PDA

View Full Version : becuri semnalizare Corolla E15

Razvy
13-09-2008, 08:58 PM
eu si problemele mele cu becurile :)

imi trebuie becuri de semnalizare albastre sau argintii (cand sunt stinse) pentru semnalizare,insa de sigur ca la noi nu gasesc asa ceva din pacate.
in schimb am gasit aici (http://www.motorbulbs.com/product_info.php/cPath/11/products_id/141) ceva,dar nu stiu daca sunt bune,ma poate ajuta cineva?

printre altele mi s-a ars un bec de pe faza scurta si l-am inlocuit cu unul HB3,mai tarziu am aflat ca imi trebuia HB4 pentru scurta,insa spre mirarea mea s-a si potrivit,am aflat ulterior ca este diferenta doar de W adica HB4 are 55W si HB3 60W,deci unul este putin mai tare iar celalalt mai slab,cred k imi voi pune si celalalt bec de pe faza scurta tot HB3,din cate am inteles nu se poate strica nimica,doar sunt putin mai puternice,ceea ce am si observat daca ma uit la cel de 60W din fata masinii

DanCld
13-09-2008, 09:12 PM
HB3 e bec de faza lunga, nu are "capacul" acela pseudo-metalic din varf. Vezi ca poti risca si o amenda pe faza asta :dazed002:

cristitoyota
13-09-2008, 10:54 PM
eu si problemele mele cu becurile :)

imi trebuie becuri de semnalizare albastre sau argintii (cand sunt stinse) pentru semnalizare,insa de sigur ca la noi nu gasesc asa ceva din pacate.

Am avut pe masini ambele modele, si silver(Philips) si diadema(Osram).
Tre' sa cauti pe la firmele de tuning. Eu am cumparat ambele modele de la www.car-tuning.ro (http://www.car-tuning.ro)
Din ce-mi aduc aminte, setul Osram-diadema a fost cca 40 lei. Chiar mai am prin garaj un set PY21 diadema(albastre), adica astea http://www.motorbulbs.com/product_info.php/products_id/138

bog_dee
13-09-2008, 11:29 PM
incearca putin site-ul importatorului oficial de becuri phillips:

www.aspad-shop.ro

LittleM@n
14-09-2008, 02:35 AM
Razvy, dancld are dreptate, HB3 este bec de faza lunga, singura diferenta fata de HB4 fiind lipsa "vopsirii" capului de bec. Dar, vezi ca s-ar putea ca farul sa aiba un suport in fata becului (la Camry de exemplu stiu sigur ca are) pe post de astfel de acoperitoare, tocmai pentru a evita aceasta greseala; daca nu ai suport in fata becului, ia HB4 neaparat ;)

Razvy
14-09-2008, 05:37 AM
am suportul in fata becului,adica o chestie din metal pe mijlocul oglinzi de faza scurta chiar in dreptul becului,iar prin urmare lumina produsa de bec se reflecta doar din oglinzi nu si driect din bec ca la faza lunga

Am avut pe masini ambele modele, si silver(Philips) si diadema(Osram).
Tre' sa cauti pe la firmele de tuning. Eu am cumparat ambele modele de la www.car-tuning.ro (http://www.car-tuning.ro)
Din ce-mi aduc aminte, setul Osram-diadema a fost cca 40 lei. Chiar mai am prin garaj un set PY21 diadema(albastre), adica astea http://www.motorbulbs.com/product_info.php/products_id/138

si eu am avut Philips si silver si unele albastre,numai ca la Corolla E15 sunt fara dulie,adica au dulia ca si cele de pozitii numai ca sunt mai mari,am postat si un link mai sus daca cumva stie cineva daca se potrivesc

cristitoyota
14-09-2008, 11:55 PM
Da, se potrivesc. Dar nu cred ca gasesti in RO modelul argintiu sau albastru.

Razvy
15-09-2008, 03:32 AM
le-am gasit pe cele argintii la aspad (http://philips-shop.ro/details/BECFARASOCLUWY21WSILVERVISIONblister2buc-7347.htm)

mersi de ajutor

jucausul
15-09-2008, 12:08 PM
Stati sa inteleg si eu,deci tu ai nevoie de bec pentru semnalizare care sa stea aprins atunci cand nu semnalizezi?

