PDA

View Full Version : am gasit becuri h11 alb - albastru in Romania

Razvy
26-03-2008, 12:36 AM
am gasit mult cautatele becuri h11 alb - albastru,pt cei interesati le pot da adresa,este un magazin online din tara

OvidiuH
26-03-2008, 01:20 AM
Vreau şi eu, mersi.

Razvy
26-03-2008, 02:20 AM
pot sa pun link-ul aici sau mai bine p PM?

OvidiuH
26-03-2008, 02:20 AM
Dacă nu se supără moderatorii, pune aici. Nu cred că-i deranj.

Razvy
26-03-2008, 02:22 AM
aia ma gandeam si eu

http://www.instalatiixenon.ro/produse/150/Becuri-auto-MTEC/displayInfo.html

dak se supara imi cer scuze si ii rog sa il stearga

razzmatazz
26-03-2008, 09:42 AM
Dacă nu se supără moderatorii, pune aici. Nu cred că-i deranj.

in ceea ce priveste link-urile, punctul 6 din regulament zice asa:

6. Legaturi si reclama. Nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a legaturilor spre alte situri sau forumuri. Daca este neaparat necesara o legatura, va rog insotiti-o de un text explicativ, care sa sugereze ce contine legatura si care e motivul pentru care este publicata. Noi nu facem reclama pe www.club-toyota.ro (http://www.club-toyota.ro) si va rugam ca atare sa nu faceti nici voi. Nu este permisa reclama comerciala, in orice scop, fara acordul administratorilor forumului. Orice mesaj care intra in aceasta categorie va fi sters fara preaviz. De asemenea nu sunt permise anunturile de vanzare in afara forumului Mica Publicitate.

deci - nu e vorba de suparare :D, si nu-i nici bai, daca principiul de baza e respectat.

razzmatazz
26-03-2008, 10:14 AM
dati un google search la
mtec bulbs toyota owners club

se pare ca astea sunt becuri care se incalzesc foarte tare si provoaca probleme la instalatia electrica.

OvidiuH
26-03-2008, 11:32 AM
Mda, nu-mi prea inspira nimic Mtec-ul. In caz ca instalezi asa ceva, Razvy, da-ne si noua detalii, eventual poze. Mersi.

razzmatazz
26-03-2008, 11:45 AM
intre timp, eu incerc sa iau osram nigthbreaker H11 de pe un site din UK.
nu prea sunt ieftine, dar stiu ca osram merita.

daca reusesc, va zic si voua.;)

zvensen
26-03-2008, 12:23 PM
danke razz, asteptam feedback :)

Razvy
26-03-2008, 01:50 PM
eu am mai avut ceva chinezarii h11 in afara de faptul k s-au ars dupa vreo 3 luni,alte probleme nu am avut cu ele,si aratau mult mai bine cu lumina alba si cu pozitile aprinse (adik angel-eyes) k le-am avut p bmw,dupa ce le montez am sa atasez niste poze

Razvy
26-03-2008, 02:02 PM
am sunat la firma care avea Mtec h11 si nu mai au,cika au comandat din noiembrie Osram cool blue H11 si Osram nightbreaker H11,inka nu le au primit,dar sa mai incerc peste o saptamana,doua
pretul este in jur de 85 RON

razzmatazz
26-03-2008, 02:11 PM
super tare razvy!
osram rocks!
daca aduc d-astea, ne-am scos.

pe site-uri in uk sunt cam 30 lire sterline perechea - deci mai scumpe.

Razvy
26-03-2008, 02:19 PM
i know osram rocks,am avut p un peugeot 206 osram all season +30% deci pe ceata sau ploaie asa vedeam cu ele de parka era soare afara,in afara de faptul ca aveau o lumina galbuie vedeai foarte bine cu ele,cand mai aflu ceva va anunt

razzmatazz
26-03-2008, 02:26 PM
raspuns din uk la intrebarea mea daca trimit si incoace...

Hello,
Unfortunately we do not ship to Romania at the moment.
Kind regards,
Dan,
Power Bulbs Ltd.

site-ul era powerbulbs.com

mai sunt vreo 2, incerc si acolo.
just in case

Razvy
26-03-2008, 02:29 PM
ok,mai incearca,cu astia din ro cine stie cat mai dureaza,deci cred k imi doresc H11 alb-albastru de vreo 1 an si ceva si p Bmw si p Corolla p farurile de ceata tot H11 sunt,am primit un set din canada de la matusa mea,cele care m-au tinut 3 luni si dupa imi venea sa ma dau cu capu d pereti,oricum numai unul s-a ars,celalat inka este bun,dar ce era sa fac cu el

iubaka
26-03-2008, 02:55 PM
Eu am facut o cumparatura online din UK si a ajuns in mai putin de 24h cu UPS. Am fost foarte impresionat. Bine, erau 2 butoni :blush: . Acu usor imi revin ca se pare ca nu e totul roz.

OvidiuH
26-03-2008, 02:57 PM
Eu am facut o cumparatura online din UK si a ajuns in mai putin de 24h cu UPS. Am fost foarte impresionat. Bine, erau 2 butoni :blush: . Acu usor imi revin ca se pare ca nu e totul roz.
Cred ca te-a si costat ceva transportul.

razzmatazz
27-03-2008, 12:31 AM
news.

am gasit un site in uk care fac shipping in romania.
i-am intrebat despre osram nightbreaker H11, daca trimit incoace o pereche si cat ma costa.
iata raspunsul lor:

Hi there.
Many thanks for your enquiry. Yes we do ship to Romania and the
shipping charge will be 1.50 pounds. Hope this helps.

Kind Regards,
Kim
Autobulbs Direct Ltd
Southampton
Hampshire

deci - daca intrati pe site, veti dibui osram nightbreaker in homepage. site-ul este leadinglamps.co.uk. costa cam 30 lire perechea de H11, plus 1.50 lire curieratul.

am sa comand o pereche, sa vad ce se intampla. se mai baga cineva?

OvidiuH
27-03-2008, 12:34 AM
Doar 1,5 lire transportul ?

razzmatazz
27-03-2008, 12:47 AM
da...

DanCld
27-03-2008, 12:29 PM
Hmmm, 75 ron becul, stiam eu ca mi-am luat o masina scumpa :biggrin: Dar pe de alta parte m-as baga si eu sa cumpar asa ceva :rolleyes:

razzmatazz
27-03-2008, 12:46 PM
nu ti-ai luat masina scumpa, ti-ai luat masina buna :)

mi-au confirmat comanda, am platit cu cardul prin paypal.
coletul trebuie sa ajunga in 5-7 zile. dupa ei. daca punem la socoteala promptitudinea postei romane, careia i-a luat 2 saptamani sa duca niste plicuri cu stickere in tara, probabil se mai adauga o saptamana.

