testat:Avensisul,Aygo si noua Corolla.
De acord cu Land Cruiser...dar l-as alege pentru a pleca in calatorie...pentru siguranta,stabilitate,spatiu si confort...si nu pentru dus-intors gradinita-servici.
Insa,repet si accentuez....un Auris o sa imi cumpar numai pentru noi fetele familiei,adica eu si fetita mea....

2fast4u
04-06-2007, 11:32 PM
Compromisul e Auris 1.6 benzina... nu o sa te dezamageasca

hgflo
05-06-2007, 12:18 AM
Auris e sigur fabricat in Turcia (am mai spus-o pe undeva pe forum dar nu stiu pe unde). Asta nu cred ca ar putea influenta prea mult decizia (e tot Toyota, merg pe acelasi sistem de management al calitatii). Depinde de ce necesitati ai si de care te-ar face sa te simti mai comod atunci cand o conduci (sau o parchezi). Pentru mine alegerea a fost Yaris pentru ca ma misc mai mult in oras si nu vreau sa ma tot invart pana gasesc un loc de parcare. Auris e mai lunga si eu una nu ma simt in stare s-o conduc in oras fara spasme. Dar asta-s eu, tu daca ai si o Octavia inseamna ca esti obisnuita cu masina mai mare deci Auris nu ti-ar creea probleme. So, go for it!

lidiutza2in1
25-08-2007, 02:17 PM
Va raspund cam tarziu, dar va multumesc inca o data pentru sfaturi.
Alegerea a fost: Yaris 1,4 L D-4D, varianta Sol 5 usi , M/M.
Doar cuvinte de lauda pentru ea.
Mica, usor de parcat, comod de condus si ...frumusica, frumusica!

adrianen
28-08-2007, 06:15 PM
Auris e sigur fabricat in Turcia (am mai spus-o pe undeva pe forum dar nu stiu pe unde). Asta nu cred ca ar putea influenta prea mult decizia (e tot Toyota, merg pe acelasi sistem de management al calitatii).

Auris e fabricat în Turcia, Yaris în Franþa. Uzina din Turcia a primit 3 ani la rând premiul pentru produse cu 0 defecte. Toate fabricile Toyota din lume produc dupã aceleaºi standarde (ridicate) de calitate, aºa cã þara conteazã foarte puþin la calitatea execuþiei. Diferenþa se face la timpul de livrare ºi de multe ori nici acolo...

2fast4u
28-08-2007, 06:21 PM
Eu unul sunt foarte multumit de Auris... merge de rupe ...
Daca te dai la ea se da si ea la tine

stroakle
30-08-2007, 09:10 PM
Salve, intru si eu in discutie :
Dintre Yaris si Auris, cu siguranta as alege Auris. E mai incapatoare, cu o forma mai reusita, din punctul meu de vedere.
M-as mai gandi, insa, la transmisie. Eu unul nu as alege nici in ruptul capului M/M.
Din experienta spun, nu neaparat a mea, ci a mecanicilor sau a celor ce vin cu masini M/M la service.