Razvy
15-09-2008, 08:33 PM
Stati sa inteleg si eu,deci tu ai nevoie de bec pentru semnalizare care sa stea aprins atunci cand nu semnalizezi?

=))=))=)) (scuze dar nu m-am putut abtine)

nu,imi trebuie bec care sa fie argintiu atunci cand nu este aprins si galben atunci cand este aprins

bog_dee
16-09-2008, 09:52 AM
Sa-ti fie de bine ajutorul.

P.S. 1. Arunca o privire la becurile VisionPlus sau ExtremePower (pt. faza scurta)
Eu mi-am luat VisionPlus, pt. ca se zice ca aduc 10-20m in plus la lungimea fazei pe langa 50% luminozitate fata de becurile "normale". Becurile ExtremePower se pare ca sunt cele mai bune din categoria halogen, +80% (vezi site oficial phillips) .
P.S. 2. Decat un xenon prost, mai bine un halogen bun.

Spor

jucausul
16-09-2008, 12:46 PM
Am citit inca o data primul tau post, si intr-adevar intelesesem gresit, eu am crezut ca vrei acele tipuri de becuri ca la masinile americane, care raman aprinse ca si pozitiile si incep pe intermitent cand semnalizeaza.

Ps: Te scuz, dar degetul mijlociu a ramas in sus....:D

Razvy
16-09-2008, 09:14 PM
Ps: Te scuz, dar degetul mijlociu a ramas in sus....:D

=))=))=))=))=))=))=))=))=))

Sa-ti fie de bine ajutorul.

P.S. 1. Arunca o privire la becurile VisionPlus sau ExtremePower (pt. faza scurta)
Eu mi-am luat VisionPlus, pt. ca se zice ca aduc 10-20m in plus la lungimea fazei pe langa 50% luminozitate fata de becurile "normale". Becurile ExtremePower se pare ca sunt cele mai bune din categoria halogen, +80% (vezi site oficial phillips) .
P.S. 2. Decat un xenon prost, mai bine un halogen bun.

Spor

eu am deja si pe lunga si pe scurta Bluevision si pe pozitii :biggrin:,ma rog nu chiar ce ar trebuii ,adica am 3 x HB3 si un HB4,acuma chiar sa le schimb pe toate nu prea s-ar merita investitia,plus ca sunt innebunit dupa lumina alba,boala mostenita de la Xenon,ceea ce la cele mentionate de tine nu cred ca este,mai degraba m-as orienta spre Osram Nightbreaker in cazul meu

jucausul
17-09-2008, 12:02 PM
=))=))=))=))=))=))=))=))=))

eu am deja si pe lunga si pe scurta Bluevision si pe pozitii :biggrin:,ma rog nu chiar ce ar trebuii ,adica am 3 x HB3 si un HB4,acuma chiar sa le schimb pe toate nu prea s-ar merita investitia,plus ca sunt innebunit dupa lumina alba,boala mostenita de la Xenon,ceea ce la cele mentionate de tine nu cred ca este,mai degraba m-as orienta spre Osram Nightbreaker in cazul meu

Eu am pe scurta Osram Silverstar 50% +, lumina alba si chiar lumineaza mult mai bine decat cele originale.Marea problema este ca mi s-au ars 3 becuri pana acum dar numai pe partea stanga, nu stiu care ar fi problema...cei de la Toyota mi-au zis:"Folositi becurile originale si nu o sa aveti probleme" si eu le-am zis : "Bine ca sunteti voi misto"

Razvy
18-09-2008, 03:57 AM
Eu am pe scurta Osram Silverstar 50% +, lumina alba si chiar lumineaza mult mai bine decat cele originale.Marea problema este ca mi s-au ars 3 becuri pana acum dar numai pe partea stanga, nu stiu care ar fi problema...cei de la Toyota mi-au zis:"Folositi becurile originale si nu o sa aveti probleme" si eu le-am zis : "Bine ca sunteti voi misto"