XofinB
27-03-2008, 01:19 PM
Stati sa ma lamuresc si eu , becurile astea pe care le vreti sunt pt proiectoare sau pt faza scurta, nu de alta dar parca merg cu lanterna nu cu becurile aprinse pe faza scurta
Si m-ar interesa si pe mine, sa vedem rezultatele la razzmatazz

razzmatazz
27-03-2008, 01:39 PM
sunt de faza scurta.

XofinB
27-03-2008, 01:41 PM
Ura, astept cu interes rezultatele la tine. Sa inteleg ca prin tara nu ati gasit solutii bune pana acum.

Razvy
27-03-2008, 01:51 PM
razz nu mai esti incantat de philips blue vision p faza scurta?
park aveai si tu,nu?

razzmatazz
27-03-2008, 01:57 PM
philips nu face blue vision in H11, formatul de faza scurta de la auris. la corolla sunt HB4. de fapt, H11 e un format cam singuratic, si se foloseste mai mult la proiectoare si la motociclete.

in rest auris si corolla corespund la celelalte becuri (faza lunga e tot HB3, pozitiile sunt tot W5W).

a, si sunt foarte incantat de blue vision ;)

XofinB
27-03-2008, 02:16 PM
de unde as putea sa comand si eu din romania pt corolla niste becuri HB4 Philips blue vision ( pt faza scurta) - Eventual Iasi :)

Razvy
27-03-2008, 02:16 PM
am uitat k mai ai si auris,scuze,nu prea intelegeam de ce iti trebuia H11 si dupa ai scris k vrei becuri pt faza scurta,cand corolla are HB4 la scurta si farurile de ceata le are H11,acuma am inteles,bafta sa iti ajunga cat mai repede

si eu sunt incantat de BlueVision,pacat k nu se fabrica si H11 BlueVision

Razvy
27-03-2008, 02:17 PM
de unde as putea sa comand si eu din romania pt corolla niste becuri HB4 Philips blue vision ( pt faza scurta)

cam de la orice magazin de piese auto

razzmatazz
27-03-2008, 02:17 PM
de unde as putea sa comand si eu din romania pt corolla niste becuri HB4 Philips blue vision ( pt faza scurta) - Eventual Iasi :)

comanda prin aspad.ro.
trimit si la iasi :)

iubaka
27-03-2008, 02:48 PM
Sa nu va stricati de ras va rog, vreau sa-mi cumpar si eu becuri albastre. Stie cineva pe de rost de care imi trebuie sau unde sa ma uit. De unde sa le comand stiu dar nu stiu ce sa comand.. si sa va impresionez, stiu sa le si schimb.

XofinB
27-03-2008, 02:52 PM
de unde le comanzi :)=))=))

razzmatazz
27-03-2008, 02:55 PM
=))
din cate stiu eu, H7 pe faza scurta, H1 pe faza lunga.
pentru conformitate, uita-te in manual - trebuie sa fie spre coada un tabel cu tipul si wattajul tuturor becurilor, cu o legenda in subsol.

iubaka
27-03-2008, 03:24 PM
merci razz, ma uit sa fiu sigur.
V-am rugat sa nu va stricati de ras, iar voi nimic.

razzmatazz
27-03-2008, 03:32 PM
V-am rugat sa nu va stricati de ras, iar voi nimic.

=)) =))

XofinB
27-03-2008, 03:47 PM
Sa nu va stricati de ras va rog, vreau sa-mi cumpar si eu becuri albastre. Stie cineva pe de rost de care imi trebuie sau unde sa ma uit. De unde sa le comand stiu dar nu stiu ce sa comand.. si sa va impresionez, stiu sa le si schimb.

Totusi spune si tu de unde comanzi =))=))

razzmatazz
27-03-2008, 05:09 PM
Totusi spune si tu de unde comanzi =))=))

check this
http://www.club-toyota.ro/forum/showthread.php?t=1416
eu mi-am luat de la aspad.

XofinB
27-03-2008, 05:24 PM
M-am uitat si eu la aspad, dar ma ienerveaza ca nu vad detalii ale produselor. Am vazut ca au si blue Vision si Vision plus.
Care mi le recomandati?

iubaka
27-03-2008, 05:39 PM
eu am sa-mi iau blue vision. De la aspad-shop ca pretul e bun. p'acolo sunt ca pret si la autoaccesorii si la tuningshop. dar daca aspad functioneaza bine nu vreau sa testez si altele.

razzmatazz
27-03-2008, 05:44 PM
M-am uitat si eu la aspad, dar ma ienerveaza ca nu vad detalii ale produselor. Am vazut ca au si blue Vision si Vision plus.
Care mi le recomandati?

uite un link de la philips - gasesti explicatii pentru fiecare tip de bec al lor, inclusiv formatele in care vine fiecare.
http://www.lighting.philips.com/in_en/consumer/carlighting/1_car_lighting/products_for_car/1_product_homepage.php?main=gb_en&parent=89083467512&id=in_en_car_lighting&lang=en

vision plus sunt marfa, numai ca nu se fac in HB3. eu nu am avut practic de ales, dar nu-mi pare rau. sunt bestiale blue vision.

p.s. philips fac H11 numai Longer Life, care sunt becuri clasice cu lumina galbena.

XofinB
27-03-2008, 05:54 PM
Pai de ce vroiai HB3, HB4 nu era bun?
Tu ai HB4 tip Xenon sau +30% light?

razzmatazz
27-03-2008, 06:03 PM
pardon, HB4 :biggrin:
oricum, am luat si HB3 pentru faza lunga, si cu baza conica pentru pozitii. toate pe fata sunt blue vision la corolla mea acum. mai putin proiectoare, care cica e mai bine sa fie galbene.

XofinB
27-03-2008, 06:10 PM
Ok , multumesc, cred ca o sa fac si eu un upgrade la lumini, sper sa se simta noaptea :)
Apropo , presupun ca sunt ok pt politie, nu ma opresc sa ma intrebe de ele?

razzmatazz
27-03-2008, 06:13 PM
nu, n-ai treaba cu politia.
si terminam si cu offtopic-ul :D

alex_bassy
31-03-2008, 03:06 AM
... ma bag si eu cu o intrebare... ati incercat in CORA? Am vazut ca au aproape numai OSRAM ca becuri auto... poate gastiti acolo si modelele cautate de voi...

razzmatazz
31-03-2008, 08:58 AM
au cel mult silverstar in cora, si n-au nici H11 nici HB4. ::|:
de regula la cora, la OMV, aduc d-astea uzuale, H1, H4, H7...