:D ,atata de mult imi plac raspunsurile acestea inteligente,cand nu mai stiu ce sa zica,de parca alte becuri Osram sau Philips nu sunt bune numai,Osram-urile care vin pe masina,zici ca ar avea alt consum sau alte chestii electrice diferite (la care nu ma pricep sincer sa fiu)

si totusi am o intrebare,i s-a mai ars cuiva becul de faza scurta pe partea stanga?,pentru ca vad ca nu sunt singurul,mie mi s-a ars cel de pe partea soferului dupa 20.000 km,cred k stanga,sau este dreapta aia?

jucausul
18-09-2008, 01:51 PM
:D ,atata de mult imi plac raspunsurile acestea inteligente,cand nu mai stiu ce sa zica,de parca alte becuri Osram sau Philips nu sunt bune numai,Osram-urile care vin pe masina,zici ca ar avea alt consum sau alte chestii electrice diferite (la care nu ma pricep sincer sa fiu)

si totusi am o intrebare,i s-a mai ars cuiva becul de faza scurta pe partea stanga?,pentru ca vad ca nu sunt singurul,mie mi s-a ars cel de pe partea soferului dupa 20.000 km,cred k stanga,sau este dreapta aia?

20.000 km???????? pai eu am schimbat 3 becuri in 38k km.....esti norocos...

Razvy
18-09-2008, 03:04 PM
pai mi-am montat Philips-urile Bluevision dupa nici o saptamana dupa ce mi-a venit masina si acuma am 21.600 km si s-a ars pe la 21.000 km cel de pe partea soferului pe faza scurta

oare este boala de Corolla ? ::|: ,hope not

am avut un 206,care acum il conduce maicamea,la ala orice becuri puneam tineau maxim 2 luni,pe faza scurta,am pus si Osram-uri originale si Philips BlueVision si Osram All Season si chinezarii cumparate din OMV cu lumina albastra,si degeaba toate tineau maxim 2 luni,am fost la reprezentanta,la electricieni si degeaba,toti ziceau ca totul este bine,ca nu le da prea mult curent ca nu au de ce sa se arda,am schimbat la becuri la masina aia ca deja stiu sa le schimb si cu ochii inchisi,si partea proasta este ca inca mai schimb pe ele

jucausul
18-09-2008, 05:42 PM
pai mi-am montat Philips-urile Bluevision dupa nici o saptamana dupa ce mi-a venit masina si acuma am 21.600 km si s-a ars pe la 21.000 km cel de pe partea soferului pe faza scurta

oare este boala de Corolla ? ::|: ,hope not

am avut un 206,care acum il conduce maicamea,la ala orice becuri puneam tineau maxim 2 luni,pe faza scurta,am pus si Osram-uri originale si Philips BlueVision si Osram All Season si chinezarii cumparate din OMV cu lumina albastra,si degeaba toate tineau maxim 2 luni,am fost la reprezentanta,la electricieni si degeaba,toti ziceau ca totul este bine,ca nu le da prea mult curent ca nu au de ce sa se arda,am schimbat la becuri la masina aia ca deja stiu sa le schimb si cu ochii inchisi,si partea proasta este ca inca mai schimb pe ele

mda, sper sa nu am parte si eu de asemenea schimbari, oricum astia la service sunt depasiti cam de orice problema...asa ca....rabdare si tutun :)

Oestereich
19-09-2008, 09:11 PM
Baga Xenon...>:)

David
26-09-2008, 01:06 PM
ca tot e vb de becuri
de cand am luat masina farul din stanga bate mai sus. am vazut asta mai clar aseara cand eram intr-o parcare si bateau farurile pe un perete. in plus dc reglez farurile la maxim in sus mai primesc cate un flash, ceea ce poate insemna ca ala din stanga bate prea sus.
stie cineva de unde se regleaza blocul optic ? thx

jucausul
26-09-2008, 02:04 PM
ca tot e vb de becuri
de cand am luat masina farul din stanga bate mai sus. am vazut asta mai clar aseara cand eram intr-o parcare si bateau farurile pe un perete. in plus dc reglez farurile la maxim in sus mai primesc cate un flash, ceea ce poate insemna ca ala din stanga bate prea sus.
stie cineva de unde se regleaza blocul optic ? thx