David
31-03-2008, 02:46 PM
nu vreau sa fiu off topic
stie cineva daca vor apare extreme power de la philips cu soclu HB3 sau HB4 ?
razzmatazz, dupa ce ai montat blue vision vezi mai mult ce faza scurta ?asta in afara de cularea diferita
adica observi un obstacol mai devreme?

razzmatazz
31-03-2008, 03:33 PM
nu vreau sa fiu off topic
stie cineva daca vor apare extreme power de la philips cu soclu HB3 sau HB4 ?
razzmatazz, dupa ce ai montat blue vision vezi mai mult ce faza scurta ?asta in afara de cularea diferita
adica observi un obstacol mai devreme?

nu stiu daca philips vor scoate extreme power in HB3/HB4. de cand le-au lansat, formatele sunt tot alea, asa ca nu cred sa ne faca surprize.
blue vision - nu sunt mai puternice, dar arunca o lumina mai clara. asta inseamna (pentru mine cel putin) - lumina mai putin obositoare, semne de circulatie vazute mai din vreme.

DanCld
09-04-2008, 12:05 PM
@razzmatazz: Ti-au venit pana la urma becurile acelea Osram NightBreaker din Anglia?

razzmatazz
09-04-2008, 01:20 PM
nu inca.
va anunt cand imi sosesc si le instalez.

mirmidon
09-04-2008, 04:59 PM
Se pare ca ultimul racnet la Phillips e Nightguide...ma bate gandu sa ma dotez si eu...desi nu merg des noaptea :) bafta noastra la Yaris merge H4!

razzmatazz
09-04-2008, 05:11 PM
au venit - trebuie sa le ridic de la posta :)

razzmatazz
09-04-2008, 08:58 PM
deci - le-am ridicat de la posta.
totul a fost ok.
m-a costat 30 lire sterline perechea, plus 1.5 lire transport.
au venit in 2 saptamani. erau intr-un plic d-ala cu bule in interior, plus ca mai erau si ele invelite in cateva straturi de folie cu bule.
becurile sunt in stare perfecta, nici macar tzipla nu e indoita pe undeva, semn ca au avut grija de ele.
in weekend le montez.
va recomand sa incercati cu site-ul, daca p-aci nu gasiti, si daca vi se pare ca merita :)

iata si o poza.

Razvy
09-04-2008, 09:04 PM
30 de lire aia vine cam 180 RON ?
sau nu stiu eu cursul,oricum astept pareri dupa montare,in cutie arata foarte bine :),si dak zici k au si avut grija de ele.

sa imi spui cum sunt in comparatie cu bluevision-ul de la philips,dupa ce le montezi,adica daca sunt mai albe,mai puternice,vezi mai bine noaptea cu ele?

ce pot sa iti zic,felicitari k ai gasit,sa ai parte de ele,sa te tina cat mai mult,si asa putin de tot,te invidiez :biggrin:

razzmatazz
09-04-2008, 09:19 PM
pai invidia ta, asa putzina cum e ea, nu-si are locul :D
ca poti sa-ti comanzi si tu pronto.

am sa fac o comparatie versus corolla (pe care am blue vision) si va zic ce si cum. acu, nu stiu cat de alb-albastre sunt astea, pe ambalaj scrie ca sunt 10% whiter. ce e cert e ca vreau sa vad (si mai mult vreau sa vada nevasta) mai bine noaptea. caci in prezent ne cam chioram.

si da, cam 180 ron face afacerea. eu zic ca merita.
85 ron pe care ii gasisesi tu la oamenii aia erau per bec sau per pereche?

22nst
09-04-2008, 09:23 PM
sa faci poze cu farurile aprinse intr-un gard/zid inainte si dupa schimbare :)

razzmatazz
09-04-2008, 09:30 PM
da, stau acum sa caut garduri/ziduri, sa fac poze before/after =))
o sa fac altceva - pun corolla blue vision alaturi de auris night breaker si le fac poza comparativa ;)
cred ca asa o fie mai util pentru forumisti.

22nst
09-04-2008, 09:54 PM
eu nu voi fi multumit!
auris are lupa la far, corolla nu
dar de ce sa cauti ziuduri? pui sa bata in peretele de la bloc :D

gata... am rezolvat problemele :P

Razvy
09-04-2008, 10:28 PM
razz,vroiam si eu sa iti propun sa pozezi corolla si auris-ul unul langa altul cu farurile aprinse dar m-am gandit k sa nu te mai stresez si cu asta,oricum astept pozele cu nerabdare,
la aia din tara,la care am sunat si sapt asta si nu le-au primit inca,erau parca in jur de 85 de RON bucata,daca tin bine minte

razzmatazz
09-04-2008, 10:41 PM
eu nu voi fi multumit!

ghinion =))

dar de ce sa cauti ziuduri? pui sa bata in peretele de la bloc :D

my friend, it won't happen. :biggrin:

la aia din tara,la care am sunat si sapt asta si nu le-au primit inca,erau parca in jur de 85 de RON bucata,daca tin bine minte

deci, aduse d-afara, cu tot cu transport, tanda pe manda. ba chiar un pic mai ieftin... ;)

Razvy
09-04-2008, 10:49 PM
Deci asa si prin urmare,merita afacerea,imi voi comanda si eu de la englezi,ca,cu romanii nostrii care zic k le-au comandat prin noiembrie 2007 si inca nu au ajuns,nu stiu ce sa mai zic,astept pozele tale sa vad daca ii diferenta mare intre bluevision si nightbreaker.
Eu vreau pentru farurile de ceata,pe scurta si lunga am bluevision si nu as vrea sa fie o diferenta prea mare

razzmatazz
09-04-2008, 10:56 PM
Eu vreau pentru farurile de ceata,pe scurta si lunga am bluevision si nu as vrea sa fie o diferenta prea mare

m-am prins prietene.
caci am cochetat si eu cu ideea de H11 albe la corolla mea ;)

d-aia si fac poza comparativa. sa va dati seama care e diferenta de spectru intre NB si BV. caci intre alea stock si astea noi nici nu se pune problema ca exista o diferenta.

btw, alea stock si la corolla si la auris sunt osram sylvania. adica linia lor cea mai basic.

Razvy
09-04-2008, 11:06 PM
eu am auzit,mai de mult,k sunt bune si osramurile silvania,unii erau chiar incantati de ele,cel putin montate pe un Volvo S60R,imi imaginez ce becuri avea innainte daca era asa de incantat de ele,sau oare chiar vedeau bine pe Volvo,in orice caz pe Corolla nu prea lumineaza bine,dar sunt bune de tinut in portbagaj pe cand ne vor intreba politaii daca avem becuri de rezerva ;)

razzmatazz
09-04-2008, 11:08 PM
exact - sunt bune de rezerva :)
problema cu ele nu e ca n-ar fi bune, dar sunt galbene, si sunt obositoare.
pentru mine, cel putin.

David
10-04-2008, 12:44 AM
razzmatazz, sa ne zici cum vezi dupa apus de soare, cu ochii cei noi:biggrin:
eu nu stiu ce sa fac ... sunt 50% hotarat sa pun xenon pe faza scurta si pe proiectoare , fac sau nu vre-o prostie nu stiu,... mai e si garantia o problema...:(. am inteles ca pe proiectoare nu ar fi recomandat pe ceata becul xenon....
daca philips facea extreme power pe soclu hb4,sau h11 nici nu ma gandeam la hid-uri, de aia astept sa vad ce zici>:)

Razvy
10-04-2008, 12:51 PM
daca vrei sa iti pui xenon pe faza scurta,trebuie neaparat sa iti pui si spalator de faruri,iar pe cele de ceata am auzit si eu ca nu prea mai vezi bine cand ii ceata,eu am avut xenon pe faza scurta pe un bmw,erau puse din fabrica,cu tot cu spaltor de faruri,ideea era,ca daca erau putin murdare farurile cu xenon nu mai vedeai bine,insa cu halogenele si cu farurile murdare tot vezi.Asta am constatat-o eu

DanCld
10-04-2008, 01:32 PM
Si deci...... poze? :biggrin:

razzmatazz
10-04-2008, 03:07 PM
Si deci...... poze? :biggrin:

ia uita-te ce ziceam aci -

deci - le-am ridicat de la posta...
...in weekend le montez.

as face poze si acum, dar nu te-ar ajuta prea mult :lol:

Blahu
11-04-2008, 12:04 AM
Salutare, am si eu o intrebare si sper sa ma ajutati sa ma lamuresc si eu. Am o corolla E12 HB si doresc si eu sa o dotez cu becuri tip xenon sau halogen deoarece actualele becuri au inceput sa imi displaca si aici ma refer la faza mica. La faza mare nu am ce reprosa. Am citit acest topic si intrebarea mea este: Se potrivesc tipul de becuri care le-a cumparat razzmatazz si la E12? Eu am intrebat la service cum pot sa fac acest lucru(adica sa schimb becurile actuale cu unele tip halogen - xenon) si raspunsul a fost destul de dezamagitor si anume mi-a argumentat repsectiva persoana ca nu e bine sa schimb becurile care nu sunt agreate de concernul Toyota. Eu in Pitesti am vazut o corolla E12 HB cu becuri tip xenon(cred ca erau tip xenon - ma refer la luminiozitatea lor ) si nu inteleg de ce respectiva persoana de la service mi-a zis ca nu e bine sa schimb becurile.
Precizez ca eu conduc destul de des noaptea si doresc sa aflu cat mai multe amanunte de la voi daca se poate. Sa auzim de bine!

David
11-04-2008, 01:56 AM
pai in primul rand trebuie sa aflii ce tip de soclu de bec ai in far, pentru faza scurta de exemplu. din ce stiu difera fata de corolla E15, poti incerca ceva de la philips - extreme power sau visionplus
- apoi trebuie sa vezi daca producatorul care te intereseaza philips sau osram face modelul de bec pe soclul tau. de exemplu eu as vrea extreme power de la philips pe soclu HB4 dar cred ca ies la pensie... in alta oridine de idei o sa se modifice felul in care vezi noaptea dar nu radical..

dezamagit de cum vad noapea cu corolla ( merg extraurban mai mult noaptea tl-buc 1 data pe sapt. ) am tot citit de xenon si am vb cu proprietari de masini cu xenon aftermarket.
avantaje xenon :
- de 3 ori mai multa lumina fata de orice fel de halogen nu se prea pot compara
- bate mult mai departe-cel mai important dupa parerea mea
lumina are o alta culoare - mult mai odihnitoare, poti opta pentru o anumita nuanta, cel mai indicat ar fi pe la 5000k- poti da un serch sa iti dai seama de spectrul de culoare
- consum cica mai mic, nu am probat , 35w fata de 55 w
durata de viata mult mai mare fata de halogen
dezavantaje xenon:
pret: de 2-3 ori mai scump decat un set de halogene bune
lipsa autoleveling ( masinile cu xenon din fabrica au o functie de reglaj al blocului optic automat), dar am intalinit masini cu xenon de la mama lor care nu aveau asa ceva, va trebui sa ai grija sa nu orbesti, sa ai farurile reglate ok
- lipsa spalator faruri, intradevar un mare dezavantaj la xenon, cand farul e murdar vezi muult mai putin decat la halogen si mai si bronzezi retina celorlati
- un delay destul de mare cand aprinzi becul , pentru ca el e alimentat de un balast, dureaza 4-5-6 sec pana becul ajunge la intensitate maxima, de aceea nu se recomanda pe faza lunga, unde tu dai flash-uri sau comuti des.
si de ce sa nu recunoastem faptul ca service-ul autorizat abia asteapta sa gaseasca un motiv sa iti scoata partea electrica din garantie pentru simplu fapt ca ai montat o instalatie xenon, care consta intr-un bec si o bobina inseriata intre mufa si bec...
eu de exemplu saptamana viitoare voi pleca din tara si voi merge mult noaptea si imi e frica, ca nu vad, pur si simplu, nu stiu ce sa fac sa imi montez sau nu . stau cu ofertele pe masa

Razvy
11-04-2008, 09:34 AM
garantia nu o pierzi,cel putin in timisoara la o firma,unde mi-am montat si car-kiitul mi-au spus si cei de la arad si cei de la reprezentanta din timisoara k la acel service orice (aproape) imi montez nu imi pierd garantia,deoarece tot timpul lucreaza cu ei si stiu baietii ce fac,ma gandesc k mai sunt servicuri si alt undeva prin tara ca si acesta

si vezi mai bine cu xenon noaptea,daca iti este farul curat decat cu halogen,insa daca ploua noaptea vezi mai bine cu halogen,chiar daca iti sunt farurile curate (cel putin la inceput,pana trece un tir pe langa tine si te murdareste bine de tot)

Blahu
11-04-2008, 06:18 PM
Razvy din ce ai argumentat sa inteleg ca xenonul are mai multe dezavantaje decat avantaje. Diferentele sunt destul de "vizibile" intre halogen si xenon? Intreb deoarece am vazut la un yaris halogen si lumina era aproape ca si xenon-ul sau asa mi sa parut mie!?!