Da..te duci la service...aia te injura ca ai umblat neautorizat la masina...iti suspenda garantia pe partea electrica...dar pleci macar cu farul reglat..=)) =)) =)) =))

Acum serios...mai bine te duci la ei dai un 20 ron la un mecanic si se rezolva ;)

David
26-09-2008, 02:30 PM
am vrut sa rezolv asa cu un nene in service, dar ma punea sa fac programare, auzi. sunt plecati astia...

Razvy
04-10-2008, 09:05 PM
mi-au venit si becurile de vreo saptamana sau doua,insa nu am mai apucat sa scriu pe forum,
am fost cam ocupat cu incepera facultatii si a serviciului,
prin urmare am 4 x HB3 si pe faza scurta si pe faza lunga si Philips-uri Silvervision pe semnalizatoare,cu cele din urma atasez si niste poze

jucausul
06-10-2008, 01:56 PM
Multi km fara sa se arda :)

David
06-10-2008, 04:37 PM
fromos, bravo !
chiar se potriveste perfect HB3 in loc de HB4 ?

offtopic
voi monta sapt asta kitul xenon 4300k,pe scurta, asa ca voi pune poze before and after>:)

Razvy
06-10-2008, 07:32 PM
Multi km fara sa se arda :)

mersi mersi :D asta sper si eu

fromos, bravo !

dap,se potrivesc perfect,aceeasi mufa aceeasi dimensiune,doar ca HB4 are 51W si HB3 65W,oricum partea cea mai interesanta este ca pe cutia de HB3 scrie ca au 60W si pe bec scrie 65W =))

offtopic
voi monta sapt asta kitul xenon 4300k,pe scurta, asa ca voi pune poze before and after>:)

abia astept,sunt curios cum arata si cum lumineaza xenonul fara lupa,daca ai putea sa faci si niste poze pe un plan vertical (adica perete sau poarta) cu un HB4 pe o parte si un xenon
pe cealalta ar fi super sa ma anunti si pe mine unde le postezi pe PM,succes

David
06-10-2008, 08:24 PM
voi face poze si le voi posta aici, o sa caut o fundatura cu o poarta sau ceva drept in fata
momentan masina e la inchape pentru un schimb de parbriz si o aparatoare de noroi.
eu am probat acelasi kit pe care l-am cumparat dar cu becuri de 6000k dar se vedea cam "chinezeste" nu mi-a placut cum se vedea cu nunta de bleu, plus ca pe ploaie se vede mai bine cu 4300
ce pot spune e ca farul trebuie putin coborat, reglat din noi, sau verificat din fata daca deranjeaza, pentru ca acel "cutoff" orizontal al farului nu se mai defineste atat de clar, in schimb bate muult mai bine.

cristitoyota
06-10-2008, 10:49 PM
Philips-uri Silvervision pe semnalizatoare,cu cele din urma atasez si niste poze
Si asa arata Osram Diadema

Razvy
07-10-2008, 09:38 AM
si eu vreau faruri cu lupa,:(,frumos frumos,aveam si eu din astea pe BMW,exista si WY21W ? tot modelul asta sunt pe Auris?

jucausul
07-10-2008, 03:23 PM
fromos, bravo !

offtopic

de-abia astept sa vad poze....eu am o Corolla E12 sedan si ma chinui de 2 luni sa imi dau seama daca merita sa imi pun xenoane sau nu(far fara lupa etc).Astept parerile tale pertinente :D

lew
24-02-2012, 11:31 AM
salutare.banuiesc ca s-a discutat de mai multe ori,dar curiozitatea mea este: pana la urma ce becuri am pe faza scurta la corolla 2009?

jijiman
24-02-2012, 01:05 PM
HB4 pe faza scurta, HB3 pe faza lunga si daca ai proiectoare H11.

Cheers!

lew
28-02-2012, 09:51 AM
Multumesc ! :D