Razvy
11-04-2008, 08:48 PM
cu xenon si lupa in far stiu sa iti spun sigur k vezi mai clar,au o lumina mai alba si bate faza scurta mai departe,decat la un bec cu halogen fara lupa,nu stiu sa iti spun exact ce face lupa in afara de faptul k "imprastie" lumina mai bine,deci cu xenonul vezi mai bine daca ai farurile curate,mai multe nu stiu sa iti spun

pai si bluevsionul care il avem destul de multi de pe forum montat pe masina seamna cu xenonul,in ideea ca are o lumina alba de 4000 k (kelvin) iar xenonul montat din fabrica pe orice masina vin cu becuri de 4300 k,de aceea ti se pare asa de asemantor

LittleM@n
11-04-2008, 11:02 PM
@Blahu: Zau?!?! la yaris, halogenul e la fel ca xenonul???? man, no offence, inseamna ca nu ai vazut niciodata un xenon.

Parerea mea, dupa ce am vazut multe variante si combinatii de faruri, cea mai buna lumina o obtii cu xenon aftermarket montat in bloc optic fara lupa. Pur si simplu asa se vede cel mai bine. Pe langa asta, chiar daca e mai puternic fara lupa, daca ti-l focalizeaza in ochii nu e atat de grav pe cat daca iti focalizeaza un xenon cu lupa in ochii (original, aftermarket sau de care mai vrei voi)

Eu atat va zic, aruncati o privire aici: http://www.club-toyota.ro/forum/showpost.php?p=18592&postcount=36
nu cred ca mai are rost sa va obositi cu intrebari de genu: e mai bun, nu e mai bun, ce o fi, cum o fi, bla bla; e foarte simplu, iti permiti sa-ti pui, iti pui si tot vei vedea mai bine ;)

p.s.: dupa cum se vede pentru mine faza scurta a devenit inutila mai nou :D

Blahu
11-04-2008, 11:36 PM
No offence LittleM@n :) ca nu am de ce sa ma supar. Ideea este ca nu stiu ce sa pun ... xenon sau halogen :) De asta am apelat la parerea vostra :) Nu am mers cu o masina care sa aiba instalatie de xenon dar tot aud ca acest xenon face minuni :)

David
12-04-2008, 01:10 AM
LittleM@n, te intreb ...
e chiar asa de rau cand e murdara sticla pe afara ?
cum e pe ceata ?

razzmatazz
12-04-2008, 12:40 PM
am montat nightbreaker-urile in 10 minute.
piece of cake.

diseara - poze.

22nst
12-04-2008, 01:27 PM
mmm... cake...:eusa_drool: miam, miam!

iubaka
12-04-2008, 03:16 PM
Asteptam pozele diseara :D
OffTopic: nu mai vorbiti de lucruri sfinte ca-s la regim de cateva zile....:ack:

LittleM@n
12-04-2008, 06:06 PM
Pai...dpmdv merita xenonul; am avut momente de-alungul timpului cand aveam impresia ca s-au prajit; knd te uitai la ele luminau la fel, dar sticla fiind murdara nu prea mai vedeai nimic (semanau doar cu niste halogene colorate); te dai jos, stergi cu un servetel, si gata problema (in general apare cand nu spal masina cate o luna :D)
Iar pe ceata...e, aici e problema, am mers pe ceata pe autostrada, in care (fara sa exagerez) mergand cu 60km/h vedeam de la masina aflata la 10-15 metrii in fata mea decat stopul de ceata, foarte slab (presupun ca nu vezi zi de zi astfel de ceata)
lumina din xenon se facea foarte foarte difuza si se lumina absolut toata ceata din fata ta; practic vedeam decat alb in fata, si nimic altceva: nici sus, nici stanga, nici dreapta; era foarte nasol, ca mergeam parca legat la ochi uitandu-ma dupa stopul celui din fata. E, dar fara el, doar cu halogenul standard, se vedea la fel :) adica numai alb de jur imprejur, si in partea de jos luminat galben, dar mult mai putin; oricum, halogenul era clar ca am farurile aprinse, xenonul fiind cam aceeasi culoare cu ceata ziceai ma mergi in neant. Cu toate astea, erau unele masini pe care le depaseam pe dreapta, usor, usor; knd apareau se vedeau clar ca ziua; adik, chiar dak nu vedeai in fata, daca aparea un obiect in raza ta, orice, era foarte luminat; deci eu zic doar ca trebuie sa te obisnuiesti :)

razzmatazz
13-04-2008, 01:32 AM
poze!

sunt facute comparativ, la timpi de expunere asemanatori pentru fiecare serie de poze. in fiecare poza sunt trecuti si timpii de expunere, pentru comparatie.

de exemplu, pozele 2 si 3 sunt facute cu auris si corolla, una dupa alta, cu timp de expunere de o cincime de secunda.

ignorati aberatiile cromatice care apar din cauza obiectivului - pozele nu sunt utile pentru a va face o idee exacta cu privire la culoarea becului, ci la comparatia night breaker versus blue vision.

inca o data:
- auris (stanga) - night breaker
- corolla (dreapta) - blue vision

ca si concluzie, blue vision mi se par un pic mai albe, dar night breaker sunt mai puternice (am iesit pe sosele tonite pentru un test). sau poate fi o parere datorata lupelor de pe faruri la auris.

Iulian Vaduva
13-04-2008, 10:06 AM
Stie cineva de unde pot cumpara un kit de proiectoare ceata pentru noua Corolla?Multam'!

David
13-04-2008, 12:22 PM
cred ca le poti comanda de la dealer, apar pe lista de accesorii, am vazut si tutorialul cu montajul lor

Razvy
13-04-2008, 07:55 PM
multumim razz de poze,din ce vad eu nu este mare diferenta de culoare intre bv si nb,deci imi voi lua si eu nightbreaker din anglia

razzmatazz
13-04-2008, 08:26 PM
good luck!
daca ai nevoie de vreo info sau vreun sfat, baga un PM.

22nst
13-04-2008, 09:08 PM
eu tot nu sunt multumit... pai nu vad nici o diferenta intre hauris si corolla... poate faci special pt mine niste poze la un perete sau pe o strada sa vedem distanta... sau... nu stiu...

Iulian Vaduva
14-04-2008, 09:53 AM
cred ca le poti comanda de la dealer, apar pe lista de accesorii, am vazut si tutorialul cu montajul lor
Tocmai ca l-am vazut si eu m-am gandit ca se pot cumpara aftermarket!Insa vreau un link ceva,o metoda directa de a cumpara,precis ai nostri umfla preturile!

David
15-04-2008, 12:21 PM
incearca in pipera, intreba ...
eu pentru niste sorturi din acelea de noroi era sa dau cu 40 roni mai mult undeva la un dealer, si curios in pipera mi-au cerut 99 ron pe set

DanCld
25-04-2008, 07:03 PM
Mi-am luat si eu becuri H11 Nightbreaker din Anglia de la LeadingLamps. Am facut comanda pe 13 aprilie, mi le-a trimis pe 16 si au ajuns la posta din cartier pe 23. Unul din becuri avea in interiorul partii metalice a soclului un fragment de sticla, cel mai probabil ramas din cadrul procesului de fabricatie - fragment pe care l-am scos cu multa rabdare folosind niste pensete de precizie. Probabil puteam sa returnez becul insa ar mai fi durat :signs065:

Montajul, dupa ce prinzi "schema", e ultra-simplu. Se scoate mai intai masca din fata - e prinsa in 6 cleme, se apasa pur si simplu pe fiecare din ele, sistemul e oarecum asemanator cu cel de prindere al cooler-elor Intel pentru socket LGA775. Atentie sa nu pierdeti vreuna ca ajungeti ca mine de a trebuit sa bag mana printre conducte pana la scut sa extrag una din ele. Scoateti-le si bagati-le in buzunar :lecture:

Dupa partea grea urmeaza partea simpla, se pune mana pe suportul becului, se roteste, se scoate, se apasa pe margine si se elibereaza becul, cum scrie in manual. Se repeta pasii in sens invers cu becurile noi. In manual zice si de conducta de aer, nu e nevoie sa va atingeti de ea decat pentru becurile de faza lunga si probabil pentru pozitii. Alta data, deci!

Masca se monteaza la loc cu aceleasi cleme. Ideea e ca la fiecare clema trebuie impins "cuisorul" la loc in sus, pana da sa iasa de tot, iar pozitia de imobilizare e cumva intermediara, cu "cuisorul" la acelasi nivel cu suportul lui. Nu ar trebui sa fie mare lucru. Vedeti ca masca se imbina anume cumva cu plasticul exterior, atentie la margini ca ajungeti iar ca mine sa o scoateti din nou sa o puneti in fine bine :lecture:

Blahu
24-05-2008, 02:21 AM
Pentru posesorii de E12 facelift HB becurile pentru faza scurta si faza lunga sunt de tip H7 iar cele de ceata sunt H11 :) . Pentru ca luna viitoare imi voi schimba becurile am si eu o mica nelamurire :) si anume oscilez sa cumpar becuri Blue Vision(12V 55W PX26D, lumina alb-bleu tip xenon), Vision Plus (12V 55W PX26D, lumina alba, luminozitate +50%) sau X-TREME Power(12V 55W PX26D, luminozitate +80%). Blue Vision le-am vazut si pe alte masini si pot spune ca dpdv estetic sunt OK chiar mi-au placut deoarece lumina data creeaza imaginea unui far cu xenon dar legat de modelele X-Treme si Vision Plus,este posibil sa ii "orbesc" pe cei din sens opus cand merg pe timp de noapte ?! Ce parere aveti?:blink:

David
24-05-2008, 10:49 AM
eu nici nu as sta pe ganduri, as alege X-treme power. nu se pune problema sa ii orbesti pe ceilalti, sunt becuri legale, tu sa ai farurile reglate corect.
eu am pus pe faza lunga Blue Vision si mi se par efectiv niste PIX-uri. nici o diferenta fata de cele stock. sau sunt io mai chior, desi am facut control:).

razzmatazz
24-05-2008, 10:56 AM
eu nici nu as sta pe ganduri, as alege X-treme power. nu se pune problema sa ii orbesti pe ceilalti, sunt becuri legale, tu sa ai farurile reglate corect.
eu am pus pe faza lunga Blue Vision si mi se par efectiv niste PIX-uri. nici o diferenta fata de cele stock. sau sunt io mai chior, desi am facut control:).

ia pune-le tu inapoi p-alea stock si o sa vezi diferenta. eu am bluevision pe corolla si cand am condus aurisul nevestei cu becurile stock nu vedeam nimic.

Blahu
24-05-2008, 11:11 AM
Am cautat si pe alte forumuri legat de "razboiul" dintre X-TREME si Vision Plus. Unii spuneau legat de X-TREME ca sunt ok da o lumina puternica se vede totul perfect dar nu "bat"(ma refer la distanta) ca Vision Plus. Vision Plus bat cu 10-20 m mai mult decat cele stock. Multi laudau Vision Plus ;)

David
25-05-2008, 01:59 AM
o sa le pun sa ma conving,
oricum, sa zic ca faza lunga oricum imi ajunge, dar pe scurta in viitorul f apropiat voi pune 5000k .ramane sa ma decid daca si pe proiectoare

DanCld
31-01-2009, 02:44 PM
Mi-am luat si eu becuri H11 Nightbreaker din Anglia de la LeadingLamps. Am facut comanda pe 13 aprilie, mi le-a trimis pe 16 si au ajuns la posta din cartier pe 23.
Azi am efectuat operatiunea inversa. Ieri seara am condus precum cocalarii, cu pozitii si spoturi de ceata, noroc ca n-am intalnit vreun militian in drumul meu ca ma faceam si cu vreo amenda. Becurile mult laudate erau innegrite, cu sticla umflata si cu filamentul sarit; amandoua s-au ars aparent simultan! Nu suspectez vreun varf de tensiune (de unde?!) sau soc mecanic; asta le-a fost durata de viata, ~9 luni de folosire zilnica :th_down:

Saptamana viitoare fac comanda de "xenoane"...

LittleM@n
31-01-2009, 06:24 PM
Pana una alta tot la vorba mea ajungeti si pune toata lumea xenon :D

Si nu te-ar fi oprit nimeni ca mergi asa; am vazut chiar masini de politie care merg asa :P
si, era o problema tehnica pana la urma, nu? ziceai ca te opresti la prima benzinarie sa iei becuri :)

DanCld
31-01-2009, 09:58 PM
Nu am vazut becuri H11 pe la benzinarii sau in reteaua Cora/Car&fur/etc; singurul loc unde stiu sigur ca gasesc asa ceva e Augsburg. Oricum, neplacut :dazed002:

LittleM@n
31-01-2009, 10:19 PM
Nu am vazut becuri H11 pe la benzinarii sau in reteaua Cora/Car&fur/etc; singurul loc unde stiu sigur ca gasesc asa ceva e Augsburg. Oricum, neplacut :dazed002:

Da? Ce chestie; io am un kit de xenon de H11 chiar pe noptiera de langa dulapul din camera =))
Sta sub un HB4 :biggrin:

David
01-02-2009, 12:03 PM
xenon rullz
sunt super multumit de xenoanele de pe scurta dar atunci cand le pornesc au culori cu totul diferite. la pornire au un flash puternic, se fac albastrui putin, apoi in 5-6sec spre alb. au nuante total diferite pana ajung spre alb . aici se estompeaza putin diferenta.si unul din becuri ajunge mai repede la intensitatea maxima. nu stiu de ce ? culoarea e 4300k

aaa, ce am vazut in pipera la service langa receptie, este raftul acela de sticla cu accesorii gen kituri si alte nebunii : un kit HID aftermarket . deci...

LittleM@n
01-02-2009, 02:26 PM
da, am avut si eu un astfel de caz; un H7 de 4300, si unul era mai albastru fata de celalalt; mirat de diferenta, am mai luat becurile din vreo 2 seturi si am constatat ca la inca un set era acceasi diferenta (se vedea cu ochiul liber, nu trebuia sa te chinui sa-ti dai seama); daca le imbinai ala albastru dintr-un set cu celalalt albastru din celalat set, erau acceasi culoare, iar cele galbene la fel :)
Ele asa vin din fabrica, pentru ca au eticheata pe fire cu temperatura de culoare; cred ca aceasta culoare a lor este data de ori de concentratia de xenon din bulb, ori de cantitate, si, presupun ca se greseste la asta la fabricare; sau, se greseste la etichetare si imperechere; oricum, vina este evident de la producator :D
Acum, in afara de faptul ca poate arata un pic ciudat cand te uiti la ele, unul de-un fel si unul de altul, pentru tine care le foloseti diferenta este 0 :)

alin_zt
02-02-2009, 01:03 PM
acum 3 zile am vazut in oferta la carrefour becuri H7 philips X-treme power era 50ron becu (in carrefour constanta)

bog_dee
02-02-2009, 03:34 PM
a fost (poate inca mai este) ceva oferta..
oricum e mai ieftin decat pe site la aspad

m-am pricopsit si eu cu 2 buc ;) :respect:

Razvy
03-02-2009, 02:20 PM
si eu tot de la aspad imi iau becuri in ultima vreme,ajung cam in 2 zile lucratoare la Arad,presupun ca la bucuresti mai repede :))
mi-am luat si HB4 si HB3 de la ei si WY21W sau cum se mai numesc cele de semnalizare,si H7 pentru un A6,
pe Corolla le am de un an si s-a ars unul singur pe faza scurta,insa alte probleme nu am avut cu ele si preturile sunt chiar bune

jijiman
03-02-2009, 03:47 PM
Eu am luat aceleasi becuri ca si Razvy :respect: (faza lunga si faza scurta) de la Aspad, dar acum caut si variante dupa ce saptamana trecuta, la interval de doua zile mi s-au ars ambele becuri de pe faza scurta. Un an de folosinta mi se pare putin, mai ales ca fata de alte becuri sunt si mai scumpe si mi s-a parut ca in timp parca nu mai erau asa de "vrednice" ca la inceput.

David
03-02-2009, 04:04 PM
becurile philips, mai ales faza scurta nu tin 2 ani, uneori nici macar 1 an. cred ca pana cum a cumparat in total vre-o 3 seturi in 3 ani pentru cealalta masina

jijiman
03-02-2009, 06:31 PM
Am si eu nevoie de un sfat. Surfand dupa becuri pe net, am gasit unele MTEC (se pare fabricate in Japonia, cel putin asa scrie pe site, ma rog...) la pret intre 62 si 69 RON setul de 2 becuri. Stie cineva ceva despre ele? Si acolo sunt 3 tipuri: cu temperatura culorii 4750 k (Cosmos Blue), 4350 k (Super White) si 3300 k (Golden Style). Primul tip scrie ca e cu lumina albastra (presupun ca e la fel ca BlueVision), al doilea cu lumina alba apropiata de lumina soarelui, iar al treilea ideal pentru vreme grea (ploaie, ceata, ninsoare). Vreau sa iau un set pentru faza scurta. Ceva pareri? Multumesc anticipat:worthy:!

Razvy
04-02-2009, 12:41 AM
Am si eu nevoie de un sfat. Surfand dupa becuri pe net, am gasit unele MTEC (se pare fabricate in Japonia, cel putin asa scrie pe site, ma rog...) la pret intre 62 si 69 RON setul de 2 becuri. Stie cineva ceva despre ele? Si acolo sunt 3 tipuri: cu temperatura culorii 4750 k (Cosmos Blue), 4350 k (Super White) si 3300 k (Golden Style). Primul tip scrie ca e cu lumina albastra (presupun ca e la fel ca BlueVision), al doilea cu lumina alba apropiata de lumina soarelui, iar al treilea ideal pentru vreme grea (ploaie, ceata, ninsoare). Vreau sa iau un set pentru faza scurta. Ceva pareri? Multumesc anticipat:worthy:!

buna seara,citeste pe prima pagina a acestui thread despre MTEC,
eu mi-am schimbat becurile HB4 de pe faza scurta cu cele HB3 la fel ca si faza lunga si vad mai bine cu ele si nici nu deranjez participanti la trafic (intrebandu-mi prietenii care mergeau in fata mea) si de la 51W la 65W este ceva diferenta,tot Philips Bluevision,ti-as propune sa faci la fel,eu merg cu ele de asta vara si nu am avut nici o problema pana acuma,nu s-a ars nici unul

jijiman
04-02-2009, 12:50 AM
buna seara,citeste pe prima pagina a acestui thread despre MTEC,
eu mi-am schimbat becurile HB4 de pe faza scurta cu cele HB3 la fel ca si faza lunga si vad mai bine cu ele si nici nu deranjez participanti la trafic (intrebandu-mi prietenii care mergeau in fata mea) si de la 51W la 65W este ceva diferenta,tot Philips Bluevision,ti-as propune sa faci la fel,eu merg cu ele de asta vara si nu am avut nici o problema pana acuma,nu s-a ars nici unul

Thanks mate!
O sa incerc si varianta asta.

jijiman
18-02-2009, 11:46 AM
Pana la urma am gasit Osram Cool Blue la preturi ok (45 RON buc - HB3, 50 RON buc - HB4 si 17 RON setul - W5W) la un magazin online din Timisoara. Personal, am trait o dezamagire vis-a-vis de Philips, dupa ce aseara mi-a picat si becul de pe pozitia stanga (BlueVision W5W). Asa ca voi incerca si Osram-ul sa vad ce rezultate da.

jijiman
20-02-2009, 08:09 PM
Mi-au sosit azi becurile Osram Cool Blue:thumbsup: (care apropos sunt Sylvania ca si cele stock, doar ca nu sunt galbene:biggrin:). Le-am schimbat deja si fata de BlueVision le recomand cu caldura. Sunt la fel ca si claritate, dar bat un pic mai departe decat Philips-urile si sunt si o idee mai ieftine. Nu-mi pare rau deloc ca am renuntat la Philips.

Razvy
21-02-2009, 03:07 AM
nice... cand mi se vor arde si mie cele de pa faza scurta,voi incerc Osram-urile daca zici ca esti asa de incantatde ele,te cred pe cuvant:)

si mie mi s-a urs un W5W tot pe stanga saptamana trecuta,insa le-am schimbat pe ambele cu doua becuri stock cu 1 leu bucata si ma enerveaza de mor ca sunt galbui,
inca nu am apucat sa fac comanda la aspad pt 2x bluevision W5W,

aveti alte idei pentru becuri de pozitie W5W,care sa lumineze alb,alb-albastru ?

jijiman
21-02-2009, 10:36 AM
si mie mi s-a urs un W5W tot pe stanga saptamana trecuta,insa le-am schimbat pe ambele cu doua becuri stock cu 1 leu bucata si ma enerveaza de mor ca sunt galbui,
inca nu am apucat sa fac comanda la aspad pt 2x bluevision W5W,

aveti alte idei pentru becuri de pozitie W5W,care sa lumineze alb,alb-albastru ?

Pai poti sa le iei din Timisoara de la PieseAutoMagazin cu adresa Timisoara, Calea Sagului nr. 145A, program de lucru: luni-vineri 9-17. De acolo mi-am luat eu becurile (bine, prin curier, dar tu fiind din Arad poate ajungi mai des pe acolo) si W5W sun cu lumina alb-albastra.

Oestereich
21-02-2009, 11:48 PM

Incearca cu LED-uri : @ xenon.ro
Lumina este alba si nu se mai ard asa de des....din pacate nu am apucat sa fac poze cu pozitiile.... incerc maine...
Am pus pe cea veche cu 13 SMD si vreau sa iau pentru cea noua cu 25.....de amorul artei nu ca ar fi nevoie...:)
Poti sa faci comanda pe net...in cazul in care vrei si nu vor ei sa trimita pana in TM zi-mi si incerc eu sa te ajut...:blush:

David
22-02-2009, 03:59 PM
pozitiile cu leduri sunt sfinte
eu tot ce am avut becw5w pe masina pe-am schimbat cu led. soclu cu7,11 leduri - ciorchine. sau placa cu 12-24 leduri in loc de becurile sofit din interior. lumineaza mult mai mult

Oestereich
22-02-2009, 10:25 PM
pozitiile cu leduri sunt sfinte
eu tot ce am avut becw5w pe masina pe-am schimbat cu led. soclu cu7,11 leduri - ciorchine. sau placa cu 12-24 leduri in loc de becurile sofit din interior. lumineaza mult mai mult
De unde ai luat placa si cat ai dat pe ea ?

Merci !:thumbsup:

David
23-02-2009, 12:54 AM
pe placa aia de 24 am dat vre-o 40 ron , una de 12 e 20 ron . placa am pus-o in plafoniera centrala si zici ca e de acolo, cand se aprinde zici ca s-a aprins nocturna pe stadion
de aici am luat: xenonline.ro . nu vand eu, dc. considerati ca e reclama stergeti

Razvy
23-02-2009, 10:43 PM
va multumesc amandorura pentru detalii,am gasit ceva foarte interesant pe xenonline.ro

cred k imi voi lua cele doua produse de mai jos: :D

Varianta LED pentru proiectoare ceata/36LED
Tipuri:HB4(9006), H11, H8
Culoare:alb-xenon(6000k)

Tip:T10,W5W
LED:9 SMD High-Power
Culori: alb

P.S.pe becurile de frana,daca imi pun LED-uri se vede vreo diferenta (ca si aspect) ?
sau doar de putere ?

Razvy
03-07-2009, 12:16 PM
nice... cand mi se vor arde si mie cele de pa faza scurta,voi incerca Osram-urile daca zici ca esti asa de incantat de ele,te cred pe cuvant:)

deci marti mi s-a ars un bec de pe faza scurta,un Philips Bluevision HB4,se pare ca Philipsurile astea tin maxim un an,este al doilea care mi se arde de cand am masina,deci asa si prin urmare voi trece la Osram-urile Cool Blue pe faza scurta cel putin,pana reusesc sa imi iau Osram-urile,sper sa nu ma prinda noaptea in afara oraselor pentru ca mi-am pus becurile stock cu care a venit masina pe scurta,le mai aveam in portbagaj,si sunt tare galbene :lol: din pacate

Razvy
06-07-2009, 11:01 AM
si am mai gasit ceva interesant la o firma din Bucuresti,nu stiu daca stiati de ea sau nu,
insa am observat ca toata lumea si-a comandat din Anglia becurile H11 Osram NIGHT BREAKER,le-am gasit si aici (http://ezone.com.ro/osram-night-breaker-proiector-ceata-p-582.html) insa mi se pare pretul putin cam mare,102 RON / bec

Razvy
11-07-2009, 02:19 PM
mi-am comandat ieri becurile Osram Cool Blue HB4 pentru faza scurta de la cei din TM,mi s-a spus ca vor ajunge cel tarziu marti,astept cu nerabdare sa soseasca,
si am mai aflat,ca cei din TM au si ei H11 Osram Nightbreaker la pretul de 75-80 RON bucata (nu mai tin minte exact)
daca doreste cineva poze cu diferenta dintre becurile originale (cu care vine masina) si cele Cool Blue,pe faza scurta,sa imi spune-ti,preferabil innainte sa le dau jos pe cele originale :D

P.S. cred k ar putea un moderator sa stearga postul meu de mai sus

mirmidon
11-07-2009, 03:50 PM
Schimba doar un bec si fa poza ca sa comparam mai bine ;) pe urma il schimbi si pe celalalt daca zici ca merita :P

Razvy
11-07-2009, 09:50 PM
ok,sper doar sa fie intuneric,sau spre inserate

jijiman
14-09-2009, 02:19 PM
Sambata mi s-a ars un bec Osram :th_down: (din cele puse in februarie pe faza scurta), asa ca pana la urma BlueVision-urile m-au tinut mai mult (11 luni fata de doar 7). Acuma nu mai stiu ce sa-mi iau. Cred ca revin la Philips-uri.

mirmidon
14-09-2009, 03:41 PM
Ce tari sunteti , eu merg pe becuri stoc minim 2 ani si voi dati o caruta de bani sa se arda la cateva luni. Sunteti simpatici! :D